bugün

dünya da en çok konuşulan 2.lisan.
brezilya hariç tüm latin amerika ülkelerinde resmi dil..
ispanyolca - türkçe sözlük : http://sozluk.webdeyim.net
öğrenilmesi gayet kolay bir dildir. Ayrıca Türkçeye benzer ve bu özelliğiyle insanı ihya eder. ama almanca gibi artikel saçmalığından kurtulamamıştır.
dünyanın güzel dili. bir dönem cervantes enstitüsünde kursunu aldığım sonra mecburiyetten ara verdiğim ama öğrenmeye yemin ettiğim süper dil. en iyi öğrenilebilecek yer cervantes enstitüsüdür. hocaların büyük bölümü ispanyol geri kalanı da ana dili ispanyolca olan ülke vatandaşlarıdır.
masculino ve femenino diye bir kavramın dili anlamak için öğrenilmesi gereken bir dildir...italyancayla benzerlik gösterir...
dunyada cinceden sonra en yaygin ve en cok ulkede resmi dil olarak kabul edilen; okyanus esintisi ferahliginda, ates koru sicakliginda ses dokunuslarina sahip fantastik bir dildir
(bkz: erasmus) ile gittiim ispanyadan az çok öğrenerek döndüğüm, ispanyollar tarafından çok hızlı konuşulan, yazıldığı gibi okunan şahane bir dildir. O kadar şahanedir ki dünyada birsürü insan bu dili konuşur, yazar, şarkısını söyler vs..
Türkiyede pek kaynak yoktur. inci Kut ablamız olmasa bizi aydınlatan da pek olmayacakmış
En önemli kelimeleri ; si, pero, bueno, no, que, que bien, hola olarak sıralanabilir.
grammer olarak ingilizcenin birebir aynısı olan dildir kendisi, örnek vermek gerekirse; que es el amor? = what is love? = aşk nedir? demek gibi bişeydir ki gördüğünüz üzere ingilizce bilen biri için oldukça kolay bi dildir..
ingilizce ile kesinlikle bağdaştıramayacağımız bir dil olduğu kanısındayım ki zaten bunu subjuntivo grammer yapısını ingilizcenin bi yerine yerleştiremediğinizi gördüğünüz de siz de anlayacaksınız.
yeni öğrenecek arkadaşlarımıza ilk olarak çok kolay olmadığını, öyle ingilizce gibi "iki film bi müzk kapatırım ben bu işi"ci olmamalarını tavsiye ederim. Ne Aventura'lar ne Gypsy Kings'ler geçti bu yoldan.

"Hola?"(naber), "Que tal?"(Nasılsın), "Como te llamas?"(isim neydi?), "Hablas español?"(ispanyolca konuşuyo musun?), "Pero no hablo español"(Ama ben ispanyolca konuşmuyorum) kalıplarını bilerek ispanya'da gününüzü kurtarırsınız.
Hele bir de bir latin güzeli (ya da okuyan arkadaşın cinsiyetine göre yakışılı), bir "insan olmayan" fakat öyle nitelendirilen birine "Soy turístico y no tengo nada hacer por este noche, conoces estos lugares?" (ben turistim bu gece için yapıcak bi işim yok, buraları bilir misin?) derseniz, heh işte o zaman gecenizi de kurtarırsınız.
Korkmayın ha ispanyollar öyle korkulası yapışık yılışık adamlar değillerdir, daha kötüsüne rastlamadım diyebilirim, hele bir de turist söz konusuysa, isminizi bilmesine bile gerek yoktur, her türlü misafirperverlik gelir elinden.
Zevkli dil, zevkli insanlar, eğlenmesini bilen güney sıcağı dili ve insanı, daha söze gerek var mı?*
Unutmadan söyleyelim,
ispanyolca öğrenecek arkadaş bu bilgiyi ardına komasın,
Öğrendiğimiz ispanyolca ispanya'nın güneyinde andalucia (ki bu bildiğimiz endülüs ten gelmedir dikkat buraya) denen bölgede konuşuan saf ispanyolca dır; ona "castellano" diyorlar. Bir de katkılıları var, mesela: Cataluña bölgesinde konuşulan katalanca, pais vasko'da bask dili, Galicia da Galiçyaca konuşulur aman ha gaza gelip "ehen de öğrendim ben ispanyolcayı fethedicem ispanya'yı" dersiniz, sonra "ben no hablo ispanyolca, idioma vücut, sabes sen?" dersiniz patlarsınız aman nolur nolmaz yazalım biz suçlu çıkmayalım dedik. Olurda gidilip görücelecek yer olursa aklınızda tek tavsiyem "Sevilla" olacaktır, orada ki insanlar siz ispanyolca nın hasını konuştuğunuzda yüzünüze bön bön bakmayan dünya tatlısı insanlardır, dayanamaz yersiniz.**
-Peki hani ben turist olucam o gezidrecek hani o olur mu orda?
-Neden olmasın?
-Peki kurtaracak mı beni, gece hani...
-eeoooo... (dumur vaziyet)
ispanyolcada español diye yazılır. çekicidir. yapı olarak türkçe'ye çok benzer yönleri vardır.

türkçe: ne-için > niçin
ispanyolca: por*-que* > porque

türkçe: lütuf-en* > lütfen
ispanyolca: por*-favor* > porfavor
son derece peltek,ilk başlarda kolay görünen fakat işin içine girdikçe yer yer insanı deli edebilen (bir dilek kipi hadisesi vardır ki tam olarak ayırımı nedir kimsece bilinmez) en çok konuşulan diller sıralamasında oldukça yüksek bir yere sahip latince kökenli dil.
Çinceden sonra dünyada en fazla konuşulan ikinci dildir. 2 milyar civarında insancık ispanyolca konuşmaktadır.. Amerikada ingilizce ne kadar konuşuluyosa bir o kadar da ispanyolca konuşulur. okuması kolaydr telaffuzlarda bazı ilginçlikler vardır. "h" ler hiçbir zaman okunmaz , "v" ler ise "b" diye okunur bide ard arda gelen "ll" harfleri "y" die okunur.
Örneğin ; Villereal = Viyereal
ilginç bir not daha Amerikada ispanyolca yayın yapan radyo sayısı ingilizce yapanlardan daha fazlaymış...
konuşması, öğrenmesi, yazması, okuması mükemmel ötesi olan dil.. bir başladınız mı bırakması o kadar zor ki.. 6 aydır kursa gidiyorum ve konuşmaya başladım gayet rahat bir şekilde bu o kadar mutlu ediyor ki insanı böyle güzel bir dil olamaz diyorsun bir kere başlayınca.. ispanyolca bilmek ne işe yarar diyenlee karşı amerikaya gidip orda herkesin ispanyolca konuştuğunu görmek ve bunu ballandıra ballandıra anlatmak istiyorum aslolan budur* başlamayı düşünenler için kesinlikle önerilir..
Alfabesi ve okunuşları aşağıdaki gibidir.
A (a)
B (be)
C (ce)
Ch (che)=>türkçe telavuzu (çe)
D (de)
E (e)
F (efe)
G (ge)=>türkçe telavuzu genizden (he)
H (hache)=>türkçe telavuzu (açe)
I (i)
J (jota)=>türkçe telavuzu (hota)
K (ka)
L (ele)
Ll (elle)=>türkçe telavuzu (eyye)
M (eme)
N (ene)
Ñ (eñe)=>türkçe telavuzu (enye)
O (o)
P (pe)
Q (cu)=>türkçe telavuzu (ku)
R (ere)
S (ese)
T (te)
U (u)
V (uve)=>türkçe telavuzu (ube)
W (uve doble)=>türkçe telavuzu (ube doble)
X (equis)=>türkçe telavuzu (ekis)
Y (i griega)
Z (zeta)
amerikadayken şu kelimelerin kombinasyonu çok işime yarıyan dil. "mi amor, te quiero acostar con migo esta noche.."
italyanca bilenler için öğrenmesi oldukça kolay olan bir dil.
öğrenmeye başladıkça "zormuş ulan" dedirten dil.

(bkz: zormuş ulan)
cümlelere soru anlamının vurguyla verildiği, bu vurgunun yazıya cümlenin başına ve sonuna, sonundaki ters olmak üzere, iki soru işareti konularak verildiği dil.
Yazilisi ve telafuzu ayni oldugundan turkler tarafindan çok kolay ogrenilen ve konusmasi çok eglenceli olan hizli bir dildir.

-He bonita quiere venir con migo?

-Lo siento,pero no quiero mucho los catalunos.
fransizcayla birlikte dunyanin en guzel dili.
türkiye'de kürtçe neyse abd'de ispanyolca odur.
Türklerin en kolay konuştuğu diller arasında 2. sırayı alıyormuş. birinci sırada ingilizce varmış fakat o da ingilizcenin türkçe'ye yakınlığından değil ingilizcenin boktan bir dil olmasından kaynaklanıyormuş. (bkz: mış muş da muş miş)
Ispanya'nin resmi dilidir. ispanya uzun yillar arap istilasi altinda yasadigi icin icerisinde pek cok arapca kelime vardir.
ayrica (bkz: endulus) .
türkçeye gramer olarak çok yakın olan, öğrenene kadar ter kıttıran ama öğrenince de - hele ki iyi bir aksan yakalanmışsa - çok işe yarayacak dil.