bugün

-deriyi bedenden ayırmak (deri yüzmek).
-kulaç atmak, denizde ilerlemek (denizde yüzmek).
(bkz: aqua club)
memeliler arasinda dogustan yüzme yetegine sahip olup, sonra bu özelligini kaybeden tek canli olan insanlarinbir cok kisminin malik oldugu eylem. ayrica insan yüzmeyi ögrenebilen tek canlidir.
ülkenin üç tarafı denizle kaplı olmasına rağmen, götümün kılları kadayıf olmuş olsa da halen öğrenmediğim, ara sıra interntten öğrenmeye çalıştığım ve oturduğum yerden kulaç atmama vesile olan aktivite.

Evet evet, öğrenemediğim değil, öğrenmediğim. Zira öğreten oldu da ben mi beceremedim, Sivas'ta pasifik vardı da ben mi girmedim efendim.
Denge sorunu olanların hiçbirzaman yapamayacağı,içinde kalacağı bişey.
- aykut yüzmek kilo verdirir mi?
* tabi ki verdirir aşkım.
- ee sevgilim o zaman balinalar neyi yanlış yapıyor?
* sdkfjskhgsdkjgh
(bkz: yüzmek)
27 yıl sonra öğrenmeye başladığım spor. kendisinden bolca korkmama rağmen, öğrenmek için ilk adımı attım. kolları acayip bi şekilde çalıştıran spordur ayrıca. çay içemedim demin kaslarımın zangırdamasından.
en keyifli spor aktivitelerinden biri.

Bugün bir deneyelim dedim uzun zaman oldu. Bir saat kadar yüzdükten sonra peltimiz çıktı tabi. Feci bir hamlama hali. Öyleki ikindi namazı için mescide gittiğimde tekbir getirmek için ellerimi kulaklarıma kadar kaldıramadım. Bir kaç denemeden sonra namaza başlayabildim. Hülasa epey yorucu bir spor.
hayatında hiç denize gitmemiş 6 yaşındaki kuzenimin hayali yaptığı eylem. evde benim seneler önce toplamış olduğum deniz kabuklarıyla oynarken kurduğu hayallerin baş eğlencesi..

"yüzmek"

yok efendim kolluksuz yüzmüş, simiti kaybolunca kollukla kalmış, her gün ayrı bikinisi ile gidiyormus denize, dalıp deniz yıldızı cıkarıyormus vs vs..

hep şu televizyonlar yüzünden bu cocukların hayal dünyası pek bir genişledi.
büyük dalgalı denizde yapılmaması gereken aktivite, eğer mecbur kalındıysa dalgayı arkanıza almanız daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır.
dinginlik veren endorfin salgılatan mutlu edici eylem.
vücudun tüm kaslarını çalıştıran en zevkli spor dalı.
Sırtüstü yüzme, Kurbağalama, Kelebekleme ve Serbest olmak üzere toplamda dört stili var.
Dünyada en huzur veren şeyler listesinde ilk 5 in içindedir.
Suyun içindesinizdir. en huzurlu yerde. ışıkların gözünüzün önünde oynaştığı size oyun yaptığı yerde. Suyun içinde yorgunluğunuzu anlamazsınız anca çıktıktan sonra kımıldayacak haliniz kalmaz.

Suyun içine dalarsınız ve bambaşka bir dünyadır orası. kulaklarınızın ugultusu bile başkadır. yüzerken bütün üzüntüleriniz,dertleriniz uçar gider,uzun süre yüzmediyseniz başta tıkanırsınız bir gidiş-dönüşten sonra nefes nefese kalırsınız ama açıldıkça,defalarca gidip dönersiniz havuzun bir köşesinden öteki köşesine.

hatırlamak istemediklerinizi bir kaç saat için de olsa unutursunuz ve kendinizi çok iyi,mutlu,sağlıklı,dingin hissedersiniz.

şu an beni mutlu edecek ikinci şeydir.
çoğu insanın yüzüstü yüzerken yorulma sebebi kafalarını suyun içine sokup yüzememesidir.
terlemeden yapılabilen ender sporlardandır. hatta tektir bu konuda.
Bilinenin aksine yüzerken de terlenir fakat suyun içinde olunduğundan farkına varılmaz.
stresin tamamını yok eden eylemdir.
Maraton yüzerek 6 ayda ile 15 kilo vermenin mümkün olduğu spor. 45 dakikada 2.3 km ( 23 kere tam olimpik havuzda gibip geri yüzmeye eşit) vücudu şekle sokmakla birlikte o yüzücü vücudu kalıcıdır. bodybuilding gibi bıraktığınız gibi sönmez.

aylar sonra gelen edit: 20 kilo vermenin bir yolu olmakla birlikte (bkz: yüzücü vücudu) na kavuşmayı sağlar ki, o çok güzeldir. dinç, sağlıklı, mutlu hissettirir.
denizde harika ama havuzda "klor" kokusu içinde yapılan spor,eylemdir.
yoğun kas aktivitelerine zemin hazırlayan eylemdir.
iki gün sanra egenin küçük bi sahil kasasında gerçekleştireceğim eylemdir.
3 tarafı çevrili olan güzide ülkemizin üzerinde yaşayan 75 milyon (bazı rivayetlere göre bu rakam değişiklik gösteriyor) insanın büyük bir çoğunluğunun beceremediği eylem. yüzme sporunda, olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarındaki üstün başarılarımızın esas sebebi de yarımada olmamıza rağmen yüzmeye olan yabancılığımızdır. okullardaki beden eğitimi derslerinde uygun adım veya yanaşık düzen yürümekten, futboldan şurdan burdan yüzmeye vakit kalmıyor mnskym. vakit kalsa nerede yüzecek ki veletler. altyapı yok. burdan milli eğitim'e, gençlik ve spor bakanlığı'na sesleniyorum. her okula bir yüzme salonu istirham ediyorum efendim. yapın da biz de öğrenelim devlet eliyle şu işi..
muhteşem bir spordur. hem eğlenceli hem terletmiyor hem de sağlığa çok faydalı. ee daha ne.*
1 aydan biraz fazla süredir, günde 1-2 saat düzenli ve düzgün bir şekilde yaptığım spordur. Teknikleri de bildiğim için, 1500 metreyi 600düz,100 dolphin kick, 400kelebek, 400 sırt yüzüyorum.

Gelgelelim yüzme, hızlıca göbek eriten bi spor değil. Kollar, bacaklar ve sırt güzel gelişiyor. Eyvallah. Karnınız da şekle giriyor hafiften ama göbek gitmiyor. Göbek dediğim karın kaslarınızı göstermenizi önleyecek kadar fazlası değil, patates çuvalları için yazmıyorum yani.

Benim kendimce bulduğum çözüm, yüzme öncesi 30 dakika koşu ve ardından 15x3 şeklinde yapılacak karın egzersizleri. Eğer iyi sonuç verirse bi ay sonra buraya altılı bira paketinin 4ünü koyarım. işe yaramazsa da sakatlanırım büyük ihtimalle, o zaman da şekerpareyi koyarım. Hadi bakalım.
Sabah kalkıp denize gitmek akşama kadar suda debelenmek duş alıp üstünü giyindikten sonra otobüs durağında içilen fanta anlatılmaz tadılır.