bugün

hani bazı kelimeler vardır, insana söylerken garip bir keyif ve haz verir. vurgulanmasından ortaya çıkan ağız hareketi iyi bir tonlama ile birleştiği zaman ortaya bir sanat eseri çıkar. işte kaltak da böyle bir kelimedir. anlamı argoda hafif kadın gibilerinden bir mana çıkarmaktadır.
aslında "kalta(l)k" kelimesindeki "l" nin düşmesiyle oluşan kelimedir. yani ilk hali "irtibatı koparma!" anlamındadır
iffetsiz, namussuz kadın. *
Üzeri meşin, halı vb. şeylerle kaplanmamış olan eyerin tahta bölümü. *

Kuskunsuz eyer. *
zinedine zidane ile benzerlikler gösteren yazar. o da atıyor kafasını kafası atınca. ne kariyer ne de başka birşey umurunda olmadan o anın siniriyle... lakin, pişman mı derseniz, zerre kadar değil derim.
sourtimes.org/show.asp?t=kaltak&kw=&a=&v=&p=9

dipnot:(#414802) üzerine yazılmıştır
estağfurullah dedirten yazarlığa aday arkadaşımızdır.*
bir ultimatom verewrek sözlüğe girmiş bünye.

"bu anlamda çaylaklığının hemen kalkması uludağ sözlük yararına olan yazardır" *
elizabeth wurtzel adlı yazarın kitabının adı. kitaptaki isim ve anlatılan hikayeler gayet çarpıcı. lakin, bizim sözlük kuralalrımızda bu isimleri yazmak biraz zor. örnekse; bir kıtanın başkanının eşinden bahsediyor kitapta uzunca bir bölüm. kadının benzincide çalışan eski sevgilisinden buna mukabil rivayetlerden. ama buralara yazmak cızz etkisi yaratbiliyor. neyse yine de arada birkaç cümleyle kitaptan alıntılar yapacağım.
kaltak kadın, en bilinen anlamıyla güç ve güç ekseninde yaşayan kadındır.
gidinin kaltağıııı!! diye yaşlılardan duymayan bizden değildir. kaltak mısın sen diyenlere uçan kafa atacak kadar sertleşebilecek, bir başkanın idare edebilecek kadar da diplomasi bilen kadınladır.
cumartesi cumartesi röportaj çözmekten beyni sulanmış sözlükçü. ahh ne başlıklar açacaktım neler yazacaktım ben bugün ama... olmadı. engin bilgilendirmemiz yakın zamanda başlayacaktır efendim. hoşgeldin mesajı atan ve entrysi giren bütün yazar arkadaşlara da burdan toplu halde teşekkür etmeyi borç bilirim. sağolun varolun!
enteresan bir nicke sahip sözlük yazarı *
lal diller penahı.
boğazına kadar elif şafak a batmış yazar kişisi. mahrem-şehrin aynaları-pinhan
üçü birarada çantamda
plajda - tatilde olduğumu da sıkıştırayım araya-
hamakta
birinden sıkılınca öbürü
söyleyemediklerini bakınızlarla anlatmaya/ayar vermeye/sözüm ona üste çıkmaya/ doğrudan anlatamayana/afili cümle kurmaya kasanlara yüz de vermeyen, tekmilini birden yok sayan yazar kişisidir.
Eğer, eğerin ağaçtan olan bölümü anlamına gelir.
Temel anlamı ise "üzerine oturulan, alta konan"dır.Halk dilinde; önüne gelenin altına yatan, "orospu" alçak,yüzsüz kadın anlaşılır.
ege de bir sevgi sözcüğüdür. ege kadınının işvebazlığını anlatır.
orospudan fersah fersah farklıdır. zira; orospu parayla yatar. kaltak ınsa ''parayla yapılan seks''le alakası yoktur. ege li olmayan ve o kültürü bilmeyenlerin kolay kolay anlayabileceği bir kavram değildir.
aynakeş kadın...
sözlükteki ölü toprağını atmaya yemin etmiş yazar,farklı* bir renk.

http://www.blogcu.com/hawar/758778/
tam bir senedir cebelleştiği hastalıktan, sonunda kurtulmayı başarabilmiş cengaverdir.
bence kadın/insan tiplemesinden kadındır. kadın/insan nedir peki? kadınlığını her daim ön plana çıkarmayan, ağzını yüzünü maymuna çevirmeden ve dahi düşüncelerine takla attırmadan söyleyebilme kapasitesine sahip, içki içmeyi bilen, sarhoş da olabilen, karşısındakine '' önce insan/sonra kadın ya da erkek'' gözüyle bakabilen, iki erkek kavga ederse ayırmak için aralarına girebilen, birçok kadının '' ayy erkekler benim için kavga etti'' övüncünden hoşlanmayan buna meydan vermeyen varsa bir sorun önce kendisi çözmeye çalışan gerekirse karşısındakine bir tokat aşketmekten de ağız dolusu küfretmekten de çekinmeyen, küfüründe yakıştığı, kavganın da anlaşılabildiği, bulununca bırakılmayacak kadın tipidir. her kadın kaltak olamaz. her kadın kadın/insan da olamaz. kadın/kadın yaşamak çok daha kolay gelir de ondan. kaltak, hesabı da ortak ödeyecek gerekirse hepsini de üstlenecek kadar eşit yaşamanın kurallarının kendisinden başladığını bilen kadındır. zira, kadın, karşısındakine ben seninle eşitim mesajını verirse karşı taraf algılar. aksi halde karşı taraf bulduğu her fırsatta sen kadınsın dur bakalım davranışını sergiler. erkeksi olmakla güçlü olmanın aynı şey demek olmadığını insan olmayla güçlü olmanın alakalı olduğunu bilir.
(bkz: eyer kaltağı)
daha güzeli için;

(bkz: sürtük)
bazen yakın kız arkadaşlar arasında kullanılan bir sevgi sözcüğü . dememekte fayda var.
kadifeden kesesi
ah eder sesi
lüle lüle kasesi
tenine dokanır rüzgarın esi
almam artık nefesi
keserim sana hevesi

(bkz: akrostiş)
(bkz: sıdıka saka)
güncel Önemli Başlıklar