bugün

yalın yorumu harika olan grup gündoğarken parçası.
http://www.youtube.com/watch?v=vZtgf0z4lDc
müslüm gürses yorumunun sarhoş edici etkisi vardır, sevdiceğiniz yanında değilse..
insana garip bir hüzün ama bir o kadar da büyük huzur veren bir bülent ortaçgil parçası.
''yine kendi kendi kendime sormadan duramadım / niye seni böyle istiyorum bulamadım / sensiz olmaz sensiz olmaz...''
çünkü:
+sen benim başıma gelen en güzel şeysin.
+sen benim kördüğümüm, tutamadığım göz yaşımsın.
+sensiz olmaz.

çeşitli şarkıların hayatıma işleyerek anlam kazanmalarına neden olansın sen. öyle bir büyü var ki sende bu büyüye karşı koymak bile imkansız. sensizim şimsi sende bensiz... ne kelimeler bu durumu hafifletir ne de farklı bir şey ama her şeye rağmen sensiz olmaz... çünküsü falan yok. sen çünkülerin bittiği yerde bulunan bir farlılıksın.
hep bana güzel bir şey söyle derdin bense beceremezdim... bu saatten sora söyleyebileceğim ve artık anlam ifade etmeyen şeyi söylüyorum: sensiz olmaz.
müslüm gürses'in son kasetindeki en çok beğenilen $arkılarından biri. öyleki kime sorsam bu $arkıyı da söylüyor.
onsuz olmayacak biri varsa.
ve başka bir yerdeyse , başka bir şehirdeyse..
dinlenir, duygulanılır ve ağlanır...
(bkz: gelmeyin lan üstüme)
içindeki tüm kızlarım küçük emrah a "çok yakışıklısın" dediği bir türk filmi. o derece ki emrah kameralara bakarak "ya kim yakışıklılığa para verir ki?" diyebiliyor.**
(bkz: bal gibi olur)
Yalın yorumu orijinalinden daha başarılı olan Gündoğarken şarkısı. sabah akşam dinlemesi evde bağıra çağıra söylemesi pek bir keyif veren şarkı.
(bkz: ağlatan şarkılar)

hem de hıçkıra hıçkıra, çığlık atarak, detoneliğin dalağını yarmak suretiyle eşlik edilerek,her bittiğinde yeniden başlatarak, gitarı ele alıp eşlik etme ayağına canını çıkararak...

not: ahanda bu da 500. entarim oluyormuş. iyi güzel hoş.
high fidelity adlı filmin türkçe adı.
bülent ortaçgilin şarkıları hep özeldir hep bi parçamızı anlatır. ama bülent ortaçgilin kendi şarkılarını yorumlamasında kulağımda hep bir eksiklik oluşur.sensiz olmaz şarkısında da teoman bu boşluğu en mükemmel şekilde doldurmuş. ikisinin düeti şarkıyı tam anlamıyla doyurmuş.
dinlemek isteyenler için:
http://www.youtube.com/watch?v=D6oIWLhmQGQ
bana seni
sensiz olmaz kılan;
ya karanlık bir gece
ya da geceye çok benzeyen
gözlerindeki bilmece...

birgün bir gel cümlesi
geçerse içinden şayet;
ya akşamsı gözlerin konuşsun
ya da sözlerindeki kifayet
ruhumla buluşsun yeter...

Cüneyt Behlül Uz
http://www.cuneytbehluluz...&id=682&Itemid=53
bülent ortaçgil in balans performansı için,

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=AOXG3_4oasM
--spoiler--
grup gundogarken versiyonunu yalın da söylemiştir.
--spoiler--
Niye seni böyle istiyorum diye bulamadım
--spoiler--

sebebini bulmamak gerek, sadece yaşamalı aşkı. nedenler-sonuçlar aşkı yoruyor.
anlamak çözmeye yetmez.
kahvaltıları tek yapmak, alıştığın o kokuyu yastığında duyamamak, yatakta bacağını yan tarafa attığında boşluğu hissetmek. bülent abimizin döktürdüğü ve dinlendikçe hüzne hüzün hatan mükemmel şarkı.
aşkın doruk yaptığı bir anda insanın içinde bulunduğu durumu ve hissiyatını özetleyen kısa ve öz söylem.

dayanamam yokluğuna, şeklinde devam eden nefis bir nilüfer şarkısıdır, aynı zamanda.
içtikçe dinleme, dinledikçe içme isteği uyandıran, ağlatan şarkı. * * *
en güzel söyleyenden, müslüm gürses'ten dinleyince matriximde kayma yaratan şarkı.

başka hiçbir kelimeye gerek kalmadan, sadece bu şarkıyı söylese insan sevdiğine, ne güzel olur!
zayıf insan yakarışıdır. birilerine bağımlı yaşamanın verdiği zavallıkla yalvarır kişi sensiz olmaz, e benden önce ne yapıyordun diye sert sorularla yaklaşılmamalıdır bu söylemi dillendiren şahsa çünkü günahtır, yazıktır duygusaldır kişi. bu kişilerde belalı aşık olma potansiyeli vardır.
akabinde sensiz de oluyor,olmalı,olacak denilmesi gereken cümle.*
ayrılığın ardından verilen ilk tepkiydi duvarları çınlatan çığlıklar, feryatlar. söz verdim kendime. geri dönüş yok dedim. onsuz günlerin azap halinde geçeceğini bilsemde kendime saygımı yitirmemek adına dönüşü yok bu ayrılığın. aklımın aklı ilk defa üstün geldi kalbimin aklına. 3. gün biraz daha duruldu hislerim. koyu kıvamlı özleme eşlik etti bu şarkı. onunla uyumak yok artık, tenimde dolaşmayacak elleri, kızdırdığında, somurttuğumda yatırıp gıdıklamayacak, şiirler fısıldamayacak, dans etmeyeceğiz sarılıp, birlikte çekilmiş fotoğraflarımız olmayacak, kuzum demeyecek kimse bana, kış geldi ellerim çok üşüyecek, bu pazar sensiz üfleyeceğim mumlarımı. sensiz olmaz ama olmak zorunda, olmalı.
bülent ortaçgil'in ağlatan şarkısı.
--spoiler--
sen uzaktasın, ben uzanmış..
--spoiler--
--spoiler--
yine kendi kendime sormadan duramadım
niye seni böyle istiyorum diye bulamadım
--spoiler--

gibi duygulara tercüme olan sözlere sahip (bkz: bülent ortaçgil) şarkısı.