bugün

yönetmenliğini Ilmar Raag'ın yaptığı, lise öğrencileri arasındaki çekişmeyi anlatan gerçek olaylardan yola çıkılarak çekilmiş bir Estonya filmi.

--spoiler--
genellikle amerikada gördüğümüz yada duyduğumuz lisede katliam haberlerinin katliamı yapan kişi gözünden filme aktarılmış şekli.
film öyle güzel işlenmiş ki filmin sonunda katliamı yapan çocuğa "helal olsun be" demekten kendinizi alamıyorsunuz.
--spoiler--

piyasada bulunan onlarca saçma aksiyon filmine rağmen, aksiyon öğelerini barındırmadan gayet akıcı bir şekilde ve doğal bir bir dille anlatılmış leziz ve izlenmeye değer bir filmdir kısaca.
Yönetmen :Ilmar Raag
Senaryo :Ilmar Raag
Filmin Türü :Dram, Suç
Yapım Yılı :2007

--spoiler--
sürekli ezilen joosep'e kaspar'ın yardım etmesiyle başlayan ve onların hayatlarını bambaşka yönlere çeken olayların anlatıldığı bir film. Hani tokat gibi derler ya gerçekten öyle filmde verilmek istenen mesaj yüzünüze vurulan bir tokat yoluyla veriliyor, doğrudan, acımasızca.
--spoiler--
muhteşem bir film. öncelikle şunu söylemeliyim ki film baştan sona rahatsız edici, sinir bozucu sahnelerden oluşuyor.sonunu neredeyse başından beri tahmin etmenize rağmen o an geldiğinde sizi koltuğa yapıştırıyor, kendinize gelmeniz en az 2 dakikanızı alıyor.
dün almanyada 16 kişiyi öldüren cocuğun izlenip etkilendiği film olsa gerek. bir diğeri için ;
(bkz: elephant)
2007 yapımı bir estonya filmidir. bir lise'deki öğrenciye uygulanan vahşetin ve bunun filmin sonunda yarattığı sonucun öyküsünü anlatıyor film. izlemek isteyenleri uyarıyım çok sert sahneler var. elleriniz titreyebilir, terleyebilirsiniz, monitöre terlik falan atabilirsiniz filmi izlerken. ben x filminden bile daha sert bir film. ben izlediğimde bayağı bir zaman etkisinden çıkamamıştım.
film sanki insanı psikolojik olarak dağıtmayı amaçlamış. bunu da başarıyor. gerçi film'De baskıya maruz kalan çocuğun sınıfının değiştirilmesi gibi basit bir çözüme gidilmemesi, baskıya uğrayan çocuk okul koridorunda hırpalanırken bir tane allahın kulunun oradan geçmemesi ve sınıftaki birçok kızdan hiçbirinin bu olaya tepki göstermemesi (kızlarda acıma duygusu çok yoğun olduğundan ve dayak yeme korkuları olmadığından) ya da gidip şikayet etmemesi gibi mantık hataları var. ama ben herşeye rağmen filmi çok başarılı buldum. bu film bütün okullarda gösterilmeli bence.

not :ayrıca da film'de oynayan oyuncuların tümünün ilk oyunculuk deneyimleriymiş.
not 2 :film'in sonrasını anlatacak olan bir dizi çekilecekmiş. belki de çekilmiştir.
not 3 :evet efendim. dizisi de çekilmiş ama ingilizce altyazısı bile yok.

(bkz: size rağmen ölmeyeceğim)

bu da çakma ronaldo'ya gelsin : http://vk.com/photo59162700_267219478 *
2007 yapımı bir estonya filmi.

filmin tek bağlayıcı yanı doğallığıydı. çekimler, kişilerin hal ve hareketlerindeki samimiyet. konuya gelince beş para etmezdi, bir grup öğrencinin bir öğrenciye yaptıgı baskılar, ufak çaplı dayaklar. pek beğendiğim söylenemez. mesaj her zaman olduğu gibi şuydu; ''kendini ezdirme''
insanın sinirlerini bozacak kadar güzel bir film. yönetmen resmen izleyicinin sinirlerini nasıl zorlarım demiş ve böyle şahane bir film yapmış. filmi 2. kez izledim ve yine yumruklarımı sıkarken buldum kendimi.
gerçeklikten yola çıkıldıgı için insan seyrederken sinir küpüne bürünüp film içine dalıp o götü kalkık dingillere kafa göz dalıp yeter lan dedirten, bir yandan ezilen çocuklara da kıl olunan ama sonunda okula girip o dehşet anında istemeyerek olsa da işte bu dedirten küfürlerin tavan yaptıgı güzel bir film. benzerleri (bkz: ben x), (bkz: ölü adamın ayakkabıları)ve (bkz: rehine).
(bkz: Spoiler)
Liselerdeki şiddet olayları üzerinde duran 2007 yapımı estonya filmi.
internette surf yaparken forumun birinde bir üye bu filmi öve öve bitirememişti. Merak ettim indirdim, izledim daha yeni bitti ama benimde sinirlerimi bitirdi bu film. Filmde Joseph'e o kadar küfür ettim ki anlatmakla bitmez. Ulan sana o kadar haksızlık yapıyorlar, dövüyorlar hatta zorla oral ilişkiye bile zorluyorlar. insan en azından tepki gösterir sen anca kaç piç herif seni. Tamam intikamını sonradan alacaksın da bizede iyi eziyet çektirdin amk. Sonuç itibariyle olmuş film izlenmeli.
dünya'daki bütün okullarda gösterilmesi gereken çok etkileyici bir estonya filmidir.
--spoiler--
film'Deki orospu çocukları ölünce inanılmaz rahatlıyorsunuz her ne kadar yanlış olduğunu bilseniz de.
--spoiler--
insanda müthiş etkiler bırakan kuzey avrupa dramlarından biri.

filmde oynayan oyuncuların hepsi ilk deneyimlerini yaşamış ve başarıları ortada. bu az bilinen film kesinlikle kaçırılmamalı.

''sizin gibilere rağmen ölmeyeceğim.''
fazla gün yüzüne çıkmamış bir estonya filmi. her şeyiyle harika bir film. evet konu artık günümüz şartlarında klişe bir konu olarak görülebilir ama öyle bir kitliyor ki ekran başına... oyunculuklar, filmin akışı, sahne geçişleri, müzikler... evet belki de daha en başından filmin sonunda ne olacağı tahmin edilebiliyor ama hiç önemli değil. tekrar tekrar izlenebilir bir film. bazı sahneler her ne kadar iç yakıcı olsa da sonunda bir oh çektim. iyi oldu orospu çocuklarına. ayrıca filmin sonunda en başında belirtilen gerçek bir hikâyedir sözünü hatırlayınca ayrı bir fena oldum. neyse izleyin izlettirin.
2007 yapımı muhteşem ilmar raag filmi. gerçek bir olaydan yola çıkıldığına ve lisedeki zıtlaşmanın vardığı noktaya inanması zor olsa da filmin son sahnesinin bıraktığı etki için bile izlenmeyi sonuna kadar hak eden estonya filmi. zaten oscar temsilciliğini hak ettiğini belirtmişler. başlıca oyuncular Vallo Kirs (joosep), Pört Uusberg (kaspar), Lauri Pedaja (anders), Paula Solvak (thea).

--spoiler--

Joosep... Amatör olarak web sitesi yapımıyla uğraşan, kendi dünyasında bir genç. Sınıfın alay konusu olmaya alışmış, çekmediği eziyet de kalmamış. Buna rağmen herhangi bir tepkide bulunmaya cesareti yok.. Tek kaçışını Amsterdam'a gidip bilgisayar üzerinde uzmanlaşma olarak belirlemiş. Babasının maço karakterinin 180 derece tersi, sindirilmeye alışkın.

Kaspar... Sonradan anlayacağınız üzere büyükannesiyle yaşıyor. Köyünden kente okuyabilsin diye gönderilmiş ve köyüne dönmemek için tek yapması gereken başını beladan uzak tutmak. Sınıf arkadaşı Thea'ya aşık. Thea da ona karşı boş değil hani.Lakin Thea'yla arasına giren büyük bir "defo"su var; Joosep' in itilip kakılmasına daha fazla seyirci kalamaması. Thea' nın ise istediği basit, sınıfın "patron"u Anders ve tayfasının -ki bu tayfa tüm sınıf- Joosep'e eziyetlerini görmezden gelebilmesi.

Anders ve diğerleri... Tek kuralları birbirlerini ispiyonlamamak ve Anders'in kurallarıyla hareket etmek. En hafif tabirle O'nun "çakalı" olmak. Joosep'i soyup kızların giyinme odasına atmakla başlayan serüvende her birinden ayrı ayrı tiksineceksiniz zaten.

Kaspar'ın Joosep'e arka çıkmasıyla tekere sokulan çomak dişlileri sıkıştırdıkça, her adımı bir öncekinden daha zor günler başlıyor. Bu "inatlaşma"nın varabileceği noktayı tahmin bile edemezsiniz. izleyip görmeniz ve "şok" olmanızı tercih ederim. inatlaşma, kişilik kavgası, dikleşme.. Ne denirse densin, meselenin özü Kaspar'ın ağzından dökülüyor ; "tüm mesele gurur" .

--spoiler--

referans alanlar için belirtmekte fayda var, filmin imdb notu ise 8,1.

alıntı ve daha fazlası için kaynak : http://antifa-kutay.tumblr.com/
bütün okullarda gösterilmesi gereken çok güzel bir estonya filmi.
şiddete maruz kalınma süresine bağlı olarak intikam hissinin de o nispette arttığını çarpıcı bir üslup ile anlatan estonya filmi.

http://www.sinemazingo.co...he-class-klass-sinif-2007
insan psikolojisini hedef alan ve doğrudan etkileyen film. gerçek olaylardan uyarlanmış olması insanda daha fazla etki yaratır. başkaları tarafından sürekli olarak ezilen ve itilen bastırılmış bir kişiliğin, nasıl bir patlama yapabileceğini göstermesi açısından önemli bir yapımdır.

bu filmin konusuyla paralel, dünyanın pek çok yerinde çeşitli vakalar görüldü. klass, o vakaların arka planını görebilmek ve anlayabilmek açısından ayrıca önemlidir.
acımasızlık hakkında 'size rağmen ölmeyeceğim' sözleri ile biten bir film.
Çok etkileyici bir film. her dakikasında içinizden hakaret edebiliyorsunuz. Biraz empatiyle zaten gözyaşlarınızı tutamazsınız bence ya da etkisinden çıkamazsınız.
Kaspar'ın yaptığını herkes yapsa keşke ...
rahatsız edici derecede etkileyici olan estonya yapımı film. sonunu tahmin etseniz bile sürükleyiciliğini kaybetmiyor.

--spoiler--

filmde en rahatsız edici sahne plaj sahnesiydi şüphesiz. Bu kadar ileri gidebileceklerini tahmin etmemiştim. insan denen varlığın ne kadar ileri gidebileceğine örnek. insanların karizma ve eğlence için başka bir insanı ezmeye çalışması gerçekten iğrenç bir olay. bu filmde işte bu olayı gözler önüne serdiği için güzel. kaspar'ın tetiği çekmeyeceğini biliyordum ama öyle etkileyici bir müzikle final sahnesi de harika olmuş oldu. paul'a sadece benim gıcık olmadığımı görmekte güzel oldu. ronaldo'ya benzeyen tipten bile daha yavşak.

--spoiler--
izleyip beğendiğim estonya filmi. bunun dizi versiyonu'nun (bkz: the class life after) ingilizce altyazılısını bilen mesaj atarsa çok iyi olur..

--spoiler--
kaspar ile joosep'in katliamı fenaydı. bu arada rip joosep.. gurbetçi apaçi kılıklı çocuğada iyi oldu amk piçi seni..
--spoiler--
amatör diye çekinen varsa oyunculuklar orta, çekimler iyiydi bana göre izleyin derim.

--spoiler--

kaspar bir vuramadı iki karavana attı lan yuh diyordum tam pörtlek gözlü kertiş kılıklıya headshot attı helal be dedim. o değilde sonda sanırım suçu elemanın üstüne yıkacak bence. hatun orada diye sıkmadı kafasına.. beni en rahatlatan sahne ise kumsal sahnesinde olaydan zerre rahatsız olmayıp kıl kıl gülen kaşarlardı. hepsi merminin tadına baktı. kahrolun adiler..

--spoiler--

bu şiddet olaylarından anlıyoruz ki ruslarmış falan bu renksiz ülkelerin insanları insan daha doğrusu evlat yetiştirmekten zerre anlamıyor. madem yetiştiremiyorsun iyi bir insan doğurma arkadaşım bu kadar mı zor!
okullarda şiddet olaylarına tepki olarak çekilmiş bir estonya filmi. insan başından sonuna kadar ah ulan o sınıfta olsaydım hepsinin anasını sikmek vardı aralarına dalıp diyor insan. hatta bir sahnede gardımı aldım ekranın başında vurun lan artık şunlara joosep ve kaspar'ı kast ederek iki kişi dalın aralarına alın bir tanesini altınıza suratını asfalt gibi dümdüz edin dedim sesli bir şekilde. emanetleri alıp okula girdiklerinde ise sadece o piçleri öldürselerdi içim rahat etmezdi. sınıftaki diğer sikişken ortam orospularının da merminin tadına bakmaları çok hoşuma gitti. bu hikayenin yaşanmış olması, ve hala bazılarının belki daha şiddetli,belki daha az bu tarz şerefsizliklere mağruz kaldığı gerçeği insanın gücüne gidiyor.
Çarpıcı bir gençlik dramı Klass.Her ne kadar fazla orjinal bir konusu olmasa da işlenişi,oyunculuklar ve sağlam müziklerle izleyeni derinden etkileyebilen bir seviyeye gelmiş Klass.izlemeden önce öyle çok büyük beklentim yoktu bunun nedeni de işlediği konu olabilir ama açıkçası film beni tatmin etti çünkü gerçekçi ve etkileyici bir film olmuş.Film baştan sona sürükleyici zaman zaman biraz kısır döngüye girdiği anlar var fakat genel olarak sürükleyici ve sonlara gittikçe seyirciyi diken üstünde tutuyor adeta,ayrıca filmdeki acımasız genç karakterle de oldukça sinir bozucu yani filmin sinir bouzucu bir kısmı da var.Filmin sonları fazlasıyla gerilimli özellikle son sahneler de gerim gerim gerildim.Oyunculuklar gerçekten başarılı sanki hepsi gerçekten bu olayı o an yaşıyormuş gibi oynamışlar.Filmde kullanılan fon müzikleri de oldukça başarılı.Son olarak ben filmi beğendim,her ne kadar fazla orjinal bir konusu olmasa da emin olun film bir an bile sıkmadığı gibi izleyeni etkilemeyi başaran bir film.

7/10

edit: aklımda kalan en güzel soundtracki: http://www.youtube.com/watch?v=WDLqZ3kq-9E
--spoiler--
sondaki katliamı iple çektiren-geren film.
--spoiler--
bir buçuk saat boyunca insanı sinirden öldüren, dudakları kemirten, yumrukları sıktıran ve 'bana göre' son yıllardaki en güzel son 10 dakikalık bir final sahnesine sahip eston yapımı harika psikolojik film.

izlenmesi gerek.