bugün

ney ve gitardan yükselen melodilerin adeta dans ettiği şarkı. ben böyle uyum görmedim.
yıllar geçtikçe hüzünlendiren, ölümü hatırlatan mevsimdir. ama beraberinde getirdiği hüzne rağmen, geçen gençlik yıllarını hatırlatıyor olmasına rağmen güzel, büyü gibi bir mevsindir sonbahar!
"ayva sarı nar kırmızı sonbahar
her yıl biraz daha benimsediğim" ( cahit sıtkı tarancı - otuzbeş yaş şiirinden...)
aşkların belki de en zoru ve en unutulmazı yaşandığı mevsimdir.
hani bendeniz derya:
bir bilen olursa gelsin
bir duyan olursa gelsin
kim demiş yaşanmaz aşklar sonbaharda.

işte acılarla, tutkuların bileşke halini yaşandığı gözyaşı kadar ıslak bir mevsim.
soguk bir sonbahar günü, yine
o bomboş caddede karşılaşsak..
ayrı ayrı şehirlerde, herşeye ragmen
yan yana olsak..
saçlarım beyazladığında yine sen ol yanımda
son nefesimi alsam kollarında
aramızdaki uzaklık hiç farketmez
ne kadar kaçsan da ben hep bir adım yanındayım
ilerde dönmek istersen eski günlere
unutma ben hep bıraktıgın yoldayım
saçlarını savur rüzgara,
alsın götürsün seni..
kimseler bulaşmasın bana
yalnızım ben, yalnızlığımla
saçlarım beyazladığında yine sen ol yanımda
son nefesimi alsam kollarında
aramızdaki uzaklık hiç farketmez
ne kadar kaçsan da ben hep bir adım yanındayım
ilerde dönmek istersen eski günlere
unutma ben hep bıraktıgın yoldayım
"yaşasın! iyi gelmiş"tir. hüznü güzel yapan hüzne en güzel sarıyı katandır.
doğduğum mevsim olduğu kadar öldüğüm mevsim de olsun istediğimdir *
hazan, hüzün ve hazin son üçlüsünün vazgeçilmez bir üyesidir. eve öyledir.
insana sorumluluklarını hatırlatandır sonbahar taa ki haziran'a kadar.
melankoli mevsimi.
şu yaprağı görüyormusun
düştü düşecek...
bir zamanlar oda yemyeşildi
tutunduğu dalda,renk renk çiçekler vardı
şimdi, rengi sararmış
yeşilden eser kalmamış
sonbahar onuda yıpratmış
dalından düştü düşecek
belki bir ruzgarın önünde...
çağlayana savrulacak
belki de...ayaklar altında ezilip,
tabiatın gereği toprağa karışacak
mevsim son bahar
acımasız...
her canlı gibi
dalından kopmak var.
bir sonbahar rüzgarıyla
savrula... savrula...
mutlak kara toprakta
yaşam son bulucak...
*
yağmurlarıyla merhaba der sonbahar. ağaçlar sararır , hava daha erken kararmaya başlar yavaş yavaş , yalnızlıktır bir nevi.
nostaljik bir şarkıyı anımsatır , hüzün sarar etrafı...

Sen Gelmez Oldun...

Deyiptin baharda görüşelim
Bahar geldi geçti sen gelmez oldun
Yaradan eşkine ne olur dön
Kuşlar kondu göçtü sen gelmez oldun
Sen gelmez oldun, sen gelmez oldun
Sen gelmez oldun

Yarim gözleyirem, isteyirem
Sen gelmez oldun

Biz bu sonbaharda buluşacaktık
Bahar geldi geçti sen gelmez oldun
Taşlara mı döndü kalbin gelmedin
Aylar geldi geçti sen gelmez oldun
Sen gelmez oldun

Yarim gözlerim yolda
Beklerim ama sen gelmez oldun

Demiştin kapına gelirim diye
Kulağım kapıda ses vermez oldun
Boşyere mi yemin ettik ikimiz
Kuşlar yuva kurdu sen gelmez oldun
Sen gelmez oldun

Yarim gözlerim yolda
Beklerim ama sen gelmez oldun

Söz: Medina Gülgün
Müzik: Alekber Tagiyev
battaniyelerin yerine yorganların, tişörtlerin yerine kazakların, şortların yerine pantolonların, spor çorapların yerine patiklerin, buz gibi kolaların yerine sıcacık çayların ortaya çıkmaya başladığı dönemdir.. kış " ben geliyom layn" dedikçe daha da bi hızlanır bu değişim.. keyiflidir evet.
artık gelmiş mevsim. herkes bir hüzünlü, bir melodramik sorma gitsin.
orta kuşak ikliminde yaşayan bir çok insanın en çok hastalanmasına vesile olan aydır.
depresyon nedenidir. tamam yağan yağmur, sararmış dökülen yapraklar, buğulu bir gökyüzü romantiktir hoştur da, anlamsız bir karamsarlık verir insana.
sonbahar

istanbul bugün yorgun üzgün ve yaşlanmış
Biraz kilo almış ağlamış yine
Rimelleri akıyor...
güzel mi güzel mor ve ötesi şarkısı.. hala böylesine güzel şarkılar yapabilen mor ve ötesi'ne teşekkürleri borç biliyoruz...
"hoşnutsuzluğunun kışı"na son adımlarsa, deli gibi sevdiğin karın bile seni mutlu edemeyeceği bir döneme girdiğini biliyorsan, her zamankinden daha hüzünlü, her zamankinden daha kıymetlidir.
daha büyük hevesle basmalısın o zaman hışır hışır yapraklara ve daha çok canını acıtmalı dinlediğin şarkı, boşluğuna düşen eller üzerine.
bitişleri,başlangıçları,hüznü bazen neşeyi içinde barındıran tuhaf bi mevsim..sevsemmi sevmesemmi karar veremedigim sarı bir hüzün..
sakin parçalarına benzemiş mor ve ötesi şarkısı. gayet başarılı arkasından söyletebilenlerden.
arog, ıssız adam ve muro nalet olsun icimdeki insan sevgisine gibi çok fazla** reklamı yapılan filmlerin arasında nispeten adını duyamadığımız, belki de duyulmamasının daha iyi olduğunu düşündüğüm fakat bir yandan da belki henüz filmden haberdar olmamış sinemaseverlerin ilgisini çeker diyerekten hakkında entry girme kararı aldığım, izlemediğim fakat merakla beklediğim adana altın koza festivalinde en iyi film ödülünü alan, yurtdışında da çeşitli festivallerde boy göstermiş özcan alper'in ilk uzun metrajlı filmi.

http://www.sonbaharfilm.com/
http://sinemam.net/sonbahar-fragman.html
bir çok ödüle sahip olan senaryo ve yönetmenliğini özcan alper'in yaptığı film.

''...her daim düşleri peşinde koşan sabırsızlık zamanının güzel çocuklarına...''
hopa belediye'sinin desteği ile çekilen ve 19 Aralık'ta gösterime girmesi ile gönüllerde ayrı bir yer edinen film.

(bkz: 19 aralık 2000)
filmin afişinden,

hayata dönüş adı altında hayatı karartılan bir kuşağın hikayesi...
siyasi fikirlerinden dolayı doksanlı yılların ortasında cezaevine giren bir genç...
dağılan sovyetler birliği'nin trajedisini sırtında taşıyan bir kadın...
farklı dünyalardan gelen bu iki insanın karadeniz coğrafyasında kesişen hikayesi...
ölüme, zamansızlığa, yok olmakta olan bir kültüre ve coğrafyaya rağmen inatla yaşama tutkusu...
adana altın koza film festivali en iyi film ödülü gibi daha birçok ödüle sahip, yarın * izleyicisiyle buluşacak siyasi içerikli film. toplumsal ve siyasi olaylara değinen filmlerin festivallerde epey başarılı olduğunun bir diğer göstergesi. merak edilip, yakın zamanda izlenecekler arasında.

ayrıca, filmden tamamen bağımsız olarak; en güzel mevsim, sahip olduğu 3 ayın içinde, eylül gibi şahane bir ay barındıran mevsim.
en güzel mevsim.