bugün

entry'ler (732)

bedia muvahhit

değişik ses tonu, kulağından hiç çıkarmadığı halka küpeleri ile hafızalara kazınan oyuncu.

şaziye berin kurt

Türkiye'de Türk Dili ve Edebiyatı, Almanya'da Atatürk'ün bursu ile felsefe okumuş, almanca ve fransızcası anadili gibi olmasına rağmen 60 yaşından sonra ingilizcesini geliştirmeye çalışmış,karşılıklı konuştuğunuzda sizi derin bir deryaya çeken Türkiye'nin ilk kadın filozoflarındandır.Bir ara Notre Dame de Sion okulunda fransızca öğretmenliği de yapmıştır.Her sefer evine gittiğimde saat kaç olursa olsun, elbisesi ve ayakkabıları ile sanki dışarı çıkacakmış gibi oturmaktaydı.Baybiçe isimli bir kitabı vardır ki, bulanların okumasını tavsiye ederim, bu kitapta Şaziye Berin'in ne kadar ileri görüşlü olduğunu anlarız.

ilçe sağlık müdürlüğü

Aslında toplum sağlığı merkezleri ile ayrı kurumlardır, şöylee ki; TSM ler halk sağlığı müdürlüğünün alt birimidir, ilçe sağlık ise il sağlık müdürlüğünün. Nüfusu 50000 den fazla olan ilçelerde ilçe sağlık müdürlüğü ve TSM ayrı iki kurumdur.Bir anlamda eski sağlık grup başkanlığının modifiye halidir.

pekineseler

burunları olmadığından gece uyurken eve başka insan geldiğini zannettiğiniz pörtlek gözlüler.

deprem esnasında sarhoş olmak

Kaçma hadisesinin gayet zor olacağı , hatta kaçtığının bile farkına varamama durumudur...

akademi otuzbeşbuçuk

harika eğitmen kadrosu ile, işini ciddi yapan, tiyatro eğitimine önem verip, laylay lom a izin vermeyeni disiplinli eğitim kurumu. ilk sınıfı bitirince ikinci sınıfa sınav ile geçilmekte olup, sınavda başarısız olanların geçmesi mümkün değildir.Derslerde teorik ve pratik eğitim yapılmaktadır.Teorik eğitimde tiyatro kuramlarına önem verilmektedir.Kaçınılmaz bir benzetme ile konservatuarın ufak hali denebilir.

ps: eksileyen arkadaş , anlatım mı kötü? ben anlamadım memnuniyetsizliğinizi.

kanald nin sürekli kuzey güneyi yayınlaması

bunun bir de show tv de yayınlanan doktorlar metaforu vardır ki, tahminen ve takriben günde 5 saat sürmektedir.

beşinci biradan sonra yazarların ruh halleri

en fazla entryi yazma hırsına müteakip, parmakların birbirine dolanmasıyla hüsranla sonuçlanan durumun verdiği ruh halidir.

karatay diyeti

verilen diyette yenmemesi gerekenler ibaresi yerine ; komşuya verilecekler, tavuk eti betimlemesinde ise ; doğada gezen serbest tavuklar yazan kardiyoloji profesörünün diyeti.

öğrenci evinde israf olmaması

artan olmadığı için israf da olması mümkün değildir.Bir de bunun zengin öğrenci evi modeli vardır ki, orda bazen talebenın okula gitmesi bile zaman israfı olmaktadır.

ase

aile sağılığı elemanın kısaltılmış halidir.

asm

kasım ayında birinci senesini kutlayacağımız aile hekimliği sisteminde kullanılan, sağlık ocağı yerine geçen, aile sağılı merkezinin kısaltılmış halidir.

kavgada söylenen komik laflar

-on sene önce olsa senin gibi kaç kişiyi ipe dizerdim.
-senin ağzını burnunu kırardım ama başımın belaya girmesine değmezsin.
-tutmayın küçük enişteyi.

dincilerin yaratıcı başlıklar açamaması

tevekkül edip beklerler de ondan.

hırsla oynanan oyunun hep kaybedilmesi

klasik kumar sahnelerinden biridir.Buğulu sigara dumanının ardında göz altları çökmüş, kravatanını iyice gevşeten ve sık sık boynunu, başını oğuşturan takım elbisesinin ceketi koltuğa asılı çökmüş bir insan profili düşünün.Her kaybedişinde kendini geriye doğru atıp koltuğa yaslanan , artık bitti diye kalkacağı yerde cebinden sürekli birşeyler çıkaran, arabasının anahtarını koyan, o da yetmeyince kısa bir müsaade alıp mekanın müdürü ile görüşüp kredi açtıran en sonunda hep kaybeden hep kaybeden insanlar profilidir.Kaybettin hırslanma,kalk.. hırs felakettir..

alınan ayakkabıyı beğenmeyip fakir birine vermek

semt pazarından alındıysa sevaba geçmekle beraber, pahalı bir model ise değiştirme kartı veya faturanın tırım tırım aranmasını gerektiren durumdur.

hiç yakın arkadaşı olmayan insan

herkesin uzağında duran insandır.sosyalleşmek mi, o da ne???

hukuk kazanmak için matematik çözmek

tıp kazanmak için türev-integral çözmek gibi garip bir duygudur.

kaçak marlboro tütünü

gelişen teknoloji ile bunların filtreli sigaraları saran makineleri de vardır.

genu valgum

tam tersi açılanma da tipik raşitzm de görülür. (bkz: o bain)