bugün

entry'ler (723)

ben bu yazıyı babama yazdım

Tek tesellim aynaya her baktığımda sana daha çok benzeyen bir adam görmek...

trabzonspor

yıllar sonra heyecanlandırmaya başlamıştır.

vazgeçtim ben bugün

akustiği orjinalniden daha bi güzel olan şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=rZJon6MfkC8

ezel

Yıllar sonra yeniden izlemeye başladım. ikinci kez izleyince, bir çok ayrıntıyı daha net olarak görmeye başladım. Gerçekten çok güzel bir senaryo. Bir daha olur mu böylesi bilinmez...

iz bırakan kitap cümleleri

(bkz: körlük/#37172941)

körlük

--spoiler--
+neden kör olduk?

- bilmiyorum

+bunun nedeni belki bir gün keşfedilir

-ne düşündüğümü söylememi ister misin?

+söyle

-sonradan kör olmadığımızı düşünüyorum,biz zaten kördük

+gören körler mi?

-gördüğü halde görmeyen körler...
--spoiler--

üzerine çok yazılacak çizilecek bir kitap körlük. sadece üstteki diyalog bile yeter bu kitabı okumak için.

lanet olsun ki hayatımızın her yerinde gördüğü halde görmeyen körler mevcut, ve bu hastalığın bir tedavisi var mı inanın bilmiyorum....

uyan

zamanının çok çok ötesinde bir mor ve ötesi eseri.

--spoiler--
uçan kuştaki güzelliği kaybettik, hastayız!
--spoiler--

franz kafka

bugün 134. doğum günü olan yazar.

https://twitter.com/ithak...status/881792576025743361

korkuyorum anne

--spoiler--
kapat televizyonu anne, seni de kandırıyorlar
--spoiler--

daha güzel anlatılamazdı...

dediler ki

--spoiler--
dediler kalmaz yanına
yaptıkların bu dünyada
--spoiler--

körlük

kısaca tanımlamak gerekirse jose saramagoya 1998 yılında nobel edebiyat ödülünü kazandıran roman.

kitaba gelirsek, son zamanlarda okuduğum en vurucu romanlardan biri. saramago bence bu eseri kaleme alırken biraz kafkanın dönüşümünden birazda albert camusnun vebasından etkilenmiş. fakat iki kitabından ötesinde çok güzel bir kurgu ortaya koymuş.

yazar kitapta körlük üzerinden, insanların yeri geldiğinde nasıl ilkelleşebildiğini nasıl zulümler yapabildiğini bize gösteriyor.

ve tabiki kitaptaki kadınlar, bu noktaya ayrıca değinmek istiyorum. kitapta bir felaket anında kadınların yine yaşamın her anında olduğu gibi erkeğe oranla daha fazla bedeller ödediği ve daha fazla acılar çektiği çok iyi resmedilmiş. ve yine saramago bize doktorun karısı üzerinden kadınların felaket anlarında nasıl toparlayıcı ve bütünleyici oluşunu, düzlüğe çıkmada erkeklere nasıl yön verdiğini anlatmış.

saramagonun tarzı * ilk başta okuyucuyu yorsa da -ki zamanla alışılıyor- kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

sözlük yazarlarının itirafları

Bazı şeylerin sevgisini inancini içimden öyle bi aldılar ki, bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak gibi geliyor.

faresiz laptop kullanmak

alıştıktan sonra, fare taksanız dahi pc ye, yine eliniz touch pad e gidecektir.
touch pad candır, gençler. bi alışın yeter. *

dediler ki

--spoiler--
iyiler kazanır kötülükler kazınır dediler
--spoiler--

gönülçelen

şarkının naifi olur mu bilemem ama varsa eğer bence en naif türkçe şarkılardan biridir.

çilekeş

yıl 2006, yaş 19 ne ergen ne de genç sayılırım. o zamanlar dinlerdim bu grubu. y.o.k. kendimden geriye, yetmiyor vs. güzel parçaları vardı.

bozmasalardı, devam etselerdi gelecekleri vardi bence. gerçekten güzel kaliteli rock müzik yapiyorlardi. ama malesef eskiye dair bir anı olarak kaldı çoğu müzikseverde çilekeş.

benim hala umudum var

mfö'nün bence en güzel parçalarından biri ve kanımca da hak ettiği değeri bir türlü göremedi. ben de ise bu parçanın yeri çok başkadır.

--spoiler--
bu fırtına durulur mu benden adam olur mu??
--spoiler--

bu parçanın bu kısmını son kez mırıldandığımda, gerçekten fırtınalı bir dönemdeydim. 2012 yılının ilk bahar aylarıydı.geleceğe dair umutlarım çok az, ve önümdeki karanlığı aydınlatacak bir ışık yoktu. sonra birden bir şeyler oldu, her şey hızlıca gelişti ve bi kaç ay sonra kara bulutlar dağıldı, ve o fırtına duruldu ve hayat yeniden rayına girmeye başladı.

bugüne geldiğimizde ise çok daha büyük bir fırtınadayım. 2012 yılına göre ise yaşadığım sıkıntı ve umutsuzluk ise kat be kat fazla. dün biraz kafamı dağıtmak için bir kitapçı dükkanına girdim. kitaplarla oyalanırken çalan müzik dikkatimi çekti birden. mazhar abi en güzel sesiyle "güzel günler bizi bekler" diyordu. ve ardından soruyordu. " bu fırtına durulur mu?" umarım süreç 2012 yılında yaşadığım gibi olur. ne olduğunu anlamadan kara bulutlar dağılır...

rüzgar çetin

(bkz: #36460858)

iz bırakan kitap cümleleri

görsel

(bkz: Kuyucaklı Yusuf) (bkz: sabahattin Ali)

yeraltından notlar

--spoiler--
izin vermiyorlar, bırakmıyorlar, iyi olayım...
--spoiler--