bugün

1997 blizzard yapımı gelmis gecmis en iyi real time strategy oyunu.
senelerce omrumu curutmus bilgisayar oyun. starcraft icin sarfettigim enerjiyi iletisim dunyasina harcasaydim simdi ben de bir vodafone'dum. peeh.
protos,zerg,terran. hangisinin güçlü olduğuna dair tartışmalar wardır.
Türlerin güc dengesinin ayari, detaylarin cekiciligi ve bagimli yapici özelligiyle Blizzard'in asmis oldugunun ispati. bir digeri icin (bkz: warcraft)
hala bıkmadan oynanabilen blizzard klasiği.
dünya oyun devi blizzard'ın çıkarttığı 3 mükemmel oyundan biridir. yapım sırasına göre en son çıkan starcraft diğer ikisi ile birlikte dünyada en çok oynanan 3 oyundan biridir. diğerleri için;
(bkz: warcraft) ve (bkz: diablo).

ayrıca starcraft dünya tarihinde en çok ödül alıp yapım senesinden bugüne hala en çok satılanlar listesinde yeni versiyonu olmadan kalabilmiş yegane oyundur.

rts oyunların sonudur. hatta tek temsilcisidir. age of empires gibi 3-7 yaş arası zeka geliştirici oyunları rts'den saymayanların oyunudur.

bu arada es geçilemeyecek bir yönü de konusudur. iddia ediyorum ki yeryüzünde olay yaratan star wars'dan çok daha sağlam ve düşünülmüş bir konuya sahiptir.
üzerine 4 kitap yazılan ama Türkiye'de bu kitapların orjinallerini bile bulamadığım gelmiş geçmiş en iyi rts.
modern satranç..akıllara zarar strategy..200 ve üstü apm'li oyuncular icin inanılmaz keyifli bir heyecan..battle net'in vazgeçilmezi..

zamanında sanane medic ve sylveria'da deliler gibi oynanan oyun..
tüm zamanlarin en iyi gercek zamanli strateji oyunu. ikincisini beklemeye devam ediyorum, ama birincisinden kötü olmasindan korkuyorum.
LAN partilerin vazgecilmezi olan oyundur.O gece Zergling rush yiyen bir oyuncu için uykusuz hale gelmistir
cok uzun zamanlarımı alan stratejı parcalayan cok keyıflı cok zevklı oyun
protoss larda buldugum karızmayı ve vatanseverlıgı baska hıc bı oyunda gormedım hala da tadı damagımdadır.
butun bır yazımı almıstı oyun ama degmıstı networkten saatlerce ınsanı delırtebılır hala da keyıflı oynanır.
internet cafe oyunlarında halflife ve counter strikeden önce olmazsa olmaz oyunuydu. "ilk beş dakika rush yok!!" nükleer atan ipnedir, götverendir!!" gibi sloganların bilgisayardan bilgisayara atıldığı, internet kafenin yerine ve özelliğine göre deparların atıldığı,uğruna otobüs kapılarına sıkılaşılan, ingilizce öğretmenine artistlik yapılan oyundur.

ayrıca (bkz: show me the money)
Korenin milli oyunu öyleki Clanlar arasi transferlerde yüzbinlerce dolar donmekte.Türkiyede cep telefonu yiyecek içecek vs reklamlarında nasil ünlü futbocular şarkicilar yer aliyorsa kore'de ünlü starcraft oyunculari (progamerlar) yer alir.Dünyaya progamer,semipro kavramlarini büyük ölçüde yayan mükemmel oyun.Çıkalı seneler olmasina karşi internet üzerinden en çok oynanan oyunlardan biri.Türkiyedede azda olsa semipro adayi olabilcek yetide oyuncular bulunmakta..Kimse bilmesede Türk starcraft milli takımı yabanci milli takimlarla maçlar yapip başarilara imza atmaktadir.
Blizzard Entertainment tarafından war craft tan sonra yapılmış bir strateji oyunudur. zamanında az gürültü koparmamıstır.age of empire yi tahtından etmiş ırklar arası dengesiyle oynanabilirliği tavan yaptırmış bir şahaserdir.
oyunda zerg, terran ve protoss ırklarından birini seçip uzay denen sonsuzluğa hakimiyet kurmaya çalışıyorsunuz.bölüm arası videolarıda en az oyun kadar güzeldir bu arada..
koca bir zergling denizi içinde kalmış siege tank gibi hissettiren oyun. (bkz: observerın olayım)
odtü de bir zamanlar guruplar halinde oynanan elektrik labının sabaha kadar açık olmasının tek sebebi olarak gördüğum oynanası oyun. öyle ilk oynayışta dşmanı yenebileceğiniz cinsten bir oun olmadığından da kastıran multiplayer versiyonu manyak zevkli va battlenet üzerinden online oynanabilen manyak oyun.
rts lerdeki rush olayının en etkin ve en zevkli bir şekilde uygulanabildiği, mükemmel oyun. (bkz: Blizzard dan babam cıksa yerim)
zerg ırkıyla full upgrade'li 9 ordu hydraliks yapınca 15 dakika içerisinde haritadan bütün düşmanları silebileceğiniz, böcek fobim olmasına rağmen* zerg'lere sempati duyduğum, multiplayer oynanan oyunlar arasında efsane haline gelmiş, dünyanın gelmiş geçmiş en zevkli ve mükemmel strateji oyunu. (hydralikslerin yanına observatory koymazsanız dark templer'lar mekanı kan gölüne çevirebilir)
üzerinize salınan full upgradeli 9 ordu hydraliskin terran ile marine-medic-siege tank, protoss ile zealot-reaver-high tamplar, zerg ile ise bir defiler, 12 zergling(defilerin enerjisini doldurmak için) ve bir iki ordu hydralisk ile çok az zaiyatla ortadan kaldırılabileceği oyun.
1.14 yaması ile çaktırmadan deep blue'yu bilgisayarıma kurduğundan şüphelendiğim oyun. bu nasıl yapay zeka kardeşim? siege tank+valkyrie kombinasyonuna karambol yaratıp plague yediren, mass battlecruiser'ı mass scourge ile karşılayan, iki bilgisayar varken medic+hydralisk yapabilen, detector gördüğü yerde optical flare'i basan, emp ve defansive matrix'i tam yerinde kullanan, carrier'lara halisülasyon çakıp base'e recall'layan sapık bir şey olmuş bu ya. bi ara sanki kuzen ile oynuyormuşum gibi hissettim vallaha. o da ekran kesip ben neye gidersem onun antisini yapıp yenerdi. hey gidi günler hey.
bugüne kadar satranç ile karşılaştırılmış ilk ve tek bilgisayar oyunu. bir çoğuna göre gelmiş geçmiş en iyi rts'dir. ırklar arasında muhteşem bir denge barındırır. 1997 den beri oynanan ve onca yıldır oynanmasına rağmen hala hakkında 'şunu yaparsan kazanırsın' şeklinde bir cümle kurdurtmayan , bir oyundan çok yaşam tarzı haline gelmiş sosyal yaşam düşmanı.
blizzard korkusundan dolayı starcraft2 yi çıkartamamaktadır. daha iyisini yapamayacaklarından korkuyolar gibime geliyo.. yoksa bu kadar uzarmı yaww.
(bkz: en taro adun)
(bkz: adun toridas)
gibi beni benden alan repliklere sahip, protoss ırkını barındıran oyundur. ikincisinin vize zamanında çıkmaması için dua edilir.
blizzard ın yaptığı açıklama şunun gibi bişeydi '2007 yılı starcraftın 10. yılı olduğundan dolayı tabiki bişeyler yapıcağız ' * *
sabah 6 lara kadar uykusuz kalmama sebeb olan oyun.