ege üniversitesini o listeden çıkar anlaşalım. ayrıca bursa teknik üniversitesi var listede. o gerçektende üniversite değil* *
uludağ, anadolu ve marmara üniversitelerinin ege ve 9 eylülden daha iyi olduğu tartışılmaz gerçektir.

izmirde üniversite yoktur. gerekli imkanlar yoktur. elbette güzel kantinler, güzel kampüsler, güzel kadınlar vardır lakin orada bilim adına hiçbir şey yoktur.

ve üniversite bilimdir.
(bkz: bu yazari 1 saat icinde 6 dan fazla eksi oylama)

gecekondu üniversiteleri mi? eyvallah.20-30 yıllık üniversitelerin eğitim kriterlerini tutturamaması mı? bendensin. ama insaf be arkadaş. 5-6 üniversite hariç hepsi mi kaka? neye göre üniversite değil? kime göre değil? kriter ne? duyan duymayan da sanacak ki modern evliya çelebi gibi bütün üniversiteleri gezmiş hepsinin gerek fiziki gerek insana yapılan yatırımlarını irdelemiş, her bir üniversitede 1 ay geçirmiş, derslerine misafir olarak girmiş çıkmış, notlar tutmuş, ortaya klasör klasör doküman dökmüş, bunların üzerinde aylarca çalışmış ve nihai liste olarak da bu liste ortaya çıkmış.

atmasyon bir örnek olsun. a üniversitesi kurulalı 15 sene olsun ama bünyesindeki x fakültesi 40 senelik bir fakülte olsun ve daha önce bu listede yer almayan üniversitelerden birine bağlı olsun. (odtü tıp - gaziantep tıp) üniversite çöpe. bu fakülte de çöpe.
liste oluşturulurken tek kişi görev almamıştır. bir grup çalışmasıdır. kimi üniversiteler gezilmiştir (görece büyük olanlar, mesela ege ve 9 eylül) kimilerinin ise akademisyenleri ve öğrencileriyle konuşulmuştur (mesela sütçü imam üniversitesi). öğrencileriyle yapılan konuşmalar üniversiteler arası etkinliklerden yararlanılarak yapılmıştır.
rektörlerin ve dekanların tutumu da göz önünde bulundurulmuştur.
satın alınan profesörlerle oluşturulmuş özel üniversitelerle, makam için taşraya giden akademisyenler liste dışıdır.
yazar tarafından "üniverste olarak" sayılan/kabul edilen üniversteleri de dünyanın başka köklü ve kendini aşmış üniversteleriyle karşılaştırdığımızda, çoğunun ilk 500'de bile olamaması veya son sıralarda olması gerçeğidir!

cahilce bir yaklaşımdır çünkü bu iddada bulunabilmek için önce istatistikleri tek tek sıralaman gerekir, ispatlayamadığın şeyleri kafandan atmayacaksın. bu üniversteler kaç mevzun vermiş, kaçı türkiye'nin yada dünyanın başarılı sayılabilecek noktalarında, kaçından profesör, bilim adamı çıkmış,bu okullarda eğitim veren akademisyenler nerelerden mevzun olmuş, hangi başarılara imza atmış, bu okulların yayınladığı makaleler, araştırmaları, mevzunların iş hayatındaki başarı durumu öğrencilere sundukları teknolojik şartlar vs. gibi istatistiklere dayanmadan konuşan biri içi sadece şu söyelenebilir; delinin biri kuyuya bir taş atmış....
karadeniz teknik üniversitesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesinin hocaları bakımından, listede olan veya olmayan üniversitelerden kat kat daha iyi olup üniversite olmayı başarmış fakat öğrencilerinin %75 inin hala daha üniversite olup olmadığını bilmediklerinden dolayı yani üniversite bilincinde olamadıkları için okulun kalite ortalamasını düşürerek maalesef bu listede olmuş ve bu yüzden de gerçek araştırmalarda da gerçekten görmek istediğim üniversitedir.

(bkz: titia)
başlık sahibinin yurtdışında okuduğu da bir gerçektir. lisans yada yüksek lisans veya erasmus... farketmez.
Makarovun doğru tespitidir. Lakin günümüzde hangi üniversite olursa olsun insan işsiz kalabiliyor.
anadolu üniversitesinin bir parçasını oluşturmadığı liste. keza gata da alanındaki başarılarından dolayı listede değildir. aşağıdaki notta belirtildiği üzere harp ve polis okulları en köklü eğitimi veren kurumlardandır.
yazarın, dünyanın en iyi ilk 2000 üniverstesinde marmamara üniverstesinin 1787. sıradayken, ege üniverstesinin 939. sırada olduğunu bilmemesi gerçeğidir. * neymiş yeterince bilmediğin bir konu hakkında, biliyormuş gibi görünmeyeceksin.
kaynak için (bkz: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/436296.asp)

edit: neden eksiliyorsunuz? ben en azından bir araştırmaya ve kaynağa dayanarak konuşuyorum, sallamıyorum, başlığı açan gibi!
üniversitenin öğrencilerin ve akademisyenleri sırtında yükseldiğinin en büyük kanıtı olan gerçek.
anadolu üniversitesinin dışında kaldığı listedir. (bkz: siz hep böyle egoist misinizdir kuzum)
ayrıca gerçekten bsg demek istiyorum yazara, bölümüne göre değişir. bütün üniversiteleri yazmış nerdeyse. Kültür, aydın, bahçeşehir bunlar iyi üniversiteler , özellikle hukuk bölümünde.
amerikan ve ingiliz tipi kampüs, kantin ve sınıf oturakları değerlendirmeleri ile yapılan listelere saygı duyanların kabul edemeyeceği gerçek.

bizim üniversitelerimiz avrupa'nın en iyi üniversiteleri arasındadır netekim. kantinimiz yok. kampüsümüz yok. ama bilimi en az onlar kadar hatta onlardan kat kat daha iyi yaptığımız tartışılmaz gerçektir.

orada okuyanlar bilir. bizim üniversitelerimizden farkları yok. sadece daha zenginler.

ayrıca
--spoiler--
satın alınan profesörlerle oluşturulmuş özel üniversitelerle, makam için taşraya giden akademisyenler liste dışıdır.
--spoiler--
karadeniz teknik üniversitesi bilin mi? hiç eğitimini bildin mi? yok uzak yer diye hiç ilgilenmedin mi? alper tunga oldi mu? seni kim sikti ha canım bilin mi?
böyle bir sonuca varmak için bütün üniversitelerin bütün bölümlerinde okumuş olmak gerekir. bu tespiti yapan yazarın ülkemde bir tanecik üniversite okuyabilmiş mi merak etmekteyim.

kedi ve ulaşamadığı ciğer meselesi.
(bkz: ortaokul olmayan ortaokullar)
tüm "vakıf" üniversitelerinin dahil edilmesi gereken liste. buralar paralı olduklarından amaçları eğitim vermek değil kâr etmektir.

ayrıca son 20 yılda kurulan hemen hemen tüm devlet üniversiteleri de sayılabilir. eskilerin ise adları kaldı; neredeyse tüm hocalarını özellere kaptırdılar.

türkiye'de eğitim... anap-akp-dyp gibi hükûmetlerle? şaka mısınız?
üniversite olma kriterlerini kendileri belirlemiş kişilerin(!), sosyobilimsel araştırmasının(!) sonucunda hazırladıkları liste. uludağ sözlük de zaten bu paylaşıma lâyık, oldukça saygıdeğer bir kurumdur! ayrıyeten ne argüman var ne başka bir şey. sorulara göre ekleme cevaplar geldiğini görüyoruz. basit düşünmenin basit sonucu. daha sunum yapmayı bilmeyen birisinin, üniversitelerimizi güya eleştirip de haklı görülme isteğini afedersiniz ama ahmakça-safça değil- buluyorum.

(bkz: üniversite)
(bkz: evrenkent)
(bkz: bir üniversitenin iyi olma kriterleri)
Gazi, çukurova, selçuk inönü, süleyman demirel vs. üniverstelerinin dünyada en iyi sıralamasında marmara vs. * üniverstesinden önce geldiği gerçeğini bilmeyen yazarın, sallamasıdır. Tobb üniverstesi listede 3236. sırada yer alırken, katü'nun 2232. sırada yer aldığını da bilmeyen yazarın ego tatmini için yazdığı sallamasyon bir entry'dir. *
(bkz: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/436296.asp)
mezunları yurtdışında lise mezunu muamelesi gören "üniversite"lerdir.

(bkz: marmara üniversitesi)
(bkz: atıcılık ata sporu) (bkz: salla canım salla)
az çok hata olan listedir ama Türkiyede böyle bi gerçek vardır. bok var gbi heryere üniversite acılmaktadır. Örneğin Ankara üniversitesi veteriner fakültesi türkiyenın en iyi vet. fakultesıdır.bundan sonraki sıralamada istanbul ve uludagdır. diger yeni acılanlarda dahıl 18 fakulte gereksızdır.

Nedenmi? ben kıcımı yırtıyorum gecmek ıcın hergun uygulama dıe formaldehıtten beynım uyusuyo sabahtan aksama gecme notum var benim 70 lisede biyolojiden alamadıgım notu anatomıden istiyolar. Sınavlarımda su anda turkıyedekı en ıyı prof.lar tarafından yapılıo. Sen napıosun kocum tahtada esek incelion lan. Almanya su anda dunyanın bu konuda en ılerı ulkelerınden brıdır nufusumuz hemen hemen aynı olmasına ragmen orda 3 fakulte farken turkıyede 21 ne bu sacmalık ya. tmm ben burda olması gereken sadece ankara ıstanbul uludag demıyorum lan kendını gelıstırsın bıraz okul tahtada anatomı uygulama olmaz. ama 5 yıl sonra vet. hek. olcak ben 8 yıl sonra olcam. benm fakultedekı asıstan gıdıp kıbrısa fakulte acıyo boyle rezaletmı var ya.

Herkes unıvertelı olsun. hertaraf unıverstelı dolsun ulke gelısıyo sanıolar bi bok oldugu yok. ortalık mal kaynıyo hala. yukardakı lıste tam anlamıyla dogru degıl ama dogruluk payı kucumsenmıcek kadar buyuk herkes gercekcı olsun bıraz turk egıtım sıstemı boklar ıcınde. bu kadar unıverste varken neden hergun yenısı acılıyo. Defolun gıdın lan bu ulkeden sıctınız azına embesıl yetıstırıyo artık cogu unıverste eskıden tek farkı dıplomalı embesil. *

sonradan edit: evet ıste bundan bahsedıyorum su ortamdakı cogu ınsan unıverste ogrencısı ve gırılen entrylere bak bırı stephan hawkıngi allah carpmıs dıo ve bızım mukemmel unıverstelı yazarlarımızda buna destek oluyo. ya ınanmassın tmm hatta ondan nefret et umrumda bile degil ama senn bahsettıgın adam dunyanın yasayan en ıyı fızıkcılerınden bırı. Saygı duy buna tmm hadı saygı duymuyosun konusma sen unıverte ogrencısısın dusunmeyı ogren bıraz gelıstır kendını Harun yahya kıtaplarından Feytullah amcanın kıtaplarını brak artık dunyaya bak bılıme bak bıraz allah yat allah kalk olmuyo gelıstırın bıraz bu ulkeyı... insanlar herkesi vasıfsız unıverstelı yaptıgı surece dusunemeyen mal gıbı abılerının sozunu dınleyen ınsanlar ortaya cıkıcak. evet turkıyede unıverste olmayan cok unıverste var...