bugün

Birinin uğradığı kötü duruma çok sevinmesi üzerine bi tarafına yakması tavsiye edilen nesne.

Kına ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilen,saç ve elleri boyamakta kullanılan toz.*
ayak kokusunu yok ettiği iddia edilen,kıvamı cıvık*,koyu yeşil madde
yörelerin adetlerine göre içerdiği etkinliklerin farklılık gösterdiği düğün öncesi yapılan eğlence.
kına gecesinin vazgeçilmezi. evlenecek kızın eline yakılan boya.
alm. hena
açık kumral olan insanların yapması nın çok çok çok çok çok büyük hata oldugu tarafımdan görülmüştür. *
ağarmış saçlara yakıldığında iğrenç bir renk elde edilir. üzerine boya da kullansanız tutmaz. ancak saçları keserek bu kötü renkten kurtulabilirsiniz.
bitkilerden yapılan ve anadoluda kadınların geleneksel olarak kullandığı organik boya.
saça sürülecek kına içine badem yağı, zeytin yağı, rengi koyulaştırmak için ceviz yaprağı, tuz, yumurta ...vb. * karıştırılır. burda dikkat edilmesi gereken husus kına ve yumurta kokusu uzun bir süre kafadan çıkmayabileceği için özellikle bir randevudan önce sürülmemesi tavsiye edilir. *
Ayak terlemesine engel olan, agiz yaralari ve deri catlaklari tedavisinde kullanilan bitkidir.
saça yakılması,doktorlar tarafından uygun bulunmayan madde.
dünyadaki en güzel kokulardan birine sahip şeydir. çocuklugu geliverir insanın aklına.
her yöreye göre değişem adetler çerçevesinde gelinlere askere gideceklere yada arife akşamı kız çocuklarının eline yakılan madde.
bu kadar kötü kokan birşeyin, bazı insanlarca cennet kokusu diye adlandırılması üzerine cennete şüphe ile yaklaşmama sebep olan renkli toz.
iğreniyorum ben neden mi anlatayım , gelenek görenek hepsine saygım var - mantığımın aldığı sürece- dört yaşındayken ben, annem çalışıyordu bana bakan bir hayriye teyze vardı. sabahın köründe annem beni ona bırakır giderdi. tavukları vardı bu teyzenin bir sürü - sayamıyordum o taneye kadar- öğlen uykusuna yatmamda ısrar eden hayriye teyze beni hergün onikide zorla yatağa yapıştırır uyu derdi, yahu ne uykusu sinirimden ağlardım neden uyuyayım güneş var ses var , uyumak işkence ki gözlerimi sımsıkı yumup gitmesini isterdim tepemden, bir gün beni yatırdı yine işkence uykusuna , bense yataktan sıyrılıp bu kadın ne yapıyor benim uyuduğumu sanarken diye süzüldüm yataktan. bahçedeydi elinde koca bir bıçak bir tavuğu kovalıyordu, dehşete düştüm yakaladı sonunda , boğazını o koca bıçakla tarumar etti, elleri kan içinde seni hınzır kaçarsın ha diye gülümseyerek bana doğru yöneldi, ellerine baktım bir daha bileklerine kadar kan, beni de kesecek galiba diyerek yatağa koştum can havliye. annem gelene kadar kalkmadım. ertesi sabah - büyük bir korkuyla içimde - yol aldık hayriye teyzelere. kapıyı açar açmaz altın dişli gülümsemesiyle anneme yalvardım beni bırakma diye, ne gezerr, kadının elleri bileklerine kadar kırmızımsı bir renk. daha yıkamamış ellerini. kahvaltı dedi yemedim, öğlen yemeği dedim yemedim. en sonunda beni de kessin ne olacak diyerek ellerini sordum, neden yıkamadın ellerini , sinirlendi ben pismiyim diye çemkirdi bana. pissin işte dün kestin tavuğu ellerin hala kan içinde dedim. kahkahaya boğuldu , kına bu kına dedi. ne kınası kandı o. şimdi ne zaman eline kına yakılan birisini görsem aklıma o tavuk kesme merasimi gelir. yemek yiyemem , su içemem.
akp'ye kapatma davası sonrası laikçi-ulusalcı kitleler arasında popüler olan gelenek. ergenekon davası sonrası popülaritesini yitirme riski vardır.
(bkz: hint kinasi)
kimi zaman birine sinir olan bireyin içten içe sinirli bir şekilde 'git bari kı.ına kına yak lan!' sözlerine maruz kalabilen şey.
ilginç bir kokuya sahip bitkisel boya.
kimileri hoşlanır, kimilerinin de midesini ağzına getirir. daha ortasını görmedim.
Ayak terlemesine engel olur. Dolamada kullanılır. Uyuz ve egzamaya iyi gelir. Guatrın üzerine bağlanırsa fayda görülür. Ağız yaraları ve deri çatlaklarını tedavi eder, saçları besler ve kuvvetlendirir.
ellere ve başka taraflara yakılan toprağımsı maddedir.
sizi sevenler ellerine, sevmeyenler kıçlarına yakarlar.
yüksek tepelere yerleşim birimi kurmaya şiddetle karşı olan faliyet.
saça yakıldığı taktirde o günü heba eden,kafada yaklaşık 5-6 saat tutulması gereken,bu süreç içinde de kafanın öne öne gitmesine ve sinüzütün azmasına sebebiyet veren,yıkadıktan sonra ise iyi ki yapmışım dedirten bitki.
(bkz: kina) Papua Yeni Gine' nin para birimi.
kokusuna ifrit olduğum için bayramda seyranda köydeki ihtiyar teyzelerin ellerini öpmek istemiyorum ya isyanımın yeşili.