bugün

ortalama türk kızının zaman zaman erkeklere yönelttiği soru. ilk bakışta yalın ve şabadanak cevaplanabilir gibi gözükse de sorunun ilerleyen dakikalarını tübitak hazırlamaktadır.

iki yanıtı vardır: "hayır" ve "evet". "hayır" derseniz başınız ağrımayacaktır. ancak bu kafa dinginliğinin muhatap olunan kızı bir daha asla kötü emellerinize alet edememe gibisinden bedelleri olacaktır. kızlar için güzel bulunmak, beğenilmek çok ama çok önemlidir. "abi benim başım ağrır şimdi" derseniz, "sen de haklısın be birader" derim size.

ya "evet" derseniz... bu, yanıtı basit ve tek bir sorudan ibaretmiş gibi gözüken soru dallanıp budaklanacak, zincirleme reaksiyonlar gibi sorudan soruya evrilecektir de evrilecektir. "evet" dediğiniz anda ikinci soru olan "nerem güzel, neremi beğeniyosun?" sorusu kendini belli edecektir. birkaç yer sayabilirsiniz en basitinden, gözler falan mesela... tabi hanım kız bu anlarda "sallıyosun, atıyosun nerem güzel ki, çok çirkinim, gözlerim de şaşı ayrıca" gibi kendisinin de inanmadığı cilveleşmen lakırdılar edecektir.

soru bu kadarla da kalmayacaktır. her kendisinin güzel olduğunu düşündüğü bir bölgesi, uzvu ya da organı vardır. eğer "nerem güzel ki benim?" sorusuna verdiğiniz yanıtların içinde kendisinin kendisinde favori olarak gördüğü bölgeyi, organı ya da uzvu saymamışsanız biraz bozularak "bak ellerimde çok güzel ama diiy mi?" türevinden sorularla bunaltacaktır, hakkıdır, görevidir.

bu muhabbet böyle dallandıkça er kişinin başı bedenine ağır gelmeye başlar. bazal metabolizma devreye girer ve vücut fonksiyonları en aza indirilir. amaç sadece hayatta kalmaktır bu raddeden sonra. gard alınır. sorulan sorulara verilen yanıtlar sadece "evet" ve "hayır"a indirgenmiştir artık bu evrede, yes no question kalıbı dışında kalan soru kalıplarına cevap verecek takat kalmamıştır çünkü.

eğer "evet"i seçerseniz dua edin ki o kız size versin yoksa boşu boşuna ağrtmış olacaksınız o kafayı. çapraz sorgu da cabası. harcanan vakte değinmiyorum bilenem...
(bkz: o kadın benden güzel mi)
karşındaki insana kesinlikle sorulmaması gereken sorudur. içinde özgüven eksikliği vardır. hatta kendi kendine bile sormamalıdır. bayanların büyük hatalarından biride budur, kadın kendinden emin olmalıdır ki karşısındakilerede bunu hissettirsin kendi kendinin gözünde değerli olmalıdır ilk önce.
(bkz: nasıldı)
(bkz: tuti i mucize guyem)
bir erkeğe sorulabilecek en saçma sorudur. sevdiğim beni güzelliğimle değil, şirinliğimle, ona olan sevgimle, aşkımla, mutluluğumla sevmeli. eğer güzelliğe bakıyorsa zaten o ilişki hiç başlamamıştır. ayrıca ben sevdiğimi güzelliğimle değil kalbimle severim. bu yüzden de 'ben güzel miyim?' diye sormaya bile tenezzül etmem.
ay başısı yaklaşmakta ola kızın soracağı tarzda bir soru.
(bkz: ben güzel değil miyim)
-sence ben güzelmiyim?
+evet aşkım. g.tüm kadar..
-ne diyorsun sen ya? hayvansın(!)
+g.tümün nuru..lütfen yapma ne dedim şimdi?
-iğrençsin..bir daha arama beni(!)
+ya gütelsin dedim ya işte.
cevap ne olursa olsun uzun ve sıkıcı bir konuşmanın başlangıcı olan cümle.
iki tek attıktan sonra 'her halinle güzelsin canım' diye cevap verilebilecek sorudur.

edit:yok lan değilmiş.
-sence ben güzel miyim
*bence güzelsin ama bu sınırlar içinde.
gerçek sevgide "ilgiye" ihtiyacı olduğunu vurgulamak isteyen insanların kullandığı sorulardan biridir.
yaratılışlarından dolayı erkeklerden daha fazla duygu yoğunluğuna sahip olan kadınların, duygusal anlamda ilgiye olan ihtiyacı erkeklerden fazla olacağından bunu karşılayabilmek için çeşitli şekillerde bunu belli etmeye, vurgulamaya, dile getirmeye çalışır, bu soruyu sorarak karşısındaki insanın gözünde yeterliliğini ölçmektedir, veya kendine karşı veya hayata karşı. kadın yapısına nazaran, erkek yapısı beyin işleyişi daha çok mantıksal tutarlılığa göre çalışır. bir şeyi mantıklı olarak matematiksel verilere dayandırarak, ve hayattaki değerine, ne kadar yer aldığına vs. göre değerlendirdiğinden, kadının bu ilgi açlığını (iyi anlamda) fark etmesi ve karşılayabilmesi güçtür. Elbette bu karşılayamadığı anlamına gelmez, burada sadece bilinmesi gereken şey kadınların daha fazla duygusal ağırlığı olduğunu buna bağlı olarakta bu duygusal açlığın karşılanması gerektiğini bilmek gerekir.
tanımlamaya, yorumlamaya başlarken; "gerçek sevgide" diye başladım, ve sadece bir yönü ile ele aldım, elbetteki erkek-kadın bağını bir cümleyle özetlemek gerçeği göstermeyecektir. bunu bir kadının sordugu durumlarda, sevginin var olduğunu kabul ederek;

+ sence ben güzel miyim?
- evet! çok güzel bir kalbin var..
her zaman doğru cevaplanması gereken bir soru, diğer türlüsü soranı aşağılamak olur.
cevabı biline biline sorulan bir sorudur ama mutlu olcaktır sorsun ne kaybeder?
bu soruyu yalnızca kendine güvensiz kızlar sorar.
alınan cevap hiç bir zaman doğru değildir.
+sence ben güzel miyim?
- bazen.
+!?!?!?
+sence ben güzel miyim?
-bu soruyu sormadıkça evet.
(bkz: Giderin var)
kendine güvensiz kezban sorusudur.
kendisiyle pek fazla ilgilenilmediğini düşünen hatun kişisinin samimi bir arkadaşına korkarak sorduğu sorudur. bu soruyu sorunca adam sana yok gudubet gibisin demez, çirkin olsan bile demez. adam gibi bakım yap kendine sonra soruyu sormayacaksın zaten.
ufak bir tereduttun hayatlara mal olacagi sorudur.
(bkz: sence ben zayıf mıyım)
bir özgüvensizlik sendromudur.