bugün

güzel, dikkat çekici, kokoş kadın.
boyalı tırnaklarla dolaşıyor sokakta
kimse bilez nedenmiş , buralara gelmezmiş
kıpkırmızı terlikler güzel durmuş ayakta
pardon bayan baksana sakın yanlış anlama
bu şehrin neresindensin söle ki biz de bilelim
annenler uyuduğunda haber ver kalkıp gelelim
YOSMA
kısacık saçlarına takıyor tek bir toka
kurban olayım senin ağzındaki sakıza
takılmışız oltaya alma bizi dalgaya
başka işiniz yoksa bekliyoruz yatıya
bu şehrin neresindensin söle ki biz de bilelim
annenler uyuduğunda haber ver kalkıp gelelim...
YOSMA!!

sözleri yukarıda bulunan, Kurban'ın 'Sert' adlı albümünden bir parça.
(bkz: alimli)
Oldukça güzel bir kurban şarkısıdır. Fakat çabuk sıkar.
anadolu da bir kadın ismidir.
"kara üzüm asması, giresun'un yosması" diye bir türküde geçer.
eski türkçede güzel kadın manasına da gelen kelime
(bkz: saygılı yosma)
diğer bu tarz kelimeler arasında en hafifi.
vaktinde sert yeni çıktığı zamanlar deniz durukan- kurban röportajının birinde deniz yılmaz'ın ''şarkıyı yaparken üşenmeyip sözlükten yosmanın anlamına baktım, alımlı demekmiş ben de öyle biliyordum. yani o kadar güzelsiniz ki peşinizden gelmek istiyorum demek istedim.bizde ise kaldırım yosması- fahişe diye anlamlandırılıyor '' demiş olduğu kelime.
içi içine sığmayan hoplayıp zıplayıp duran kız çocuğu.
anlam yozlaşmasına kurban olan kelime. iyi olan anlamı ne yazıktır ki kötüye yorulmaktadır artık. bu da dilin yüz yıllar içinde nasıl değiştiğini göstermektedir. yine yollu kelimesi, karacaoğlan zamanında iyi yolda giden, dürüst manasında iken bugün ne anlamda olduğu aşikardır. anlam yozlaşması bir dilin; kendi kendini yontmasıdır.
doğuda yaygın kullanılan bir isimdir, güzel kadın manasına gelir.
kurbanın güzel şarkısı .
kurban ın dinledikçe neşelendiren parçası.
ŞEN, GÜZEL KADIN.
sanılanın aksine hakaret değil iltifattır. hani ön sevişme esnasında tadından yenmeyen dirty talk olayı vardır ya, onun gibidir, aklı baştan alan, afet i devran, kulu kölesi olunası, kadın gibi kadındır yosma, öpmeyi de bilir, gerdan kırmayı da, ateşi yakar, el değemezsin. işte öyle kadındır. dünyası yıkılmış adamın neşesini yerine getirir. söylenesi, söylenemeyecek bir kelimedir işte.
başrollerini tarık akan, ahu tuğba ve nuri alço'nun paylaştığı türk filmi.

http://www.youtube.com/wa...cAZnM&feature=related
orhan veli kanık'ın istanbulu dinliyorum gözlerim kapalı şiirinde geçen kelime.

--spoiler--

istanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı
Bir yosma geçiyor kaldırımdan
Küfürler, şarkılar, türküler, laf atmalar.
Bir şey düşüyor elinden yere
Bir gül olmalı
istanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı

--spoiler--
kurban'ın fazlaca neşeli ve hareketli şarkısı.
Fena gaza getiriyor!

Ayrıca eski dilde güzel, hoş kadın, şu an'Da oynak, kötü yola düşmüş kadın anlamında kullanılıyormuş..
toplumumuz tarafından fahişe anlamında kullanılsa dahi asıl anlamı; güzel, korkusuz, değerli olan kelime ve kadın ismidir.
ŞEN, GÜZEL KADıN.
kahpenin treesome yapanı.
Eski türkçede bakımlı kadın anlamına gelmişken günümüzde daha değişik adlara bürünmüştür.Kadınlara konulur büyükleri tarafından aklı erincede gider değiştirir.
haluk bilginer yüzünden şimdiye kadar yanlış bildiğim kelime. ilk o'ndan duymuştum, eyvah babam dizisinde sanırım. sarışın bi ablaya söylüyordu. ey gidi, sanırdım ki cadı, cadaloz gibi bir anlam taşıyor. vah beni.