bugün

zırtapoz bir kızın, aynı bölümden mezun olup iş bulmak için uğraşmakta olan bir erkek grubuna "benim işim kolay, zengin koca bulurum sırtım yere gelmez" demesi üzerine, gruptan bir kişinin kıza: "sırtın yere gelmez ama yerden de kalkmaz" diyerek lafı giydirmesi olayıdır.

(bkz: helal olsun sana)
sırtı yere gelerek köşe dönmeyi hayal eden kadındır. sırtı o kadar çok yere gelir ki belli bir süre sonra onu tanıyanlar kendisine havaalanı gözüyle bakar, pist kaygandır ve ortam kayan kayanadır.
yattığı yerden para kazanmak isteyen kız sözü. yazık, bu kadar küçük beyin, zor ellaham.
(bkz: bir parazit olarak insan)
kendine güvenmek yerine başkalarına güvenen ve başkalarının sırtından gecicen kadınların sözüdür. insan dediğin önce kendine güvenmelidir. çözümü önce kendinde aramalı kurtuluşun da kendisinde olduğunu bilmelidir.
yazdığımız yerin kamuya açık olmasından kelli erdem, iffet gibi kavramlarla hakir görülmeye çalışılan hayatta kalma eylemi.

elimizdeki verilere bakalım önce

yaşadığımız yerin türkiye olduğunu unutmayalım, bu güzelim ülkede aileden sıfır katkı ile okumuş hemen her üniversite mezununun bugün istanbul'un orta sınıf semtlerinden bir ev alması için yıllarca çalışması gerekmekte (tabi iş bulabilirse) tabi ki bu da yeterli değil hayatı boyunca çalışsa bile bir ev sahibi olma olasılığı gerçekten çok azdır. ev örneğini diğer şeyler içnde genellemek mümkün, iyi bir hayat sürdürebilmek için üniversite mezunumuz köpek gibi çalışacak ama ona vaad edilmiş olan (oku oğlum, kızım oku) zenginliğe belki yıllar sonra erişebilecek. bunun yanında bu güzelim ülkede yasadışı binbir yolla bizim okumuş çocuktan daha iyi kazanan insanlar olacak hatta onlar her daim daha fazla kazanıyorlar. bu yasadışıdan kastı da açmak gerek polisiyelik işlerden bahsetmiyorum bile örneğin içki ruhsatı olmadığı halde içkili mekan işleten (beyoğlunda yüzlerce mekan var) yerler. bu örnekler artırılabilir.

şimdi hal böyleyken bırakın zengin olmayı orta sınıf bir hayatı idame ettirmek için köpek gibi çalışmak bir tarafta (hangi arda derede o hayatı yaşıyacan di mi ama) bir diğer tarafta ise sadece güzelliğini kullanarak zaten maddi problemleri aşmış birini bulma ve sorunların üstesinden gelmeyi hedef edinmiş bir insan olmak var.

bu kızlarımıza tavsiyem zengin kocayı bulurlarsa eğer yaşları geçmeden kendilerini sağlama almalarını, iyi bir avukat danışman bulmalarını salık veriyorum.

(bkz: baba parası yemenin dayanılmaz hafifliği)
kapitalist düzenin düzdüğü bayanın manidar!! cümlesi.
kapıyı aç da bak, bütün kocalar sırada zaten diye cevap verilecek önermedir.
zengin kadın bulan erkeklerin nerelerinin yerden kalkmayacağını merak ettiren entry.
zengin hatun kafalayıp takılan erkeklere jigolo, zengin herif kafalayıp takılan kadınlara zeki kadın denildiği ülkenin kadınlarının hayata bakış açısıdır.
değişik bir fantazidir. sırt yere gelmeden havada asılı kalmak.**
d.malmayı seven kadın söylemedir. evet sırtın yere gelmez. ama başka yerlerin yerden kakmaz. yalan mı hacım?
zengin bir adam bulup altına yatarak ekonomik durumunu düzeltip kendi gibi birkaç komşusuna ve akrabasına hava atmayı hayat gayesi edinmiş, kendine saygısı olmayan kadındır.
(bkz: zengin karı bulurum sikim yere gelmez)
(bkz: dişi başına düşen milli gelir)
aşk-ı memnu manyağı olan genç kız söylemi.
sadece zengin koca bulma beklentisi içindedir tek hedefi budur genelde evlenince ya dayak yiyen ya da aldatılan kadındır.
ben arkandayım sırtın yere gelmez. ben almıyım yuzum yere gelecegıne sırtım yere gelsın.
zengin koca adayları da kilo hesabı satılsa mümkün olabilecek söylem.
başarının verdiği zevklerden bihaber insan söylemi.
hep domalmak suretiyle sikilecek olan bir kadının sözleridir.

Sırtın yere gelmez he.
diyen kız kör oldu. *
boynuzları yediğinde alnın eğik yürürsün o zaman da.
sırtı yerden kalkmayacak bacağı da aşağı inmeyecektir.
kaltaklık peşinde olan bir yosmanın düşüncesi.

kaltak: eyerin tahta bölümü.
yosma: şen, güzel kadın.