bugün

15 ocak 1990 doğumlu basketbolcu. 1,98 boyunda ve oyun kurucu pozisyonunda görev yapıyor. yunanistan milli takımının yanı sıra olympiakos'ta da forma giyiyor.
26 ocak 2012 galatasaray mp olympiakos maçı'nda 20 metreden üçlük sallayıp maçın uzamasına neden olan basketbolcudur.
bu yılın en jenerik basketlerinden birine imza atmıştır.
son saniyede zoru başarmış oyuncudur.
hayatımda gördüğüm en deli basketi atan oyuncudur.
murat kosova'nın ağzını açık bırakan son saniye basketini atan yunan basketbolcu.
galatasaray-olympiacos maçında son saniyede orta sahanın azcık daha gerisinden attığı basketle hafızalara kazınan yunanistanlı basket oyuncusu.
son zamanlarda yunan basketbolundan kostas papanikolau ile beraber çıkan en güzel şey. muazzam oynuyor bu sezon.
fenerbahçe'ye imza atacak basketbolcu. evet.
Serbest kalan guarddır. Fenerbahçe veya efese transfer olursa bu bölgedeki sıkıntılara çare olması muhtemeldir.
çok büyük oyuncu. türkiye'ye gelirse olay olur.
(bkz: #28232801)

demiştik. evet.
an itibariyle resmen açıklanmıştır. hayırlı olsun.

http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=45608
görsel
görsel
görsel
görsel
https://pbs.twimg.com/media/D4Xky0PWkAEbKIn.jpg
euroleague'de en beğendim oyun kuruculardan biridir. işini iyi yapan ve sorumluluk alan bir oyuncudur. Sloukas'ı bu sezon Fenerbahçemde görecek olmak beni sevindirmiştir. Hayırlı uğurlu olsun..
“Son kararın mı? ” diye sordu Angelopoulos’lar. Bir anda 2012 ve 2013 finallerini düşündü. Sadece görevini yapmış ve Vassilis’e yardım etmişti. Kupa ise her zamanki gibi Vassilis’in kupası olmuştu. Zaten Olympiakos demek Spanoulis demekti. Düşünme faslı kısa sürdü. Kostas, tek kelimeyle cevap verdi : “Evet” Angelopoulos ailesi reddedilmeye alışık değildi. Hele ki daha 18 yaşında takıma aldıklar, Duda’nın hakkında olumsuz düşünmesine rağmen sahip çıkarak takımda tuttukları bir Yunan oyuncu tarafından reddedilmek.

“Uzun süredir düşüncelerimle mücadele ediyordum. Kariyerim için en iyi kararı vermek zorundaydım ve geleceğimin Olympiakos'tan uzakta mücadele etmek olduğuna karar verdim. Mücadeleci olmakla ilgili bir karardı bu.

Olympiakos'tan ayrılmayı hiçbir zaman istemedim. Angelopoulos Ailesi bana her zaman cömert oldular. Bana 7 yıldır çok iyi fırsatlar sundular. Tüm güzel anlar için müteşekkirim. Burada büyük bir aile kurdum. Buraya elveda demiyorum, yine görüşeceğiz"
18 yaşında başladığı Olympiakos filminin her başarı karesinde görünen ama asla başrolünde olmayan Kostas için artık yeni bir macera zamanıydı. Ivkovic’in, Bartzokas’ın, Sfairopoulos’un ona asla sunamadığı başrolü, ona sunmaya talip isimse çoktan belliydi: Zeljko Obradovic

Fenerbahçe’ye geldiği günden beri 1 numarada dilinden anlayacak birini arıyordu Zoc. Bir yandan, bir araya gelseler, herkesin sanki oyunun hilesi bulunmuş gibi hissedeceği Teodosic’le konuşuyor, bir yandan cilalayıp parlatarak NBA’e gönderdiği Calathes’e gel diyor, bir yandan da Madrid’in yardımcı oyuncusu Rodriguez’in kapısını çalıyordu. Teodosic parasından vazgeçmiyor, Calathes yeni doğan çocuğu ile kayınvalideme yakın olayım diyor, Rodriguez’se ne işim var Türkiye’de diyerek onu reddediyordu. Avrupa basketbolunun son 10 yılını domine etmiş oyun kuruculardan üçünün üzerinde emeği olan Obradovic için aklında olan ama ihtimalen arka sıralarda duran bir isimdi Kostas. En sonunda kararını verdi ve Atina’ya kadar Kostas’ın ayağına gitti. Kostas’a büyük bir kontrat sunmadı. Ona sunduğu şey basitti: isminin, Galis, Giannakis, Papaloukas, Diamantidis, ve Spanoulis’in yanına yazma fırsatı. Ne ham bir NBA rüyası ne de Rusların bol sıfırlı kontratları. Kostas’ın bulmak istediği şey tam olarak duyduğuydu. Kostas kararını vermişti.

2015 yaz transferlerinin bana göre en önemlisi Kostas Sloukas’ın transferiydi. Kostas, Fenerbahçe’de ne yapabilir? Bunu tam olarak kestirmek mümkün değil. Sözünü dinleyen herhangi bir oyuncuyu en azından çok iyi bir rotasyon oyuncusu haline getiren, yetenekli oyuncuların mental gelişimine katkıda sağlayan ve onlara birden çok seviye atlatan koçu ile çok şeyler yapması mümkün. internet tabiriyle safkan guard diye yırtınan Fenerbahçe taraftarının da beklentilerini karşılaması kuvvetle muhtemel. Spanoulis ve Diamantidis’in bıraktığı milli takımın doğal bir parçası olarak da Avrupa, Dünya şampiyonaları hatta olimpiyatlar oynayabilir. Ama bunların hiç biri Kostas transferini, üzerine yazı yazmaya değer kılmaz. Kostas transferinin, Avrupa basketbolu için büyük bir önemi vardır ve mutlaka anlatılmalıdır.

Nasıl mı? Avrupa basketbolunun en sağlam iki ekolü, Sovyetler ve Yugoslavya siyasi olarak çözülünce, serbest ekonominin sonucu olarak ilk ihraç ürünü, ellerindeki en değerli varlık olan yetenekli basketbolcuları oldu. Sabonis, Divac, Petrovic, Peja’nın açtığı şose yol, ard arda gelen başarılı isimler sayesinde otobana döndü. Bugün itibariyle eski Yugoslavya’nın sınırlarında kurulu ülkelerden 54, Sovyet ülkelerinden ise 29 oyuncu NBA’de oynuyor. Avrupa Basketbolu, FIBA ve ULEB arasındaki vizyonsuz güç savaşı sonucu bir türlü belirlenemeyen lig statüsünün, oturtulamayan pazarlama stratejilerinin, takımlar arasındaki mali ve teknik imkan uçurumların kamburunu yüklenmiş durumda. NBA ise “I Love This Game” konsepti, doğru uzak doğulu oyuncuları sisteme katarak ve doğru iletişim stratejileri kullanarak dünyanın tüm ülkelerine ulaşıyor. Anlayış ve yönetimdeki bu farklılıkların sonucunda NBA sunduğu maddi imkanlar ile Avrupa’yı sahadan silmiş durumda. Artık azıcık yetenekle atletizmi birleştirebilen veya boyu normalden uzun olan her oyuncu için NBA, bir hayalden de öte yolun sonraki adımı olmuş durumda. Artık yetenekli bir Avrupa’lı ile ilgili herkes şunu soruyor: “NBA’e ne zaman gider?”

işte Avrupa basketbolu yetenekli adamlarını bu denli elinde tutamazken, sıradan oyuncular da gayet rahat biçimde –Obradovic’in deyişiyle- pasaportla para kazanırken, sadece Kostas Sloukas, kabuğunu Avrupa’nın zirvesine doğru kırmaya çalıştı. Belki de Avrupa’da şu anda hiç bir oyuncuda olmayan bir Avrupa efsanesi olma hayali ile dümeni istanbul’a kıran Kostas’ın varlığı ve hikayesi, benim gibi NBA’den zerre zevk almayan, ve basketbolu halen daha Avrupa’da arayan sıradan izleyiciler için olmuyor. Son kalemde Bodiroga ile nesli tükenen saf Avrupa’lı yıldız oyuncu geleneğinin yeniden yeşermesi için tekrar kahramanlara ihtiyaç vardır.

Bir Yunan tanrısı olmak üzere yolunu seçen Kostas Sloukas’ın bu yol hikayesi, Avrupa basketboluna tekrardan ayağa kalkma ilhamını verecek bir hikaye olacaktır. Mutluluğu paraya endeksleyen Avrupa basketbolu, kendine yeni kahramanlar arıyacak olursa, Kostas da o kahramanlar arasında mutlaka olacaktır. Çünkü o, şartlarını yeni takımı Fenerbahçe’deki şartlarına eşitleyerek Pire’de rahatca hayatını sürdürebilecekken, kendini yeni bir mücadeleye bilinçli olarak atacak kadar cesur.

görsel
(bkz: sulukas)
Ülkesi dışında hatta ülkesinde de olympiakos dışında herhangi bir takımda oynamamış, ilk başka bir takım deneyimini Fenerbahçe'de yaşayan çok kaliteli basketbolcu.
bugün doğum günü.

görsel https://pbs.twimg.com/media/C3H0somWYAELJf_.jpg
görsel görsel
görsel görsel
görsel https://pbs.twimg.com/media/DT6xhwLXcAInbux.jpg
bi ara coşup futbolcu gibi kolları açıp tribünlere koşmuştur.santra yapılacak sandı zahar. uğur boralın sevilla performansını anımsatmıştır.
Euroleague’e verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulunmuş.

“Çocukken futbol oynardım ama boyum uzadığı için basketbola yöneldim. O zamandan itibaren yapmam gerekenin bu olduğunu anladım. Hem bireysel olarak hem de koçlarla çalıştım. Televizyonlarda maçları da izliyordum. Bu oyunu çok seviyorum.

Olympiacos’tan ayrılmayı 2 ay düşündüm ama verdiğim karardan %100 emindim. Bu takımla birlikte büyük başarılar kazanmak istiyorum. Takım olarak kalabilirsek bunu başarabileceğimizi düşünüyorum ama çok çalışmalıyız. Obradovic, Euroleague’in en başarılı koçu ve rakamlar da bu yönde. Onun harika bir insan olduğunu biliyordum. Ayrıca çok da iyi bir koç olduğunu biliyordum ve sadece kupalardan dolayı değil ayrıca duyduğum olumlu şeylerden dolayı da böyle düşünüyordum. Basketbol oynadığı için oyunu daha iyi anlıyor ve ben de bunu seviyorum. 2007 yılında Olympiacos’ta değildim ve okul takımımdaydım. O zamanlar maçları izliyor ve Obradovic’le çalışmanın hayalini kuruyordum. Bu benim için rüyalarımın gerçek olması demek.”

http://www.youtube.com/watch?v=wL_TR8D0o5w
harbi bi yunan dünyaya bedel.

obradovic anlamış şampiyon olacaksan bir yunan guardın olmalı.
dün gece büyük oynayan yunan oyun kurucu.

maçtan sonra şunları söylemiş;

“CSKA harika bir takım. Her iki takımın da finalde yer alması başarı. Bu tip maçlarda şanslı olmalısınız ama aynı zamanda doğru kararları da almalısınız. Zor olacak ama şampiyon olmak için kendi şansımıza sahibiz.”

Laboral Kutxa karşısında alınan galibiyet hakkında ise şunları söyledi: “Savunma maçı değiştirdi. Sahada boş alan buldum, kritik şutlar aldım ve bu sayede maç uzatmaya gitti. Daha sonra tamamen Bogdanovic ve diğer takım arkadaşlarımın kalitesi ortadaydı”.

Berlin’deki ve dünyanın dört bir yanındaki Fenerbahçe taraftarları zaferi kutlasa da Sloukas’a göre şimdi kutlama zamanı değil: “Taraftarlarımız inanılmazdı. Finalde daha da fazla olmalarını bekliyoruz. Fenerbahçe’nin ilk finali olacak. Taraftarlarımızı mutlu etmek ve kupayı kazanmak istiyoruz Ben de final de oynayacağım için ayrıca mutluyum. Sanki ilk kez oynayacakmışım gibi hissediyorum ve hem takımım hem de koçum için her şeyi yapmak istiyorum”.

görsel
görsel
görsel
görsel

--spoiler--
01: Final Four’da iki önemli karşılaşma oynadık. Kupaya çok yaklaşmıştık ama ufak detaylarla şampiyonluğu kaybettik. Ufak detayların belirleyici olması açıkçası bizleri çok üzdü. Önümüzdeki yıllarda da Fenerbahçe olarak Avrupa Kupası’nı kazanmaya çalışacağız.

02: Fenerbahçe formasını giyerek çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Ben buraya bu taraftarın önünde oynamaya, Avrupa’nın en iyi koçu Zeljko Obradovic ve Avrupa’nın en iyi menajeri Maurizio Gherardini ile çalışmaya gelmiştim. Burada gördüklerim ve yaşadıklarım da doğru adım attığımın ispatıdır. Fenerbahçe Ailesi’nin bir parçası olmaktan ve bu aile için forma giymekten dolayı çok ama çok mutluyum.

03: Fenerbahçe gibi büyük hedefleri olan bir takımda oynuyorsanız, yaşadığınız sakatlıklardan da bir an önce kurtulmak için mücadele ediyorsunuz.

04: Büyük Fenerbahçe taraftarının önünde oynamak heyecan verici. Sürekli olarak da taraftar ile iletişim halindeyim. Taraftarımıza Euroleague şampiyonluğu yaşatamadığımız için çok üzgünüz ama önümüzde Türkiye Şampiyonluğu var. Fenerbahçe taraftarı için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.
--spoiler--
eğer berk uğurlu bu sezon çıkış yaparsa değeri daha da anlaşılacaktır.
görsel
görsel
görsel

Yunan mafyasının en yeni “capo”su “Kill Bill”in gölgesinden kurtulmak için Ege’yi geçti ve şu anda Fenerbahçe için çalışıyor. Aldığı bu karar birçoğunu şüphelendirmişti. Ancak buna rağmen uysal tavrının arkasında Sloukas her şeyi yapabilme kapasitesine sahip olduğunu EA7 Emporio Armani karşısında kanıtladı. 18 sayı, 7 ribaund ve 4 asistiyle acımasızdı. Duman dağıldığında o ve ekibi çoktan onları kaçıracak arabaya binmişti.