bugün

fotoğraf çekmek

Fotoğraf çeken kişiye yani her kişiye fotoğrafçı denemez.
Bu evinizdeki radyoyu tamirci yapmanız ile sizin aslında tamirci olmadığınızı gösterecek kadar basit bir tanımdır.
Fotoğrafçı dediğimiz kişiler bu işe gerçekten yatırım yapan (lens, makine,zaman vs vs) emek veren ve karşılığında paralar kazanan insanlara denir. Zira bir sözcüğün sonuna cı,cu,cü gibi ekleri getirmemiz aslında o işte o kişinin para kazandığını ifade eder.
Savaş fotoğrafçıları gibi. Moda fotoğrafçıları gibi.
Sanat fotoğrafçıları ise başka bir kategoride incelenmelidir. Zira ara gülere ben fotoğrafçı demeye cesaret edemiyorum. Zira eğer fotoğrafta bir sanat olgusu var ise bu Türkiye sınırları dahilinde ara güler ile devam etmektedir. (başka kişilerde vardır elbette)

Bizler yani şahsım ve benim gibi fotoğraf çekmeye gönül vermiş insanlar için kullanılacak tek kelimelik bir ifade yoktur. En uygun ifade "fotoğraf çekiyorum" demektir. Zira yaptığımız şey budur.
Hobi fotoğrafçısıyım diye bir isim kullananlar var. buradan o kardeşlerime sesleniyorum: Fotoğrafçılığın öyle bir kolu yok. Varsa bile sen fotoğrafçı değilsin. inat etme.

Fotoğraf çekiyorum. Geziyorum zamanımı ve emeğimi bu işe ayırıyorum ben. Birazcıkda maddi imkanlarımı zorluyorum.
Bir kaç güzel fotoğraf çekiyorum. Çektiğim 500 600 kareden işe yarar ya 6 yada 7 tane fotoğraf bulabiliyorum.
Ben sadece fotoğraf çekiyorum.

Son olarak. Kimse fotoğrafı kendisi için çekmez. Birilerine göstermek için çeker.
Sanat sanat için midir ? Halk için midir ? sorunsalı gibi bir şey değildir bu. Zira fotoğraf olgusunun bir sanat olup olmadığı hala tartışmalıdır.
Fotoğraf çekiyorsak maksatımız çok belirgindir. Birilerine göstereceğiz ve onlarda bize güzel sözler söyleyecekler.
fotokritik v.b. siteler zaten bu maksatla kurulmuş sitelerdir.

Bu işin en keyifli yanı ise. Amatör olarak çektiğiniz fotoğrafların sergilerde yer almasıdır. Çok zor değildir. Pek çok üniversitedeki fotoğraf klüpleri sene sonunda sergi açarlar zaten. Sizinde güzel bir kaç fotoğrafınız varsa orada yer alırsınız.

En son olarak. Çektiğim fotoğrafı masa üstü resmi olarak kullanıyorum. Baktıkça mutlu oluyorum.