bugün

Dünyanın En Pahalı Yiyeceği Havyar, 25 Bin Liradan Satılıyor

Kilosu 25 bin liradan satılan havyar, Hazar Denizi'nde yaşayan Mersin balığından ve çirozdan elde ediliyor.

Dünyanın en pahalı yiyeceği olarak bilinen havyarın kilosu 2 bin ile 5 bin euro (25 bin TL) arasında değişiyor. Uluslararası piyasada "Rus" ticari ürün olarak biliniyor. Fakat son zamanlarda israil kurduğu tesislerle bu pazarın önemli aktörlerinden biri olmaya başladı.

BALIKTAN 3-4 KEZ HAVYAR ELDE EDiLiYOR

Her çeşit balık yumurtasına havyar denilir ancak bazı balıkların yumurtaları özel bir yiyecek olarak ayrıca değerli. Bunlar özellikle Hazar denizinde yaşayan mersin balığından ve bir mersin balığı olan çirozdan elde edilen yumurtalar.

Bunlar içinde siyah havyar en değerlisi olarak kabul ediliyor. Mersin ve çiroz balıkları canlı olarak yakalanır içlerinden yumurtaları çıkarılır. Bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebiliniyor.

EN PAHALISI BELUGA

Tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün dünyaya satılıyor. Siyah havyarın en pahalı cinsi ise beluga havyarı.

https://www.haberler.com/...r-25-bin-10668508-haberi/

görsel
görsel
görsel
görsel
Havyarın oldukça ilginç bir geçmişi var. Ortaçağ dönemi Rusyasında çiftçilerin yemeği olan havyar, aynı zamanda çiftçiler tarafından soylulara satılırdı. Dünyanın diğer bölgelerinde ise bugün olduğu kadar pahalı bir yiyecekti. Roma imparatorluğu döneminde, havyarın masaya sunumu trompetlerin çıkardığı gösterişli bir müzikle yapılırdı!
havyar; dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtasından elde edilir. ve Rusya da birçok havyar çeşidini bulmanız mümkün. siyah ve kırmızı olmak üzere iki türü var, en iyisi siyah havyar ve tatlı sularda, ırmak ağızlarında yumurtlayan mersinbalığı yumurtasından yapılır. iyi havyar kışın elde edilir. hazırlanması ve taşınmasındaki zorluklar nedeniyle pahalı bir yiyecektir, dünyanın en iyi havyarları Rusya ve iran da yapılır. taze havyar yani malossol ve beluga gibi çok nadir bulunan havyar çeşitlerinin tadına Rusya da bakmalısınız. birinciki adı verilen krepin içine sarılarak yenen kırmızı havyar ise Rusya da tadına bakacağınız bir diğer lezzettir. havyarın ideal içkisi ise şampanyadır. bu muhteşem ikili kokteyllerde ve yemeklerde vazgeçilmez tutkulu ve pahalı bir zevktir. havyarla birlikte şampanyayı da servis etmek ayrı bir incelik. en lüks davetlerde misafirler şampanya ve havyar ile karşılanıyor.

Rusya ve hazar denizi ülkeleri nde gayet ucuza edinilebilen bir ürün olmakla beraber, ülkeden 110 küsur gramdan fazlasının çıkarılması yasak. zaten havyarın satıldığı cam kaseler de bu limit gramaja uyacak şekilde hazırlanıyor. Rusya nın en önde gelen üreticisi olan europrom un eşdeğeri bir Atatürk Havalimanı şarap standında ciddi paralara satılıyor.

havyar alındıktan sonra buzdolabının dip frize en yakın noktasında (dip frizin içinde değil dikkat, zira kesinlikle dondurulmamalıdır) saklanması (4 hafta içinde tüketilmek üzere) eğer açıldı ise de o anda tüketilmesi gerekir. iyi kalite havyarın limon kreması, yumurta vs muhatap edilmemesi (bunların daha düşük kalite havyarlar için uygulanması), havyarın ekmeğe hafifçe bastırılarak sürülmesi ya da özel kaşığı ile direk ağza atılması tavsiye edilir. orta kalitede bir havyarı değerlendirmek için rafadan bir yumurtanın sarısına 3 gram tereyağı karıştırarak üzerine bir kaşık havyarla servis yapmak pratik bir çözüm olabilir. havyarla birlikte genellikle şampanya ve buzlu votka servis edilir.
azerbaycan, iran gibi ülkelerde kırmızı havyarın kavanozu yetmiş-seksen ytl civarında satılmaktadır. Gel gelelim kendisinin pek öyle ahım şahım bir tadı da yoktur. Siyah olanı kırmızısına tercih edilir. Zira kırmızı havyar acıdır ve bu yüzden pek tercih edilmez havyarseverlerce.
biz çok fakirdik, havyarı elle yiyorduk

cem yılmaz
iki çeşidi vardır, siyah ve kırmızı havyar olmak üzere. siyah havyar daha makbul olanıdır. tadı da kırmızı havyara göre daha güzeldir. her türlü balığın havyarı olmakla birlikte havyarın kalitesi balık yumurtacıklarının çapıyla ölçülür. azerbaycan ve rusyada çok ucuz olandır ancak küçücük kavanozlarda satılmaktadır. balık seven bir insanın beğenmeyebileceği bir lezzettir.
Kimi balıkların tadı şekerlimsi ve çok da güzel olmayan yumurtalarının genel adı; bir tür zengin besini.
Bu kalori deposuna bu kadar para verileceğine karides alınır, haşlanır salataya konur yenir.
Geçen gün merak edip 4 çeşit aldım, yiyemedim. Kediye verdim, o da yemedi. Olduğu gibi attım çöpe.

Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama sırf adı var diye yenecek bir şey değil.
eskiden mahalle maçı yaptığımızda aralarda anneme bundan ekmek arası yaptırırdım.
Mezgit ten çıkanı hep ben yutarım.
iranın havyarı dünyada bir numaradır. net..
Dünya havyar ihtiyacının yüzde 70'lik kısmını kardeş ülke Azerbaycan karşılamaktadır. dünyanın en kaliteli havyar üretimi de yine Azerbaycan tarafından yapılıyor.
Bu devirde yemeyen yoktur.
tadını beğenmediğim iğrenç ötesi balık ürünü türü.

bunu sevenlerin damak tadını siktoros balığının puluna bandırmak istiyorum bazen.
annemin aldığı mezgitlerin içinden çıkmasıyla tadabildiğimizdir.