bugün

tarkan'in yaptigi $ey.

(bkz: karma felsefesi)
bilgelik sevgisi..hikmet sevgisi..yaşamın kendisi ...insan dünya evren varlık herşey...eleştiri de temel taşıdır bulunan bir çok tanım ve özelliğinin yanında en önemlisidir hatta
onemlilikten yikiliyor demek istedigim vals.
bayanların yapamadığı şey.*
philo-sophia (bilgelik sevgisi) kelimelerinin birlesmesinden olusan philosophia nın türkceye geçmis sekli.
yürüyen tekere çomak sokarak tekerin ilerlemesini durdurarak ilerlemek seklinde paradoksal tanımı yapılabilecek hede.
öss'de soru sayısına göre en çok zaman harcanan ve dersane etüdlerine kimsenin katılmadığı ders
Türkiyede bu isimde felsefe tarihi dersleri okutulur. Sıklıkla "yaşam tarzı" "ideoloji" "düşünce yapısı" kavramlarıyla karıştırılır. "benim felsefem" ,"şunun felsefesi" gibi yanlış kullanımları vardır.

Otobüste, yolda giderken bile yapılabilir.
genellıkle bos vaktı olan ınsanların ugrastıkları bır ugras essek gıbı calısan adamın felsefe yapacak zamanı olmaz.
(bkz: felsefecilerin araba arkası yazıları)
insanin biseyler cozmek icin kendine yada insanliga sordugu soru.sonra da bu soruyu cevaplamak.
"Yanlis bulma sanati" denir felsefe için.
Tesbit ve teshis eder lakin ilaç yazacak ehliyete sahip degildir.
aziz dostum francis bacon; " az felsefe dinsiz, yeterli felsefe dindar eder" buyurmuştur, ben onun yalancısıyım.
(bkz: felsefe yapmak)
sözlükteki anlamı hikmet sevgisidir.
filozof: hikmeti seven anlamına gelir.

"felsefe sözünden bilgeliği incelemek anlaşılır. bilgelikten de insanın bilebileceği kadar, bütün şeylerin tam bilgisi anlaşılır". descartes

"önce umumi olarak düşünce tarafından nesnelerin derin olarak incelenmesidir". hegel

"insanın kendini tanımasıdır" kant

"var olmaları bakımından varlıkların bilinmesidir. bundan maksat, idrak ettiğimiz bütün nesnelerin bilinmesidir. yani bunları akıl ve deney yoluyla tanımak, gerçek yüzlerini öğrenmeye çalışmaktır". farabi

felsefenin özellikleri:
-konuların değerlendirilmesinde 'mantık ilkelerini' kullanır.
-felsefede bilimde olduğu gibi ilerleme değil 'yığılma' vardır.
-kendi içinde çelişkili hükümlere ve tutarsız görüşlere yer vermez.
-bütün insanlar için ortak ve her zaman geçerli bir felsefi sistem kurulamaz. *
tiyatrodan daha gereksiz olan belki tek şey
ankarada bir cafe
yapamayanın yapmaya çalışmamasını istediğim olgu ve kavramlar bütünü
"felsefenin işi kurallar koymak değil, ortak aklın özel yargılarını çözmektir" *
ulan butun bilimlerin * * * * * hepsinin altinda bu sinsi bilimsi şey vardır. yani hemen hemen butun bilimler bu ibnenin* evladıdır.
hakan peker in ultra anlamlı sözlere sahip şarkısı.

yol veremedim, son veremedim
yaptıklarına dur diyemedim
çare yok dedi bu aşka bilim
sana varmanın felsefesini anlat
sıcak tenine dokunamadım
yanına bile sokulamadım
tarafından okunamadım
seni sarmanın felsefesini anlat
asabiyetten tırlatıyorum
aklımı baştan fırlatıyorum
çok uzattın zannediyorum
seni öpmenin felsefesini anlat
arzularımı dindiremedim
şu ateşimi söndüremedim
çare yok dedi bu aşka bilim (!??)
sana varmanın felsefesini anlat

ayrıca ;
(bkz: ajdar anık hakan peker düet yapsın kampanyası)
neden dıye kendıne sormak.cevap bulup bulmamak onemlı degıldır.onemlı olan olguyu sorgulamak.
(bkz: hayat felsefesi)
(bkz: ye iç sıç yat)
gercekler acıdır, biberde acıdır demekki biber gercektir türü gereksiz bir hede...
çoğunlukla, bir espiri ya da gönderme şekliyle sadece adının anılıp içindekilerin umursanmadığı sorgulama olgusu. kız arkadaşınızdan neden ayrıldığınızın, neden daha güzel bir hayata sahip olmadığınızın, neden günlerinizi bilgisayarın başında geçirdiğinizin, neden kendinden nefret ettirdiği halde kardeşinizi sevdiğinizin, neden yazı yazıp müzik dinlemenin mana dolu olduğunun cevabını verebilecek yagane beyin yıpratma jimnastiği.