bugün

bir dilin yazıya nasıl döküleceğini belirleyen kurallardır.
yazım kuralları müzikteki notalar gibidir. bir işaret hatalı yazıldıysa icra esnasında ezgi bozulacak, müzik kulağa hoş gelmeyecektir. yazımda da bu böyledir. ufak bir virgül bazen önemsiz gibi görülebilir, fakat o virgülün eksikliği övgü nitelikli bir yazıyı sövgüye çevirebilir.

bu kurallara uyulmamasının büyük bir sebebi bilgisizlik ya da vurdumduymazlık olsa da en büyük sebeplerinden biri de "kendi düşündüğünü anlayamamadır". örnek vermek gerekirse: en fazla karşılaşılan yazım hatalarından biri "de, ki" bağlaçlarının öncesindeki kelimeye bitişik yazılması hatasıdır. bu bağlaçların doğru yazımı aslında idrak kabiliyetinde gizlidir; eğer kişinin idrak kabiliyeti varsa ve kişi umursamaz ya da cahil değilse bu bağlaçları mutlaka doğru yazıyordur. kişi, "evde yanmış." ile "ev de yanmış." cümlelerindeki anlam farkını ayırt edemiyorsa o kişi yazı yazma gayretinden vazgeçmeli, idrak kabiliyetini kuvvetlendirmek için geç olmadan elinden geleni yapmalıdır.
günümüz gazetelerinde hiç mi hiç önemsenmeyen,msn,facebook gibi sanal dünyalarda ise yokmuşcasına davranılan eskinin güzel kuralları.
Forumumuzda Attila ilhan'ın fikirleriyle bağdaşan bir yazım kuralı var.Güzel uygulamadır bence.

(bkz: Attila ilhan ın büyük harflere karşı olması)
Mademki, halbuki, oysaki, çünkü, sanki, sözcüklerindeki ki ler bağlaç olmasına rağmen kalıplaştığı için bitişik yazılır.
hep söyle derim;"konuşursan önemsenmeyen şeylerin yazarken ne önemi olabilirdi ki!"
nerdeyse her entryde uyarı çıkaran bir şey ancak güzel bir uygulama olduğu hissine kapıldım.
tıpkı bu entryde nokta koymayı unuyma dediği gibi
çoğu yazarın hiç dikkat etmediği husus. de bağlacını, soru ekini, 'her şey'i bitişik yazan yazarlarla dolu etraf.
ilk kez şinası kullanmıştır. Yazıda anlatıma açıklık verir, duygu ve düşüncelerimizi daha net şekilde dile getirmemizi sağlar. Gereklidir; bilmek ve kullanımına özen göstermek gerek.
önemlidir. ama satırlarca bir şeylerin anlatılmaya çalışıldığı fikirsel,teknik veya ne olursa olsun bir yazının altına sadece ' - da ayrı yazılır, yok efendim şey ayrı yazılmamış yine' gibi entry girmek bana normal gelmiyor.
ygs 2012'de 2 soru çıkacak türkçe konusudur.
sözlük formatını oluşturan özelliklerden biridir.
sözlük formatında kural olarak bulunduğundan sözlükte uyulması önemlidir. onun dışında bence bir insanın kalitesini belirleyen, bilenin bilmeyene üstünlük sağlayacağı bir kavram değildir.
Yarak anlamındaki ki bitişik yazılır.

(bkz: seninki kaç santim)
her gün yüzlerce entry de yapılan hatalar silsilesidir.
Genelde dikkat etmediğim kurallardır ki girdiğim entrylerden de bellidir.
Bu sözlükte toplasan iki elin parmağını geçmeyen yazarın dikkat ettiğidir. Biraz daha özenli olalım lütfen...

Edit: yazarın buradaki kastı girilen entrylerdir. Özel mesaj kısmında bu tarz şeyler olabilmektedir.
kısa bir süre önce çoğu yoktu. -yuvarlak konuşunca bi şey bilmediğim anlaşıldı, tarih veremedim, olsun.-
çok da takmamak lazım yani, alt tarafı kelime bunlar, nasıl yazıldığının ne önemi var?
"dil yalandır etikettir, yeter ki gönüller bir olsun." * * *
neden bu kadar büyük konuşursunuz anlamam ki?

http://i.hizliresim.com/6l5vbP.png

-

http://i.hizliresim.com/Ez5ANA.png

(x) falana (x)

ve gereksiz bir çok yerde apostrof kullanımı.

(bkz: hayatımızın içindeki afikler)

senle alakalı değil, fakat çok büyük harb dönmüştü * bazıları imana geldiğini söyledi o günden sonra.
Yok o değil de, şeyin ayrı yazıldğını çoğu insan bilir dikkat etmez sen nasıl bir sürü entrynde hata yapıyorsan o da yazılmıştır bi kere. Ama bazıları hayat memat meselesiymiş gibi saçmalıyor ya. Tek dertleri şeyin ayrı yazılması lan.

Herşey herşey herşey. Sövebilirsiniz. Hadi bıraktım buraya eyvallah.
Tdk nin cani skildikca degistirdigi soz guruhu.
Türkiyede dilcilerin bile bilmediği ama sınavda sorulan konudur.
tdk'nın oyuncağı. en çok da şapkayı kaldırmalarına ayar oldum. ulan neyine battı? lâleyi lale diye, halâyı hala diye yazmak zorunda neden bırakıyorsunuz işsizler?
görsel
Uyulduğunda çok eğlenceli gözükür. Güzel düşüncelerin ve başlıkların, söz konusu kurallara uyulmamasıyla baltalanması can sıkar.