bugün

taharet yapılan elle yemek yenmez, tek neden budur.
Solak arkadaşlarımız da sağ elle alır belkl taharetini, sol elle yemek yer.

Amk şu sıralanan nedenlere bak kör cahiller.
Yok peygamber sağlakmış, sağ elle yediği için ona hürmeten sağ elle yermişiz. Solaklar napsın oğlum andaval mısınız.
yobazların hurafelerinden birisidir.
bir seye de karisilmasin. bir konu hakkinda da bir sey denmemis olsun. bir sey de insan iradesine birakilsin.- ne irade mi? - ya irade. -aman ha.
Taharet elinin (temizlik için kullanılan el) kirliliğine vurgu yapan cümledir. sağlakların çoğunluğu oluşturduğu bir toplumda o eli tarif etmek için kullanılmıştır.
tokalaşırken ya da işlerini yaparken, bitaraflarını yıkadıkları elle başkalarını rahatsız etmesinler diye alınmış bir önlemdir. yiyecekleri o elle tutup şeyhine uzatan kitaplara o elle dokunup şeyhinin midesini kaldıran müritleri hizaya sokmak için bulunan son çare. orjinali bi daha sol elle iş yapanın o elini bitarafına sokarım şeklinde olması muhtemeldir.
cübbeli hoca der ki; sol el şeytanı da ortak etmektir. doğrusu sağ el ile yemektir. istemeden sol el ile yendiğinde geri çıkartılmalıdır. ben cübbeli hocanın yalancısıyım. *
tamamen cehaletten ileri gelen bir sanrı.
Sahih hadis ortaya serenler biraz da tarih kitabı vb. inceleseler, o dönemin toplumuna göz atsalar; bu hadislerin ortaya çıkış sebebinin arapların sol eli taharet için kullanmaları ve aynı elle yemek yememeleri olduğunu görebilirler. Bu muhammed'in öncesine de dayanan bir olay. Şeytan meytan olayları da meşhur hadis uydurmacılarının arap mitoloji vs. Ordan burdan derleyerek ürettikleri şeyler.
E arkadaş, şimdi taharet musluğu diye bir olay var; gerek var mı böyle şeylere, yok.
Ayrıca böyle bilir bilmez allah'ın emir ve yasaklarının üzerine yenilerini eklemenin adı şirktir. Dikkatli olmak gerek.
"Hala aklınızı kullanmayacak mısınız?"
http://www.youtube.com/watch?v=q0VT6_23e44 cevaplanan islami konudur. sözlük müftülerine duyurulur.
saçmalıktır. sağ elle hiçbir şey yapamıyorum kardeşim!
Faketir. Yoktur öyle şeyler.

Akp döneminde bunların batıl olduğu kanıtlanmıştır.
Solaklarin cehenneme gidecegini ileri suren, salak onerme.
Askerde karşılaştığım durum...

-sol elle yemek yenmez günah
-iyi o zaman sen yeme

Şeklinde cevabını almıştı davar...
Çocukluğumdan beridir bana saçma gelen saçma önermedir kendileri, "yok neymiş efenim o elle totomuzu temizliyor muşuz." abi bırakın böyle saçmalıkları atalım mı yani?
kur-an'da nerede yazdığını bilmediğim ve sebebine anlam veremediğim durum.

ulan ben de "çatal sol elde tutulur" şeklindeki görgü kuralına default uyuyorum diye solaklığımla inceden gurur duyardım. bok oldu desenize.
aynen devam. umrumda olmaz.
yahudilerin sol ile yemek yediginden kaynakli bir durum olduguna inanilir. birilerinin uydurmasidir. bir yemek yerken susmanin gunah olmasidir. sebebide yine yahudilerin yemek yerken konusmamasi imis. bak seen
islam karalama kampanyasının bi basamağıdır. salak salak konuşup insanı sinir etmeyin allasen. başlık trollse de yapmayın bu tür şeyler inananlar oluyor.
sol elle yemenin bi sakıncası yok sadece önerilen sağ elle yemektir. yoksa sana kalmış.
dinde -yalnız islam degil- günah işleyip işlememek bile sana kalmış. tavsiyeye mi karışılacak ?
edit: ulan başlık troll de değil he
saçmadır. ayrıca günah değildir. böyle şeyleri savunan ağır salaktır.
sağ sol ayrımının yemekte bile olması durumu.
Mantıklı bir açıklaması olmayandır.

şimdi genelde sol elle yemek yerken o eli tuvalette kullanıyorsun o yüzden yemeğe sürme benzeri yorumlar yapılır. 600'lü yıllarda 3 katlı tuvalet kağıtları ve basınçlı hela musluğu yok diye biliyorum. Yani bu kural o günün şartlarına göre konmuş diyebiliriz.

Kaldı ki iki elle yiyince değil, sadece solla yiyince günah deniyor. Madem o elle afedersin göt yıkıyoruz neden sağla beraber kullanımına müsade var?

"valla yarram bizde ortam böyle, işine gelirsen inan gelmezse inanma" deseler tamam diyeceğim de ne bileyim böyle saçma sapan sebeplere bağlamak bana pek mantıklı gelmiyor.
günah değil mekruhtur. oradaki asıl amaç sümkürürken, mabadınızı temiZlediğiniz el sol elken, bari ağzına sokma demişlerdir ve gayet mantıklıdır.

başka bir örnek daha vereyim size. örneğin yatarken sag tarafa yatmak. iki faydası var. midenin şekline göre solumuza yattığımızda, midenin içeriği ve asidi yemek borumuza geri dönmektedir. ayrıca kalbin akciğerler içindeki anatomisine göre , sola yattığımızda iki akciğerin basısına maruz kalırken, sağa yattığımızda kalp en üstte kalır. demekki peygamberimizin bildiği birşeyler varmış , değilmi ?

edit: alttaki bir arkadaşın yazısı üzerine aklıma geldi, oturarak işemenin prostat açısından en sağlıklı pozisyon olduğu, prostatın daha rahat gevşeyebildiği, ayakta işeyenlerin daha kolay prostat olduğu kanıtlanmıştır. ateyizler bunları açıklarsa sevinirim .
günah değildir. günah olmadığı halde günah diyenlere sorulmasi gereken bir sorudur!.
Google terk yazarın sabah sporu amaçlı açtığı başlık.

Hersey var allahın varlığına bile inanma bitirildi sol el ike yemek kaldı.

2000li ateistler bile baya eksik doğuyor.
solak olmadıkça mekruhtur .hadis i şerifte'' şeytan sol elle yer içer ,siz ona muhalefet edin .'' buyrulmuştur .
bizler müslümanız
peygamber efendimizin buyruğu başımızın üstünedir .
o ne diyorsa doğrudur .
Oturarak su içmenin ve sağa yatmanında sebebini kimse bilmiyordu ama bunların faydaları ortaya çıktı değilmi ayrıca herşey dünyevi fayda değildir.
this is bullshit , Arabın putunu yok et.
Mehruh o. Dini yanlış öğrenip, nasıl ateist oldum gibi safsatalar üretmeyin.