Yurtlarinda kalan ogrencilere zorla namaz kıldıran bir kisinin sahip olabilecegi ve fatos takmadiklari icin sukretsin dedirten zihniyet.
(bkz: kim daha çok hakaret edecek yarışması)
(bkz: serbest atış)
kendi tayfası dahi fetoşçuyuz diye seslenirken arkasından(bunu sempatik olmak için yapıyorlar sanırsam.) , besbelli saygı anlayışı böyle ki küçük beyinlere empoze ederken fetoş şeklinde vermiş bu kısmı diye düşündüğüm şahsa biz daha ne diyelim diye düşünen çok saygılı bir zihniyettir.
not: o değil de fetoş ne güzel köpek ismi olurmuş be, tüh kaçtı..
türevleri vardır.
biz feto diyorduk misal. fetoş biraz şeyy kaçıyor canlarım. anlayın işte. oldu mu şimdi yani? aa.
fazladan bir harf söylemiş ironi sahibi kişilik. (bkz: feto)
bence tamamen samimiyetten gelen bir hitap şekli saygısızlık olarak algılanmamalıdır. belkide o şahıs onun süt babası, belki dadısı, belki top arkadaşı, belki de ton ton bakkal amcasıdır, fetoş yazan kişinin. şahsen bize bakan ablanın adı sema'ydı.ben semoş derdim. samimiyetten canım... bide spor kulubü açsa fettullah gülen..bi o eksik sanırım.. hayır bayağı bir fanatik kitlesi var değerlendirsin canım...
bir yıl kadar önce başka bir sözlükte, ayni başlığa, nuhungemisi tarafından yazılmış bu yazı, konuyla ilgilidir diye değiştirilmeden aktarıldı:

"gönderine bayrak gibi aşağıdaki bu isimlerden sadece birini çekmiş, bu nedenle de birbirini ötekileştirip savaşan, yalın kılıçlı yüz ordunun savaşına bilmeden silah taşıyanlara ithaf olunur!

farabi'yi, ibni sina'yı, ibni rüşd'ü, mevlana'yı, hacı bektaş ı veli'yi, yunus emre'yi, pir sultan abdal'ı, şeyh bedreddin'i, bediüzzaman'ı, mustafa kemal'i, nazım hikmet'i, ahmet hamdi tanpınar'ı, ruhi su'yu, yaşar kemal'i, orhan pamuk'u birbirine bağlayan engin damarı keşfetmiş kişilerin; görmüş geçirmiş bir gülümsemeyle haklarında: onları bağışlayınız! onların gençliğine, toyluğuna, ideolojilerinin keskinliğine, kendilerine ve dünya görüşlerine güvensizliklerine veriniz! denilecek insanlar;

en acısı, yazı sahiplerinin çoğunun, ilerde kendileri ya da çocukları bu satırları okumasın diye neler yapacaklarını şimdiden bilmek! sözlük yazarlarını, sağduyulu davranmaya, birbirlerini incitmeden tartışmaya, karşısındakinin saygı duyduğu kişi ya da düşünceleri eleştirirken daha özenli bir dil kullanmaya davet etmeli. bunun için, fethullahçı olmaya gerek olmadığı gibi fethullahçı olmayanların da mutlaka fethullah karşıtı olması gerekmez! böyle söylenerek kibarca uyarılmasında yarar olan şahıslar. "
aynısı babasına yapılsa ne cevap vereceği merak edilen zihniyettir.
fethullah gülen'i çok seven birinin söylemi de olabilir. Misalen, babasını çok seven çocuğun babiş, babişko demesi gibi...
hatta bkz: fetişko * fetuşko **
(bkz: fetoş değil lan o fetuş!)
fetoş,fatoş,fotoş,güloş,güleş vb. de diyebilir bu zihniyet.
agzına da saglıktır.
çünkü fifi ye kont dersen anlamaz seni.
evet diyorum. ne olmuş. hatta şu an evimde duruyor kendisi. birazdan gidip mamasını vereceğim. hatta canım sıkılırsa sabah erkenden kalkıp tasmasını da bağlayarak sabah yürüyüşü yapmak güzel olur.

-fetoş tut oğlum şu kemiği. bak yine ağlamaya başladı.
demedim mi ben sana artık ağlamak yok diye.
(bkz: nonoş)
fetoş diyeni duymadım feto uygundur.
şahsen fetoş diye seslenmediğim şahıstır kendisi. zaten kendisini de tanımam, ayrıca fetoş diyenlere de kızmam. fethullah gülen başbakan mıdır? cumhurbaşkanı mıdır? yahut bir kurumun temsilcisi falan mıdır?

isteyen fetoş der istemeyen demez. gerilmeyiniz.
ya ne diyelim götoş mu
vatan kurtaranlara saygı duyulmazken vatan hainlerine mi saygı duyulacak?
Kör bir zihniyet olmadıgı kesindir.
(bkz: tayyoş)