bugün

amerikanın kuzeybatısında, washington eyaletine bağlı, bol yağmurlu ama çok da güzel bir şehirdir. tabi oranında varoşları vardır. bunun yanında boing uçak firmasının fabrikasını bünyesinde barındırır.
"seattle sound" u denen bir kavramın ortaya çıktığı şehirdir.nirvana,pearl jam,alice in chains ve soundgarden gibi grupların anavatanıdır.
"siyedill" seklinde okumak adettendir.. aman diyim "t" sesi duyulmasin.. *
daha ismini bildiğimi bile bilmememe rağmen rüyama girmiş olan, dolayısıyla haritada yerini de bilmediğim halde rüyamda amerikanın güneybatısında olduğunu gördüğüm, "batı" kısmını tutturmuş olmam ve ayrıca (inanmadığım) "rüyaların tersi çıkar" yargısıyla hareket edince de "güney" görüp "kuzey" çıkması beni ters köşe yapmış olan ve bana bir mesaj gönderildiğini düşünmeme sebep olan bir an önce gidip görmem gerektiğini düşündüğüm yer. ******
(bkz: seattle supersonics)
grunge isimli müzik akımının çıktığı şehir. amerikanın diğer şehirlerinden çok farklıdır, grunge gençliğinden dolayı. fakat bu hava son senelerde değişmiştir.*
washington eyaletine bağlı şehir. abd 'nin en kuzey batı ucudur. kanada'da altın çıkması bu şehrin kalkınmasındaki en büyük etkendir. geneli californiali altın avcıları kanada da altın çıkması üzerine kanada'nın yolunu tutmuştur ancak kanada hükümetinin yasaları ile giriş yapamayan bir çok kişi ise kanada'dan önceki son durak olan seattle'da kalmıştır. ayrıca grunge müziğin yanında starbuck's'in da doğuş yeri bu şehirdir.
layne staley, kurt cobain gibi amcaların sokaklarında keş bir şekilde dolaşıp grunge tarzının en güzel şarkılarını besteledikleri şehir.
ot ve müzik şehiridir.
izmir 'le karde$ olan liman kentidir.
adını, amerika'ya gelen yeni göçmenlere saldırmak yerine onlarla barış içinde yaşanabileceğini söyleyen,bir kızılderili kabilesinin şefidir.

günümüz seattle bölgesinde yaşamış ve yörenin doğal güzelliklerinin korunması gerektiğini de söylemiştir bu barış yanlısı şef.

zira oraları korumak gerektiğini söylerken haksız da değil. çünkü seattle ve içinde bulunduğu washington eyaleti kuzey amerika'nın tek yağmur ormanına sahip yer. bununla beraber harika göllerin, nehirlerin,ormanların ve doğa güzelliklerinin bulunduğu bölge adeta doğal cennettir.

abd'de kişibaşına düşen en çok üniversite bu şehirdedir. microsoft'un da bölgeye gelmesiyle şehir biraz pahalılansa da şehir hala öğrenci, grunge,yağmur, kahve ve özgün sanat merkezi özelliğini korumakta.

dünya ticaret örgütü'nü protesto olaylarıyla küreselleşme karşıtlığının merkezlerinden biri haline gelen seattle gönüllerdeki yerini sağlamlaştırıp, bush karşıtlarının kalesi haline dönüşmüştür..
boyna yağmur yağar, çok soğuksa kardır. downtown'u yokuşludur. space needle diye bir şeyi vardır, ne işe yaradığını kimse bilmez. gelmeden herkes çok güzel der, yaşayınca bıkar.
havası en kasvetli en basık olan şehirlerden biridir.ek olarak her gün yağmur olunca yapacak bir şey kalmaz, insan stüdyoya girip müzik yapar.seattle soundu * da böyle çıkmıştır ortaya.
supersonikleriyle ve town'uyla meshur sehirdir. boyle uzun bir kule vardi, adini da bilmiyorum simdi town diyiverdim affedin.

(bkz: boeing)
(bkz: seattle supersonics)
(bkz: Seattle Sounders)
1 senedir tatilsiz bir calisma hayati surduruyordum, siz yilbasi, kurban bayrami, ramazan bayrami, 23 nisan derken ben gariban bir sekilde calisiyordum neden? dunya daha guzel bir yer olsun deyu, neden? cunku calismayinca bill gates amca\'nin servetine ekleme yapamiyoruz. ha primleri indiragandi yaparken iyiydi ya cakal osurugu derseniz haklisiniz, ne diyeyim. iste bu hafta o beklenen sarki geldi \'tatil\'.2 gunlugune kactigim seattle\'in sayfiye yeri olmasa da yine de denize karsi guzel bir tatil mekani olan cilgin otel the edgewater\'da gecesi 467,02 dolardan 2 gece konakladik. e be guzel kardesim bari o 4 cent\'i alma; senin sulalenede rahmet okuyalim. neyse efendim latvia\'nin, dunya\'ya hediyesi, allah\'in varliginin kaniti, su satiri yazarken msn\'de online olup kenarda ismi beliren canim sevgilim liene dolastik yedik ictik. e simdi paylasim vakti geldi. su gune kadar isten eve, evden bara oradan tekrar ise veya eve tarzinda bir hayat surdugumuzden pek bir fikrim yoktu yasadigim sehirle alakali ama 2 gunluk haftasonu tatili acaip oldu. seattle\'da sise su kaca? bakkala cakkala borc takarsam yakama yapisirlar mi? hakikaten seattle\'in tasi topragi altin mi sorularini cevaplamaya calisacagim. simdi pehlivan; seattle\'da pet sise suyu tirrim tirrim arasan da nah bulursun neden cunku delikanli baskan greg nickels yasakladi. greg nickels dedigimiz adami zeytinburnuna koy, tarlabasina koy, git brezilya\'da favela\'ya koy 5 dakika sonra ben mokor greg, ben bu tezgahi bozarim ulan diye bagirir, mahalleyi yer ile yekzan eder. adam yesil manyagi, domatesin bile yesilini secen bir adam, neden kirmizi almiyorsun abi desen, yesil iyi, yesil saglik, yesil al yesil der. iste bundan sebep seattle col olmasin yesil olsun diye pet sise falan yasaklamis delikanli. tabi ki ben arkadaslara sordum kaca idi peki abi bu pet sise sular ranti nedir isin diye; valla gulum buyuk petler 3 dolardi be dediler, gozleri doldu bebelerin. he neyse efendim simdi seattle tower, bank of america tower hep tiri viri yerler, ben turkum ve turku tanirim biz karni ac ve ekmeksiz doymayan insanlariz bu yuzden seattle\'in en muhim noktasi how to cook a wolf isimli restaurant, atalari 90% bolulu. yoksa annemin deyisi ile konflek denilen cisme sut katinca oo manyak yemek yapiyorum ben diyen adamlar bu amerikalilar. doydunuzsa kalkin dogru seattle aquarium\'a ula baliklar kimil kimil yuz cesidin uzerinde balik var yasam sevinci dolarsin, o elestirdigin sabri sarioglu\'nu bile seversin. neyse biraz da kari kismini mutlu etmek icin seattle art museum\'a gidiyoruz orada da, bence sanatci bu eserinde kakasini yapmakta zorlanan 5 yasindaki kucuk aygun\'un gozlerindeki umitsizligi anlatmis gibi abuk yorumlar yapip kendinizi eglendirin ama kiza soylemeyin o hmmhmm diye eserlere bakiyor anladigindan degil ya iste sekil olsun. kari kisminin da istegini yaptik artik sizin istediginiz seyleri yapacaksiniz cunku 1 ona 5 bize hehehe. hemen flight museum a yani havacilik muzesine gidiyoruz ve agzimiz acik gavur yapmis be abi diyoruz, theo chocalate factory\'e de ugrayin elde biralar oo mis. akabinde dunyanin en cirkin yapisi olan space needle\'i gorun ne de olsa seattle\'in sembolu sonra dogru eve ya da hotel\'e donun. yani seattle guzel sehir fakat turistik birseyler pek yok bana gore. isim orada, liene orada, bir de how to cook a wolf orada yoksa bir bilet hop istabul sonrasinda atla otobuse bursa.
koca ayak'ın memleketi.
boeing, starbucks ve microsoft gibi birçok şirketin ana binalarının bulunduğu şehirdir. ayrıca, yeni yuvam olacak gibi.
Dünya'nın en teknolojik kütüphanesine sahip, Washington eyaletinin en büyük şehri.
boston'dan kaçan frasier crane'e kollarını açıp; onu local celebrity durumuna getirmiş kent.

havası ingiltere'yi andırır. genelde bulutludur ve sık sık yağmur yağar.
boeing'in merkezi olan şehir.
bir zamanlar çoğu gencin yaşamak istediği yerdi, gidilmese de, görülmese de memleketti.
grunge akımı'nın mekkesi.
bir çok müzisyenin çıkış yaptığı şehir . hayalimdeki şehir .

(bkz: kurt cobain)
(bkz: grunge)
jimi hendrix'in memleketidir.