olabilitesi oldukça yüksek durumdur eger arada saygıyı koruyabilmişsen dost da kalabilirisin aman dost olucam diye tost olma da.
(bkz: eski kaşardan tost eski sevgiliden dost olmaz)
dost olamazsın dost arkadaşlığın ötesinde bir kelimedir,görüşmem gibi bir düşüncem hiç olmadı sadece karşılaşınca eski günlerin hatrına hal hatır sorarım.
mümkün.
çoluk çocuğa karışan eski sevgilinin eşiyle de tanışılır, çocuğu kucağına da alınır, bokunu çıkarmadan ailece görüşülmeye devam edilir.
zaten arkadaşken bi anda sevgili olunmaya çalışılıp becerilememişse arkadaş kalınma kararı alınır, o arkadaşlık dostluğa dönüşür. böylelikle içi de acımaz insanın, kıskançlık denilen o meret de araya hiç girmez.
eski sevgiliyle dost mu olunurmuş. beraber dostça sinemaya gidelim beraber dostça bişeyler içmeye gidelim, yok beraber evde ders çalışalım amma dostuz heeeaaa ona göre bak falan..bu ne la, bunlar çok komik şeyler çünkü iki tarafta insan yani eski sevgilinle dost gibi takılmanın mümkünatı olamaz. olayla ilgili bi gözlemimi anlatıyım
vakti zamanında bi magazin programında ünlülere "eski sevigilinizle dost olurmusunuz" diye soruyorlardı ünlüler ben olurum yok ben olmam gibisinden cevaplar veriyorlardı. sonra sıra cem özere geldi.
- evet cem bey eski sevgilinizle dost olurmusunuz ?
+ dost olmam, dost hayatı yaşarım ahahaahaha
diyiverdi cem özer. bu cümleden sonra ben de dumur oldum tabi ama çok güzel bi hazır cevaptı ve erkekler için doğru bir tespitti bence.
eski sevgiliden cacık bile olmaz, dost hiç olmaz.
ikisi de kendi istekleriyle ayrılan iki insan için; sorun olmayacağını düşündüğüm hede.
(bkz: eski sevgiliyle karışık tost olmak)
dostluk kelimesinin belirttiği anlamın çok ileri bir durum bile yaşanabilir eski sevgililer arasında. çünkü yanlarındaki yeni iki sevgiliden daha çok tanıyorlardır birbirlerini. acılarını bir tek o eski dediğimiz insan anlayabilir , dinleyebilir. yeniler genelde aşk böcüğü şeklinde takılırlar ilk başta. seni sadece beş harften oluşan aşkım kelimesine sığdırırlar. sevgili bu mudur bu mu olmadır diye düşünürken bile bunu eski sevgilinize anlatırken bulabilirsiniz kendinizi. ama bütün bunlar yaşanırken saygının büyüklüğü dikkatinizi çekmiyor mu. işte ayrılmış olsalar bile insanların birbirine verdikleri değerin gözle görülür sonuçları. yaşamınıza bir zaman diliminde dahil ettiğiniz insana saygı duyarsanız kendi hayatınıza da saygı duyduğunuzu göstermiş olursunuz.ve ben şuna ınanırım dostluğun temeli saygıdır. en azından uzun soluklu dostlukların.
sözde bir durumdur. "dostuz" adı altında kıskançlıktan çıldırmak suretiyle ne yapıp ne ettiğini, kimden hoşlandığını öğrenmeye çalışmak, öğrenince de delirmektir; en azından çoğu erkek için...
çok sevilmişse eğer mümkün olmayacaktır, eğer sıradan bir kişiyse belki olabilir. geçmişte yaşanan günler olduğu için bence yinede pek yakışık almaz.
dost kalınmaz ama arkadaş kalınabilir. eğer iki tarafın da birbirine saygısı varsa, eğer iki taraf da birbirini gerçekten unutmuşsa, eski sevgili değil de bir arkadaş gibi görüyorsa. birilerinin kuyruk acısı yoksa arkadaş kalınabilir. ama dostluk olmaz hiçbir zaman.
olmaması gereken eylemdir. efendim şimdi ayrılmışsınız dost da kalmışsınız yahu herşey tamam da onu yeni sevgilisiyle görünce de mi dost dost bakacaksın. uyumussunuz beraber aynı yatakta, sabah akşam her anınızı beraber geçirmişsiniz, en güzel yerlerde en güzel anılarınız var, sonra da kalkıp biz dost olabiliriz diyorsunuz. adam size söylediği en güzel cümleleri şu an başkasına sıraklıyor olmaz öyle şey olmaz. ilginç, olabilenlere alkış burdan.
birbirine gerçekten değer veren ve saygısı olan iki insansa evet dost kalınır. pek de güzel olur. seni iyi tanıyan biriyle dertleşmek, artık sevgili değil arkadaş olduğun birine sırtını dayayabilmek güzeldir, huzur verir iki tarafa da. düşmanlıktan bir bok olmaz. dost olmak için insan olabilmek yeterlidir.
arada hala bir çekim yoksa iki tarafında ve gerçekten sevmişlerse birbirlerinin muhabbetini çok da güzel olunur. ama iki taraftan biri yüz bulup eskiye kaptırırsa giderek saçma bir hal alır. çok da bulaşmamak lazım. arkadaş mı yok ondan başka.
Marjinal olmanın farzlarındandır.
eski sevgilinin cinsel tercihinin değişmesi durumunda aradaki ilişkinin dostluktan öte kardeşliğe dönüşmesi muhtemeldir.birlikte saç boyayıp, yemek yerken erkek kesmek bir yana omuzunda ağlayıp sabahlara kadar sizi teselli edebilir.
her gördüğünde ya da bir yerde karşılaştığında dışardan "selam tatlım", içinden "ben bununla nasıl yaptım?" cümlelerini sarfettirebilecek durumdur.

* * *
amerikan film klişelerine göre olanaksız bir durum. ne derler filmlerd hep;

lanet olsun dostum senin derdin ne ha

şimdi bu cümleyi eski sevgiline kurabilir misin? kuramazsın, olmaz.
genelde dost değil de eski bir ahbap olur o sevgiliden. tabi istisnaları varsa önlerinde saygıyla eğiliyorum.
osman baydemir e komşu olmaktır. her sabah bilinçaltınızdan gelen hassitir sesiyle uyanmaktır.
saçmadır. Onunla ciddi anlamda birşeyler yaşamışsındır. onu o anılarla hatırlaman gerekir. dost olunduğu andan itibaren ilişkinin seyri değişir. o yüzden bittiyse sevgilinle aşkın: herkes kendi yoluna gitmeli. biraz gizemli olsa daha romansı olmaz mı sanki?
şimdi yazıcaklarımda kastettiğim sevgili gerçek anlamda sevgili olucaktır. öyle 3-5 hafta çıkıp sevgili olmayı zaten beceremediğiniz kişiyle arkadaş olarak kalmanızdan bahsetmiyorum. burdaki sevgili aylarca yada belki 1 yıl 2 yıl birlikte olunan ve bu sürede hayatınızı paylaştığınız kişi.

eski sevgiliden dost mu olurmuş . bırakın dostu arkadaş olmak bile zordur bazı durumlarda. ya o sizin eski sevgiliniz bir zamanlar aşkım dediğiniz o biçim hayaller kurduğunuz elele tutuşup gezdiğiniz sarıldığınız öpüştüğünüz kişi. siz ona arkadaş gözüyle bakabilrmisiniz? onu her gördüğünüzde aklınıza gelmezmi sevgiliyken yaşadığınız hatıralar bunları bir düşününüz...hele de 1 yıl süren bir ilişki bitiyorsa zaten salak saçma bir sebepten bitmiyordur. ya eski sevgilinin hayatına siz henüz onu unutamamışken başka biri girerse.öyle bir durumda onsuzluğa alışmak için zaten kendiniz onu görmek istemeyeceksinizdir.
belki bir selam kesilmez görünce hal hatır sorulur, kötü günde aranır kısaca ama dostluk olamaz. ne olursa olsun iki dosrun arasında olmayacak bi duvar girer araya. kısacası akıldan geçirmek bile gereksizdir.
bir zamanlar iki sevgili arasında kaşar bile eriyebilecekken (bkz: tost olmak), şimdi dost olmak olacak iş değildir. zarar ziyandır en hafifiyle.
dost biraz abartıya kaçar. demezler mi sana ulen başka dost olacak insan mı bulamadın? diye. en iyisi o karşılaştıklarında selamlaşma şeklinde bir arkadaşlık olsun. geri kalmış olmak iyi bazı şeylere hem bu kadar kendimizi kasmamış oluruz dost olacağız diye.