bugün

kendisini erdemli gösterip kız tavlamanın yolunu bulduğunu sanan tiptir.

(bkz: eli işte gözü oynaşta)
okuduğu sahile göre değişir. bebekde okuyorsa amaç bellidir. fakat çengelköyde okuyorsa bırakın okusundur. sessiliği istiyordur.
(bkz: hepimiz zenciyiz hepimiz kıroyuz)
hiç kitap okumayan kırodan daha iyi bir kıro.
kesinlikle aşk'ı okuyordur.*
(bkz: yaşa taşa başa oturma)
(bkz: o kırolar boy boy)
(bkz: gece evde kitap okuyan özenti tip) (#5242663)

aralarında pek fark yoktur bu tiplerin, gece evde özenti, gündüz sahilde kro olurlar.*
hani bir bok yiyelim de sonrasında beyni sikinde birilerince kıro addedilmeyelim düşünceleriyle günlerdir susuz kalmışçasına kavrulan, okumaya tutkun ve okuduğu mekanın/yerin çevresel koşullarından da gürültüsü patırtısından da zerre etkilenmeyen ki çoğunlukla çevredekilerin boş muhabbetlerini duymamak için okurken kulaklıklardan o kitabın müziğini dinleyen*, o boş muhabbetler sırasında bön bön bakan kimilerince üç vakte kadar sikimsonik bir mecrada geyiğinin çevrilmeye çalışılması muhtemel sana göre kıro bana göre çikolatadır.
belki de kitap okuma imajı vererek yandan yandan kızlara çaktırmadan bakmaya çalışan insan figürü de olabilir.
teşhis. bir nevi aysu kayacı tespiti.
sözlüklerde kendi çapında ona buna bik bik bik fetva verip, tespit yapmaya kasanlardan daha kafidir.
bunların bir de plajda millet denize girerken şezlonga uzanıp bir de kulaklıklarını takıp kitap okuyanları mevcuttur. bu tiplere ne derler acaba? buna da bir el atsanız da bilelim ne olduğumuzu. kitap okuyanlara laf atacağınıza gidin alın bir kitap da bir şeyler öğrenin. kitap orada okunmaz şu saatte okunmaz. ee bakışıcaz mı biz bununla!
keşke tüm türküye böyle kırolarla çevrili olsa dediğim kırodur.
şimdi kendimden pay biçicem.

sahilde çok oturdum ama hiç bi zaman yanımda kitap yoktu dahası evdeykende kitap yoktu kısacası hayatımda kitap yok diyebiliriz.

bi de kıroya pay biçelim. evini bilmiyorum ama sahilde hitap okuyabiliyo. kitap ne demek bilgi birikim demek.

şimdi o mu kıro ben mi? yoksa sen mi?
benlik algimi olumsuz etkileyebilecek olan bir baslik daha! gorunuse gore bende kiroyum! alternatif olarak ne yapalim kindle mi okuyalim kiro olmamak icin?
büyük ihtimalle kitabın arasında playboy tarzı bir dergi okuyan kırodur. günahını almayalım tabi yine de. *
bodrum sahillerinde okursa sınıf atlaması muhtemel kıro...
(bkz: greenplastic)
genellikle bütün yaz aynı sayfada takılı kalır bu arkadaşlar, hatta bazen kitabı ters tuttukları bile görülmüştür.