bugün

evin en küçüğü olarak istemeden de olsa üstlendiğim sorumluluk. ancak malesef olay bununla sınırlı kalmıyor, evdeki evcil hayvanlar *** hakkında bilgi vermek, bilgisayarda oyun oynatmak, yemek yerken yanında durup ona gaz vermek ve holde koştururken yere düşmesini önlemek gibi ek görevleride vardır bu iğrenç durumun.
makyaj yapmayı, eve gelen kız çocuklarının körpe suratlarına (iğrenç, uç ve ucuz malzemelerle) makyajlar yaparak öğrenmiştim. bu yüzdendir ki benim için gayet keyifli bir durumdu.

(bkz: sinekten yağ çıkarmak)
direk olarak evdeki bilgisayara karşı saldırıya geçen çocuga karşı savunma pozisyonu almak yada anne veya babasının ilgisiz kalması durumunda bu bu işi yapmak zorunda kalmak .
anne :- yapma çocuğum
baba :- yapma evladım
çocukla uğraşan kişi :- yapmasana lan piç
20 yaşındaki bir çocuğun yanına 7 yaşında arkadaş getirilmesi durumudur:
olum hadi al sen küçük misafirimizi oyun oynayın...!
bir kutu oyuncak arasında daha önce hiç ilginizi çekmeyen salak bir oyuncakla misafir çocuğun inanılmaz zevk alarak oynaması sonucu önce gıcık kapmanıza daha sonra da o oyuncağı çocuğun elinden geri alma planları yapmanıza neden olan durumdur... * * *
genelde evin küçük çocuklarının karşılaştığı bir durumdur. oldukça kötü şeyler yaşanabilir. çocuğunun annesinin sizi azarlamasıyla bitebilir.
sözleştirilmiştir,önceden. akrabalar bize gelecek birlikte başka arkadaşa gidilecek. anneyle birlikte yedi yaşlarındaki ikizler de gelmişlerdir. çocuklar televizyonla oynar,biri açar diğeri kapatır.keza bilgisayarla da, ardından gece lambası,sonra dış kapıyla oynanması.koltuk minderleri. neyse etrafta ne var ne yoksa her şey ellerinden geçer. tabi bende etraflarında en az hasarla eşyalarımızı kurtarma derdindeğim.en son mutfakda su içilip çıkılır. yarım saat içinde evin altı üstüne gelir.mutfaktan çıkarken yaramazlar fırının düğmelerini açarlar. fırının içinde, kek, boş tepsinin içinde sofra bezleri, açılmamış peçeteler, havlu vs. doludur.evde hiç kimse kalmaz.fırının içindekiler yavaş yavaş yanar.mutfak isten görülmez haldedir. anneyi büyük bir süpriz beklemektedir...
sonuç büyük bir yangın tehlikesi atlatılmıştır.*
genelde çocuğun sizinle uğraşmasıyla geçen durumdur.
bilgisayarı ve odayı çocuğa teslim edip herşeyden vazgeçme durumudur.
en sinir çocuk tipleridir, elleri asla durmaz sürekli olarak birşeyler kırma,yıkma ve karıştırma potansiyellerine sahiptirler üstelik misair oldukları için kızılamadıkları yüzünden vakit geçtikçe azıtan modellerdir.bunlarla uğraşmak insanı çileden çıkarır.
misafirin pici : aaa sen evde miyidin abi! annen cikti o demisti!!
mahsur kalan şahıs: git len burdan kapa kapiyi...sakin beni gordugunu soyleme..valla koparirim pipini!!
misafirin pici: olmaz..oyun oynayalim mi...sen at ol ben de sirtina bineyim..yoksa soylerim icerdekilere
mahsur kalan şahıs: lan velet sktir git bi yaa..al basina belayi...iyi peki sadece 1 kere ama
misafirin pici: deh..digidik..digidik..hih hih
anasını sattımın çocuklarıyla uğraşmak sabır ister gerçekten de, çocuktan soğuduğunuz gibi anne ve babasından hatta genel olarak tüm misafirlerden de soğumaya başlarsınız. an gelir tam hatunla msn'de konuştuğunuz sırada veled-i zina kasanın üstündeki power tuşunun saçtığı renge aldanarak basar ve haince güler pis ibne... tekme tokat dalacaksınızdır ki tam o sırada bu dallamanın annesinin bir oğlu olduğu aklına gelir ve odaya girer;

-"oğlum abiyle iyi anlaşıyomusun, üzmüyosun dimi abini... üzmüyor abisi dimi seni"
gibi bir soru sorar -adeta çocuğun beni üzüp üzmemesi kadına dert olmuştur ya da böyle bir belayı başıma saldığı için vicdan azabı duymaktadır, halbuki zerre kadar sikinde değilimdir- ve kıçımın kenarı velet yalandan da olsa iyi anlaşıyormuş numarası yapar.

-"yok yok üzmüyo çok iyi anlaşıyoruz dimi furkan hahamığakoduumpiçihahaha" anne gittikten sonra bu canavar bu sefer sizin oynamaya kıyamadığınız ve onca yıldır sakladığınız oyuncaklara dalarlar. hunharca trenleri, uçakları duvara karşı fırlatarak adeta zevk alırlar. yine sesinizi çıkaramazsınız, ilgisini başka yöne çekmek için eline sikindirik oyuncaklar tutuşturursunuz ve bir süre sonra ondan da bıkacağı için bu sefer öncelikli hedefi siz olursunuz. sapık ruhlu bir psikopat edasında size takışırlar. enseye şaplak göte parmak durumuna gelmiştir artık seviye.. çileden çıkılmış ve çocuğu çok basit bir planla öldürmeye karar verilmiştir. hadi gel senle karate yapalım bakalım dövebilecekmisin beni falan gibi uyduruk bi bahane bulunur, veledin "amuğa bile korum" demesiyle olay artık iyice amerikan güreşine döner ve artık zafer sizindir, bu berber çırağı samet tipli dallamanın ilk tekmesini tuttuğunuz gibi başaşağı çevirirsiniz. kan beynine fazla gitmiş olsa gerek bu ispiyoncu ibne doğru anne, babasının yanına gider ve ağlamaklı halde şikayet eder. *-anneğğğ ip atlayan gürbüz dana beni kurcalıyoooo.* *-... ???* *-şeyy..yok valla kurcalamadım ayfer teyze yaaa... * * *
annenin bir göz işaretiyle anlaşılması ve uyulması gereken durumdur. zira misafir çocuğu çamaşır makinasını bozar suç size kalır; şayet uğraşırsanız da çocuklardan nefret etmeniz kaçınılmazdır.
hele bir de okul öncesi öğretmenliğinde okuyorsanız bütün çocuklar sizin başınıza atılır ve şikayet etmeye hakkınız yoktur çünkü siz okulöncesi öğretmeni adayısınızdır sizin düşünceli, eğitime katkı için kendini paralayan komşularınız size lütfedip tecrübe imkanı sunmuşlardır. Ses çıkartmadan bu ulvi görevi yerine getirmeli ve mütemadiyen sırıtmalısınızdır.
işkencenin daniskasıdır. çocuğun eve gelmesi bir nebze doğaldır ama onunla uğraşmak paha biçilemez. ve suçsuz yere belaları üstüne çeker bu çocukcağız.*
siz bilgisayar başındayken ''beende oynıcaaam yaaa'' derler.kovarsınız gitmez.annesini çağırır.anneside''hadi abisi oynasın 5 dk'' der.
kendimden biliyorum.
sinirli birkaç çıkışla kurtulanabilen durum. ancak kapının yumruklanması ve gülerek kaçmalara hazırlıklı olmak lazım.
eve gelince bilgisayarlara koşmaları artık bir sorun değil. öylesin gördüm ki oynadığı oyundaki savaşçıyla bütünleşip, oyunculara sürekli laf atıp duruyor. yenildiğinde bilgisayara saldırıyor. çok korktum sözlük, bilgisayarıma bir şey olacak diye, ama engeleyemedim. çocuk tek başına yıkım ekibi. (bkz: tanrı seni korusun) önlem olarak misafir gelmeden önce bilgisayarı bozmak.
anne ve babalara çaktırmadan bütün egoistliğini ve megalomanlığını o masum görünen şeytana kusmaktır.
kapıyı kitlemene rağmen çocuğun kapıyı tırmalamasıyla açmak zorunda kalıp boya kalem kağıt verip içeri postalamayı gerektirir.
güzel zaman geçirmenizi sağlayabilecek eylemdir.

ben: sen ingilizce biliyoo musuğğn?
e.g.m.ç: haaaaaayıığğr.
ben: ingilizce şarkı öğrenmek ister misiğn?
e.g.m.ç:eveğğğt.

sonra iki üç kelimelik zırva bir şarkıya başlayın ve ortam şenlesin. 'ay lav yu ay lav yu du yu lav mi yes ay du' bile olabilir.

not: ümit beseni öpüyorum burdan.
eve misafir geldiğinde anında odama kaçarım bir selam verip , çocuğu varsa bak bakalım abi napıyo diye dışardan sesi duyuyorum ya , küplere biniyorum. oyun oynarken özelliikle , gelme lan rahat bırak beni velet.
analarının konuşmaya daldığı bir anda hepsine çikolata verip kapıyı üzerlerine kitlemek lazım gelir.
kuytu köşede sıkıştırıp ağız burun dalası geliyo insanın ama misafir işte. hele ki yüksek sesliler, hiç çekilir türden değil.
çocuklar bacağınıza sarılırken yürümeye çalışmak gibi olaylar yaşamaktır.