bugün

muslum gurses'in yorumu muhetesemdir.
bu sabah yalnız uyandım
sensiz olmaz, sensiz olmaz
tanıdık kokular yok
sensiz olmaz
kahvaltım anlamsızdı
ilk sigaram bile tatsızdı
sensiz olmaz
anlaşılan alışmışım
bir verdiysem iki almışım
sensiz olmaz
aşk bir dengesizlik işi
dengeye dönüşendir sevgi
sensiz olmaz
yine kendi kendime sormadan duramadım
niye seni böyle istiyorum bulamadım
yalnızlık zor sokaklar çıkmaz
hep tekdüze her şey dümdüz
sensiz olmaz
anlamak çozmeye yetmez
biraz telaşlı, huzursuz
sensiz olmaz
gece gelmiş, yatağım boş
sen uzaktasın, ben uzanmış
sensiz olmaz
anlamak çozmeye yetmez
biraz telaşlı, huzursuz
sensiz olmaz
hani bazı şarkılar vardır, serum gibidir. sadece ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda dinlemek istersiniz. bilirsiniz ki başka hiçbir şarkı sizi rahatlatmaz. yıllar geçse bile bu şarkılar eskimez. en ufak melodisini bile bir yerlerde duysanız, tanırsınız.

sensiz olmaz, da benim için bu şarkılardan. müslüm gürses'i bile sevmeye yetecek bir neden. adamın da hakkını vermek lazım müthiş söylemiş. zaten filmdeki *sahnesinde de mikrofonun başında elinde sigarayla şarkıya bir girişi var ki...
nilüfer'in bir italyan veya fransız* parçasının müziğini alarak üzerine türkçe sözleri serpiştirerek yorumladığı eski muhteşem slow şarkısı.
müslüm gürses 'in hayatı boyunca söylediği en güzel şarkı. şaşkınlık?
yapayalnız gecelerde dinleyince insanı gözyaşına boğan şarkı. müslüm gürses'in yorumu ve müziğiyle tam anlamıyla mükemmeldir. ayrıca bülent ortaçgil'i böylesine güzel bir eseri meydana getirdiği için ayrıca kutlamak gerekir.
ben ve benim gibi duygusuz şahsiyetleri ağlatabilen ender şarkılardan biri..
çok ilginçtir ama müslüm gürses in en iyi söylediği şarkı.dinlerken insanın bir tuhaf olduğu,müstesna bir bülent ortaçgil parçası.
"sensiz yaşayamam demiyorum belki ama işte sensiz olmuyor. hayatın tadı tuzu yok. her şey sen varken güzel ve her şey sen güzelken var. olmuyor işte, gülüşlerim bile can yakıcı, nefes alışım bile yavan. sen yokken hayat çekilmez oluyor, ağır geliyor bana. hiçbir şey yeteri kadar mutlu etmiyor beni, sen yokken bir yanım hep hüzünlü. sigaramın tadı yok, sular susuzluğumu gidermekten ne kadar da uzak. dedim ya, sen yokken eksiğim ben, sensiz olmaz".
bazı insanların çokokreme söyleyebileceği muhtemel söz.
(bkz: cokokremsiz bir hayat dusunemeyen insan tipi)
bülent ortaçgil'in sesinden dinlemenin huzur verdiğini, dinlendirdiğini an itibariyle yeniden anladığım, aşk ile sevgi arasındaki farkı güzel ortaya koyan şarkı. aşk dengesizlik işi derken sevginin aşkın dengeye dönüşen şekli olduğunu söylemiş üstad.
rakı,kavun,beyaz peynir,balık,sensiz olmaz 5 lisinin bir elemanıdır.
nerdesin firuzenin harika soundtrackinde söylediği bu şarkıdan sonra müslüm gürses hakkında fikirlerim tamamen değişti. bu şarkıyı 15-20 defa başa alıp dinlediğim günleri hatırlıyorum. öncekiler alınmasın ama şarkının hakkı babayaymış. nitekim bu şarkının üzerine gelen aşk tesadüfleri sever yanıltmamış, sıkı takibimizin devam etmesini sağlamıştır.
bu sarkıyı muslum gursesten baska hiç kimse bu kadar icten bu kadar yurekten soyleyebilir mi ihtimali karsısında bile diz cokerim icabında.
bülent ortaçgil söylediğinde de hayrandım bu şarkıya ama asla müslüm gürsesin şarkıyı böyle ihya edeceğini tahmin edemezdim.müslüm gürsesin hiçbir şarkısını sonuna kadar dinlemeye dayanamazken bu şarkıyı dinleyişim herhalde 100.000.000.000.000.000 i bulmuştur.dinlemenizi tavsiye ediyorum.hele sevdiğinizden uzakken.
nilüfer'in arabesk söylediği dönemdeki kasetlerinden birindeki damar şarkılardandır. "Sensiz olmaz, nefes almadan yaşanmaz" söz öbeği insanı kendinden alır, bitimindeki "Yok sensiz olmaz" nidaları Nilüfer'e hayran bırakır. Ayrıca (bkz: Nilüfer abla)
sevgilinin gittiği ilk sabah ya da onsuz geçen ilk günde özellikle de müslüm gürses yorumuyla dinlenmemesi gereken şarkı..dağılır gidersiniz benden uyarması..
dinlemeden önce nefret ettiğim müslüm gürsesi bana sevdiren ve müslüm babaya karşı içimde derin bir saygı uyandıran şarkıdır. bülent ortaçgil kusura bakmasın ama müslüm gürses in üzerine şarkıyı söyleyen yoktur. nitekim müslüm gürses in burdaki performansı aşk tesadüfleri sever albümünün doğmasına neden olmuştur ki, insan bundan dolayı daha bir keyifle dinlemektedir bu şarkıyı.
Bu sabah yalnız uyandım
Sensiz olmaz, sensiz olmaz
Tanıdık kokular yok
Sensiz olmaz
Kahvaltım anlamsızdı
ilk sigaram bile tatsızdı
Sensiz olmaz
Anlaşılan alışmışım
Bir verdiysem iki almışım
Sensiz olmaz
Aşk bir dengesizlik işi
Dengeye dönüşen bir sevgi
Sensiz olmaz

Yine kendi kendime sormadan duramadım
Niye seni böyle istiyorum diye bulamadım

Yalnızlık zor, sokaklar çıkmaz
Hep tekdüze, herşey dümdüz
Sensiz olmaz
Anlamak çözmeye yetmez
Biraz telaşlı, huzursuz
Sensiz olmaz

Gece gelmiş, yatağım boş
Sen uzaktasın, ben uzanmış
Sensiz olmaz
Anlamak çözmeye yetmez
Biraz telaşlı, biraz huzursuz
Sensiz olmaz

mükemmel bir bülent ortaçgil bestesi. bir insan duygularını bu kadar mı güzel anlatabilir diye düşündüren insanın defalarca dinlemekten kendini alıkoyamadığı şarkı.
nilüfer'in son derece moral bozucu ve içli parçası. bağımlı aşkı ve ilişkiyi anlatır.
en güzel bülent ortaçgil bestesidir.
(#1003380)
(bkz: sensiz olmam)
orjinal yerinden çıkan bülent ortaçgil yorumu da sonradan gelen, levent yüksel, ayrıyetten müslüm gürses yorumu da birbirinden güzel, ama müziğiyle de birleşince, mükemmel gürol ağırbaş'ın bas girişleriyle, bülent ortaçgil yorumunun daha bir güzel olduğu, mükemmel, efsane olmuş, her dinlenildi mi, kişiyi anlamsız, kafadan kopmuş bakışlarla, anlamsız yerlere mıhlayan, 1994 çıkışlı parça...
tam anlamıyla bir şarkıdır. bestesi tam anlamıyla bir bestedir. müzik ruhun gıdasıdır sözünü haklı çıkaran bir müziğe sahiptir. eşsiz şarkıdır.