bugün

çocuk eğitiminde bireysel farklar ve yetenekler üzerine kabukları kıran harika bir hint yapımı film.
(bkz: anne baba biz suçluyuz)!
aamir khanın yönetip oynadığı bir hint filmi.
(bkz: her çocuk özeldir)
yönetmen Aamir Khan imzalı 2007 yılı yapımı oldukça başarılı bir film. konusuna gelince;

9 yaşında bir hayli tembel ve yaramaz bir çocuk olan ishaan üçüncü sınıfı ikinci kez okumaktadır. onunla boşona uğraştıklarını sanan orta halli ailesi ishaan'ı okuldan alır ve uzak bir yerde yatılı okula verir. Burada da düzelme eğilimler göstermeyen ishaan gittikçe dibe doğru sürüklenirken kimseyle düzgün iletişim kuramaz. ta ki Ram Shankar Nikumbh * adında vekil bir resim öğretmeni gelene dek...

iki saat kırk dakika süren harika bir blooywood yapımında eğitimin doğru ellerde bir kişiyi tıpkı bir çamur gibi yoğurdunu görüyoruz. ortaya da harika ve vazo çıkıyor doğrusu...
2 saat 45 dalikalık filmin 2 saatini gah o velet ağladı gah ben.insanları aynı kaba koymak, herkese aynı şekli vermeye çalışmak tümüne aynı gömleği giydirmek kısacassı tek tipçilik üzerine en okkalı mesajlar veren: insanın biricikliğini tüm insanların kendine özgü özelliklerini olduğunu en tektipçi düzenci faşoların kafalarına vura vura anlamalarını sağlayan bir film. öğretmenlerin resim öğretmeninin aykırı tarzına disiplin düzen argümanına onun verdiği "hail hitler" ironik selamı tam da şapka çıkarılacak cinstendi.öğrencilerin yarıştan geri kalmamaları ikazına: "yarışma meraklısıysanız yarış atları yetiştirin" cevabı başka bir kallavi cevaptı.günümüz dünyasının ve türkiyesini gözler önüne seren..ne kazma öğretmenlerin anlayışsızlığında anlaşılamayan nice dehaların nasıl ziyan olduğunu..özellikle final'deki resim yapma "dersi" tam bir dersti, anlayana.
Çocukların üzülmesine hiç dayanamayan biri olduğum için en etkilendiğim filmlerden biridir.Her öğretmenin ve her çocuğun izlemesi gerektiğini düşünüyorum.Öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğunu ve çocukların gelişimi üzerinde öğretmen davranışlarının ne kadar etkili olduğunu da hatırlatır bize.
biraz kısa olsa daha iyi olurmuş gibi. gereksiz yere uzatılmış sanki. başlardan kırpılabilirdi. sıkıcı geldi zaten. bir de şu müzik kısımları. hint filmlerinin genel özelliği galiba. ama 3 idiots ta gözüme bu kadar batmamıştı, daha eğlenceli olmasından kaynaklanıyor sanırım. neyse bunların haricinde güzel bir konuya parmak basmış, sonunda duygusala bağlamış*, izlenecek bir film.
Hintliler'den beklenmeyecek kadar iyi bir filmdir. Film disleksi hastası bir çocuğu konu ediniyor. Disleksi hastası bir çocuğa okulun, öğretmenin ve ailenin tepkisi nasıl olması gerektiğini film bize didaktik bir şekilde öğretiyor. Didaktik bir film olsa da kesinlikle sıkmıyor. her eğitimci ve her ebeveyn mutlaka izlemeli.

(bkz: aamir khan)
başroldeki küçük dişlek çocuğu önce sevmiyorsunuz sonra alışıyorsunuz finalde de kendinizi ağlarken buluyorsunuz. izlenmeli efenim. acıtasyon yapmadan duygu seline boğar sizi. başarılı bir yapım.
disleksi hastası çocukları konu alan güzel bir filmdir.
her çocuk gözeldir.
her öğretmenin kesinlikle izlemesi gereken muhteşem ötesi bir film. aamir khan yapımı olmakla beraber değindiği her küçük nokta kesinlikle hayat görüşünüzde değişikliklere yol açacaktır.
herkese izlemeyi tavsiye ettiğim film. harika kelimesi az kalır. süper lan!
bir aamir khan filmi.
En sevdiğim ikinci Aamir Khan filmidir. Anne, baba ve öğretmenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film. 3 idiots'daki Rancho burada güzel sanatlar öğretmeni Ram olarak karşımıza çıkıyor.
every child is special... aamir khan'ın oynadığı güzel bir filmdir.

not: filmin içeriğini anlatmakla olmaz izlemenizi şiddetle tavsiye ederim, ayırdığınız zamana değer...
okulda izledik, özellikle kalabalık doğu toplumlarının sol beyin ve yarış odaklı eğitimlerinin; diğer yetenekleri ve bir şeyler üretmeyi ne kadar köreltttiğini en güzel şekilde örnekleyen film. herkes tiyatro salonundan alkış tutarak çıktı. kızların çoğunu ağlak gördüm. aslında benim de gözüm dolmadı değil, utanmasam salya sümük ağlardım da tuttum kendimi!

baş karakterdeki çocukta disleksi olmasanız bile kendinize dair bir şeyler bulabilirsiniz gibi geliyo bana özellikle küçükten beri resime özenenler, ilgilenenler.
konusu ve konuyu işleyişiyle hayranlık uyandıran, diğer aamir khan filmleriyle birlikte bu da izlenmesi gereken bir film.
ufaklığın ön dişleri bağımsızlıklarını ilan etmiş olup 3 kişiye yetecek kadar büyük olsa da zamanla ona da alışıp dişlerini bile seviyorsunuz.
aamir khan 'ın her filmi gibi müthiştir.
Ama öyle bir sahne vardır ki, gözyaşlarınıza hakim olamazsınız, boşuna tutmayın.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=DzJQeSBSUYk - (5.30'dan sonra)
--spoiler--
ingilizce adı like stars on earth

hintçesi ise Taare Zameen Par olan filmdir.

every child is special ise ise filmin vermek istediği mesajdır.
dilimize "yerdeki yıldızlar" olarak çevrilen harika bir aamir khan filmi.
tavsiye edilebilecek nadir filmlerdendir.
http://www.bollywoodfanat...az%C4%B1l%C4%B1-%C4%B0zle
amir khan da olmasa hint sineması diye birşey olmazdı herhalde. güzel bir amir khan filmidir.
(bkz: 3 idiots)
(bkz: ghajani)
izlediğimde çok etkilendiğim güzel bir film.
bütün öğretmenlere ve öğretmen adaylarına mutlaka izletilmesi gereken muhteşem film. öğrenciyi, üzerindeki baskıyı anlamak adına bir öğretmenin bir insanın hayatını olumlu veya olumsuz ne derece önemli bir şekilde etkileyebileceğinin farkına varılması adına mutlaka izletilmelidir.
kişisel olarak beni en çok duygulandıran kısmı resim yarışmasının finali olmuştur.
Aamir khan yapımı, kaliteli bir hint sinemasidir.