bugün

zaman diye birşeyin olmadığını belirtirken:
''ışık hızında giden bir rokete binersen çok garip birşey olur, düşünsene. indiğinde benden daha genç olman gerekir.'' *
olasılıksız
(bkz: adam fawer-empati)

insanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmazlar.
"ey ruhumda yaşayan güzel, neredesin, bu acıma hiç mi üzülmüyorsun? ya bunları bilmiyorsun ya da vefasızsın."
donkişot - cervantes

"kalbimi hasta bir çocukmuş gibi nazlandırıyorum ve beni sürüklediği şımarıklığa izin veriyorum."
"ben bir deliyim; affet beni! görmek gerek o gözleri."
"kurallar sadece sınır çizer, hızlı süren filizleri budar."
genç werther'in acıları - geothe

"gülüş, ruhun hiç şaşmayan bir aynasıdır. bir çocuğa bakın: yanlız çocuklar kusursuz bir gülüşle gülmesini bilirler. bunun içinde insanı kendilerine çekerler. ağlayan çocuk benim için iğrençtir, neşelenen çocuk ise cennetten gelen bir ışıktır. yarının, insanın en sonunda tıpkı bir çocuk gibi temiz, saf bir hale gelecekleri o zamanın müjdecisidir."
delikanlı - dostoyevski

"bu ülkede fazlasıyla beceri ve yetenek var, ama beyinlerde de eksik olmasa keşke..."
prens - niccolo machiavelli
''görünüşe aldanmamalıdır iş sahibi denilen cüce yaratık hademeler süpürüverir insanı.''

(bkz: tutunamayanlar)
(bkz: oğuz atay)
yunanlı bir askerin anılarından;

insan herşeye zamanla alışıyor. öyle ki cehennemin alevlerine bile alışabilirsin. hatta seni yakan o alevlerle sigaranı yakar bir güzel de tüttürürsün.
siz sevemezsiniz adaşım, siz şehirde yaşayanlar ve köyde yaşayanlar.. siz, itaat eden ve birisine emredenler.. siz, birisinden korkan ve birisini tehdit edenler.. siz sevemezsiniz.. sabahattin ali / değirmen.
şehvet; topuklarımızı kemiren bir orospudur. ve bu orospudan bir parça et esirgendiğinde, bir parça ruh için yalvarmayı çok iyi becerir.
(bkz: nietzcshe ağladığında)

kısa ömürlü bir sürü budalalık... buna aşk diyorsunuz sizler. ve evlliliğiniz uzun bir aptallık olarak bir sürü budalalığa son veriyor.
(bkz: işte böyle dedi zerdüşt)
'kurbağaların kanatları olsaydı zıpladıklarında kıçlarını yere vurmazdı.
(bkz: empati)
uçurumun kenarından aynı anda atlamak. dibi boylarken de ortada bir kısa an elele tutuşmak. kim bilir belki de her ilişki zaten böyledir?
oruç aruoba - ile
''bilir misiniz, üniversiteyi bitirdiğimiz zaman, hepimiz nasıl saçlı sakallı kocaman bebeklerdik. bilemezsiniz. anlatınca olmaz. yaşamak diye bir problem yoktu bizim için. böyle bir problem çözmedi asistanlar tatbikatlarda. sonunda hepimizi kurtlar kaptı tabii. insan taklidi yaptığımız için, kurtlar bizi adam sandı..."

tutunamayanlar - oğuz atay

ah insanlık ah.
mor mürekkep-nazan bekiroğlu (bkz: )

Senle de sensiz de olmayan ey şehir!

Senin için ne kadar cok acı çektim.

Karsiligini istemezdim. Bilsen, bununla yetinebilirdim.

Ama bilmedin. şimdi ne yapacagim ben?
" 'insanlar...' dedim fısıldayarak. taşırlar insanları. kundaktayken, tabuttayken. hep taşıyacak birileri olur. bazıları dostluktan, bazıları cepteki paradan, bazıları da içinde bulundukları sistem bir gün onlara da taşınma sırasının geleceğini söylediği için, taşırlar insanı..."

hakan günday - kinyas ve kayra
"tek spor sekstir! herkes kazanır. hepsi bu..."

"tanrı varsa, ki ben olmadığına gerçekten inanıyorum, insan aklının sınırları olduğunu da bilir. yoksulluğu, haksızlığı, açgözlülüğü, yapayalnızlığı, bütün bu karmaşayı o yaratmadı mı? mutlaka çok iyi niyetlerle girişmiştir bu işe, ama sonuçlar bir felaket. tanrı varsa, bu dünyayı erkenden terk etmeyi seçen yaratıklara karşı cömert davranacaktır, hatta bizleri burada vakit harcamaya zorladığı için özür bile dileyebilir."

paulo coelho - veronika ölmek istiyor
"herkes kalsın yerinde. bıraksınlar yaslansın göğsüm sırtlarına, ılıklaşsın enseleri nefesimle. yavaş yavaş sokayım dilimi derilerine. aksın içlerine hayatımın zehri. yirmi adet mermi. muhteşem! hepinizi geberteceğim! ama hepinizi!"

hakan günday - ziyan
"hiç bir şeyi geri almayı bekleme, yaptıkların için takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduğunun keşfedilmesini bekleme ya da aşkının anlaşılmasını. daireyi tamamla. gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temizle, tozdan kurtul. geçmişte olduğun kişiyi bırak ve şu anda kimsen o ol!"

paulo coelho - zahir
"aşık oldukları halde okullarına, işlerine giden, sanki hiçbir şey değişmemiş gibi davranan insanlardan hep iğrenmişimdir. midemi bulandırır vasat sevgililer. tabii aslında onları da anlamak gerek! ait oldukları burjuva sınıfının bir gereği olarak kontrolsüz hareketin en büyük düşmanı olmaya mecbur bırakılmışlardır. kontrolsüzlük, anormallik, farklılık bütün bunlar korkutucu gelir burjuvaya."

''Sevgili Lotte...''
Genç Werther'in Acıları kitabını okuduktan sonra her mektuba, her anıya 'sevgili Lotte' diye başlayasınız gelir.
"hayat seni öyle bir noktaya getirir ki kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun. üzülürsün. pişman olursun. sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın."

hakan günday - piç
tam sahibimi sevmeye başlamışken üstüme yük bindirdi ben de onu tekmeledim (bkz: bir eşeğin anıları)

edit : yazım hatası
"deniz bir tek kum taneciğini yutmayagörsün, bütün bir avrupa küçülür. kuşkusuz farkına bile varmayız. belki yalnızca bir kum taneciğidir yok olan ama o anda koca kıta ufalır."

paulo coelho - kazanan yalnızdır
"topraktan nefret ediyorum.
attığım her adımda bugüne kadar içine gömülmüş ve karışmış milyarlarca yaratığı düşünüyorum. ölümün üstünde yürümeyi sevmiyorum. ve dünya aklıma sadece bunu getiriyor, içine gömdüğü milyarlarca ölüyle. birinin burnu, diğerinin ayakları. bunların üzerine basarak gidiyor milyarlarca insan işine, okuluna. hepimizin bastığı yerde bir ceset var. hepimizin altında bir ölü var. insanlık gömdüğü yakınlarının üzerinde yürüyor. insanlık ölümün üstünde duruyor. koşuyor, spor yapıyor..."

"sonunda tanrı sıkıntıdan patlamıştır. buna da big bang denir."

hakan günday - azil
"hayat, cinsel ilişkiyle bulaşan ölümcül bir hastalıktır."

hakan günday - zargana
''dünya bir tezgahtır. tezgahın hangi tarafında hayat olduğuysa ancak ölünce anlaşılır.''

hakan günday - malafa