bugün

insanı okumaktan soğutan it gibi uzun paragraflarıyla sınav insanını hataya zorlayan sınama aracı.

öte yandan , üzerinde durulduğunda ve dikkat arttırıldığında paragraflardaki "ana noktalar" bulunmayacak gibi değildir.
kpds'ye göre çok daha kolay bir sınavdır. hitap ettiği kesimin darlığından olsa gerek gireni çıkanı azdır bunun. bir de lisans bölümüne göre sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimler olmak üzere tercih yapılır başvuru esnasında.
Mart ayında gireceğim sınav.O değil de benim ellerim falan kontamine*;ama teksiri verdi kursunda bulunduğum şahsiyet.Gözlerimi açamadım yorgunluktan derste.Eğer bunun kursuna gidiyosanız hafta içine yazdırmayın isminizi.
Ya da kendinize bi tabut yaptırın.Olmuyor çünkü sabah 8 akşam 5 üniversite. Akşam 6-10 üds kursu sizi konjugasyonla çoğaltır.
"Pardon konjugasyonla iflah olmaz maymun" olacaktı.
adını bile gördüğünüzde heyecanlanabileceğiniz sınavdır. nitelik olarak çok da abartılmaya değer değildir ama sonuçları itibariyle önemlidir.
4 ekim 2009 pazar günü yapılanın sonuçları 19 ekim pazartesi günü açıklanmış olan, sosyal bilimler * geçmiş sınavlara göre çoğu kişiyi zorlamış olduğu belirtilen sınavdır.fakat genel anlamda kpds'ye göre gerçekten daha basit ve daha az kafa karıştırıcıdır.puanlama sistemi de daha avantajlıdır tabi.
2010 mart'ında girmeyi düşündüğüm lisansüstünün olmazsa olmaz hendeklerinden bir tanesi.

kurs filan hak getire, o kadar da güveniyorum kendime.
başvurular 1 şubatta başlamakta, sınav ücreti tabi ki 40 tl. bu kadar para verdikten sonra o sınava hiç çalışasım gelmiyor, böyle daha ilk baştan bi tiksindim falan. sonra bunun alesi var kpds si var. gerçi üds nin kpds den daha kolay olduğunu söylüyorlar. bilmiyorum bende, bu sene ikisine de girip bir araştırma yapacağım sırf sözlüğü bilgilendirmek adına. yoksa yüksek lisans falan o da neymiş yahu, işim olmaz.**
bu pazar günü tekrar gerçekleşecek olan sınav. beni oturdugum yerle tamamen alakasız bir yere göndererek büyük iş başarmıştır. bekle gelsin bakalım 270 eski yol.
50'yi geçemeyen herkese sıfır almış muamelesi yapılan sınav sistemi. 50 barajını geçemezseniz akademisyenlik hayalleri suya düşer...
yarın gireceğim kahrolası sınav.ösym nin yaptığı kıytırık sınavlara bünyesi alışkın biriyim ve bu sınavda aynı diğerleri gibi hiç umrumda değil. hiç bir şeye değilde şu ösym ye sınav harcı adı altında döktüğüm paralara acıyorum, resmen sömürdüler yahu.
50 yi geçemeyen herkese sıfır almış muamelesi yapılıyorsa yarın erkenden kalkıp uykuyu mundar etmeye gerek olmayan sınavdır.
sene olmuş 2010 hala cep telefonu yasak, entegre edecekler yakında beyne o zaman napcaksın göt yök.

25 yaşına gelmişim, akademisyen olucaz, öss öğrencisi muamelesi yapıyosun arkadaş. ben 16 yaşında mıyım tel.i anneme, babama emanet ediyim de sonra tekrar alayım.
hadi işim var gücüm var, hadi acil bi durum çıktı. lahana kafalılar...
2010 bahar dönemi sınavı bugün (21 mart) yapılan sınavdır. bazılarının aileleriyle geldiğini görünce şok olduğum sınavdır ayrıca. demekki sınava giren bir kısım hala öss psikolojisinden kurtulamamış
iyiydi iyiydi... en son daha cuma günü ders anlatan, gözetmen öğretim görevlisinin, cumartesi gününü nasıl geçirdiğni merak ettirdi bana. insan bu kadar mı iştahlı olur sınav kurallarını anlatmaya? cumartesi gün boyunca bu konuşmasına mı hazırlandı acaba? sınıfa bakıyorsun; hepsi bu uğurda yıllanmış tipler, seni oturtur sıraya, üds kursu bile verebilir... hayır yani, nedir bu uzun uzun " arkadaşlar, biliyorsunuz, tek tek bakıp cep telefonlarınızı kontrol etme imkanımız yok, hoş zaten buna yetkimiz de yok..." lafları, gülümsemeler falan? farkında olmadan komedi dükkanına mı girdik nedir? neyse.

o değil de, bana da pek iyi geldi. valla... kültür fizik yaptım. kaç gündür dışarı çıkmıyordum, iyi oldu iyi... epeydir sağ elim, mouse kullanmaktan kasılmıştı; yuvarlakları doldururken, kendi ekseni etrafında döndü, o da sevindi belli ki...

ve o lyuba' nın dramı... valla hüzünlendim be... zavallı mamutun iskeletini ct' ye maruz bırakan o elleriniz kırılsın!!!

neyse işte, netice olarak, tüm akademisyen adayları, hep birlikte dışarı çıktık ve baharın gelişini kutladık. valla iyiydi, herkesi bir arada görmek duygulandırdı beni...
Üniversiteler arası dil sınavı.Upuzun paragraflarıyla ilk etapta insanı çıldırtan,ilerleyen dakikalarda uykusunu getiren ama kpds'ye kıyasla daha basit bir sınav.Ayrıca paragraflarda yer alan konular insanı çıldırtır.Yıllarca matematik odaklı yetişmiş;bu alana ait kelimelere aşina olmuş insanlara fen bilimleri sınavı adı altında genetik,botanik,elektrik,kimya,ekoloji,astronomi,jeoloji alanlarında devasa paragraflar sorulması da sınava ait can alıcı bir noktadır.Matematikte akademik kariyer düşünen birinin bu alanlarda ne kadar bilgisi vardır,ne kadar yapabilir ya da bunlar ne işe yarar sorularını akla getirir.Kısacası bu sınav lisans mezununun ingilizce yetisini ölçmez,üds soru kalıp bilgisini ölçer.
ösym yine yapacağını yapmıştır, acaba sınavda ben soruyu hazırlayanın mantığına uymak zorunda mıyım, ucu açıkta olan cümle tamamlama soruları apayrı deli ediyor adam, ayrıca ösym nin uzayla derdi nedir hiç anlamıyorum, sanki bu ülkede nasa var da her sınavda uzayla ilgili saçma sapan sorular soruyorlar( bugünkü sınav harici eski sınavlarda çıkan soruları da dikkate alarak).

ekleme: meğer göte kaçmış yeni fark ettim, istemeyerek de olsa soruları indirdim, yine iki şık arasında kaldığım soruların çoğunu yanlış yapmışım, 10-15 soruya baktım zaten daha fazlasına bakamadım, moralim bozuldu, insanın yapabileceği bir soruyu yanlış yapması apayrı üzücü ama bu sınavlar öyle acaip kafa zkiyor ki, yeri geliyor sıradan cümleleri bile anlamıyor, ya da normalde görüp a bunun şıkkı şu değil mi ya diyebileceğiniz kolay sorulara, bu soruda kesin bir bit yeniği olmalı diye bakıyorsunuz. ayrıca ekleyeyim ösym götümü ye.
sınav salonundaki tahta sırayla muhtemelen ilişkiye girmeye çalışıp saatlerce hatta tam 2 saat 45 dakika boyunca gacırdatan yaratığın yarattığı konsantrasyon bozukluğu bir yana hiç çalışmamış olmamında etkisiyle üzerimden buldozer geçmiş gibi hissetmenme neden olan ve bir daha asla girmeme kararı verdiğim işkence. *
seksen soruyu doksan dakikada tamamlayıp çıktığımda kendimce 'ulan bu ne hızdı be süper yaptın utanmasan fen ile sağlık sorularını da yapacaktın yu ar gıreyt' falan dedim.
(bkz: kendini kandırmak)

şöyle ki; ösym ye verdiğim kırk lira boşa gitmesin diye soruların hepsini okudum fakat sadece okumak ile kalınca bi eksik olduğunu anladım ve çıktım sonra kendimi cezalandırmak için sevmediğim çikolatadan aldım.

(bkz: 3 ekim 2010 üds)
(bkz: daha da üds ye girmem)
akademik kariyer yapmak isteyen çoğu bireyin önündeki en büyük engeldir. bakınca zordur mordur ama 1-2 aycık kasma ile rahatlıkla 65-70 alınabilecek sınavdır.
hiç girmediğim fakat kardeşimle beraber sıkıntısını yaşadığım inanılmaz uzun paragraflı sorulara sahip yabancı dil sınavı. baraj 50' dir. zor arkadaş zor.
adı batasıca sınavdır. ya da değildir.
lise veye üniversitede hazirlik okunmuşsa eğer, biraz test tekniği biraz da gramer tekrariyla çok rahat baraji aşilabilecek sinav. eğer ki gözünüz yüksekleredyse bolca kelime ezberi ve akademik makalelere yüklenin derim.
100 yaşına gelmiş yar. doc. hocamın sonunda 66 alıp bolumde hayvanlar gibi kutlama yapıp dersi iptal etmesiyle şölen havasına döndüren sınavdır.

ne mutlu sana doc oldun kocum be... artık inglizce bildiğine göre her türlü bilimsel çalışmayı yapabilirsin sen cünkü inglizce biliyosun kocum benim seneyede gel fransızca sınavına gir gecersen seni prof yapalım. istersen baska bi dil sınavına gir okulun altın anahtarını verelim ordan nobele kadar yardırırız. kocum benim üds fatihisinsen.

(bkz: ingilizce bilenlerin ancak bilim adamı olabilmesi)

not: burada ingilizce dünya dilidir. bilmesi gerekir. denilebilir. ancak alanının uzmanı isen ve ingilizce bilmiyorsan bu senin yükselmene engel olacağını düsünmüyorum. o zaman ingilizceyi iyi bilenlerin ama alanı ile ilgili bir yetersizliğinin olmasını ingilizce bildikleri için geri plana atılmasını hazmedemiyorum.

defolun lan okullarımızda pasif yetersiz insancıklar
sonbahar 2010 dönemi için başvuruların 18-27 ağustos tarihleri arasında olacağı sınav. sınav tarihi ise 3 ekim...