bugün

http://www.edward-norton.org/
(bkz: oyuncu).
(bkz: norton antivirus)
yer aldığı her filmi büyüleyici kılan bir aktör. her havadaki karakteri mükemmel canlandırıyor. başta 25th hour, fight club ve american history x olmak üzere çocukluk yıllarına dayanan başarılı bir primal fear deneyimi de vardır.
(#1743103)
(#1743090)
(#1743066)
(#1743039)
(#1743029)
(#1743014)
(#1742994)
(#1742965)
(#1742954)
(#1742951)
(#1742945)
(#1742938)
(#1742934)

edward norton hayranlığı...

(bkz: edward norton en iyi erkek oyuncudur)*
bir aktörü ölümsüz kılan iki şey vardır. bir ruh katarak çıkardığı tek bir aykırı rol ya da doğru sabırlı ve iyi seçimlerle döşeli bir kariyer izlemek.. edward norton ; fight club' te o unutulmaz tiplemeyle ilk adımı attı. ki ondan önceki filmleri de hep kült roller içeriyordu. sonrasında ise sinemanın en büyük aktör ve yönetmenlerinin olgunluk çağı filmlerinde yol aldı. aceleci ve savruk olmadı. ve hala yolun başında. bir on yıl sonrasını düşünemiyorum.. durağanın içinde yakaladığı hareketlilik ile metodik aktörler içinde en parlağı olacağı kuşkusuz.
arıza insan, psikolojik rahatsız rollerine çok yakışmaktadır;

(bkz: fight club)
(bkz: primal fear)
18 ağustos 1969 boston doğumlu amerikalı aktör.

yale üniverisitesi'ne astronomi okumak için girmiş fakat tarih mezunu olarak çıkmıştır.
ilk olarak başrollerini richard gere la paylaştığı primal fear 'da oynamış ve bu ilk filmiyle kendisini bütün dünyaya tanıtmıştır.
tam bir karakter oyuncusudur. zekidir, yeteneklidir. tutku ağı'ndaki oyunuyla beni büyülemiştir
gezegene gelmis iki karizmadan birisi ataturk ise digeri de bu heriftir. gerisi tiriviri. salma hayek sopariyla beraber olmasina ise birsey demiyorum.
ilizyonist le kariyerinin zirvesine ulaşmış olan aktör.
aynı filmde hem 15 yaşında çocuğu, hem 30 yaşındaki adamı oynayabilen oyuncu. primal fearın final sahnesiyle annesine ettirdiği bütün küfürleri, 25th hourda ayna karşısındaki monologuyla geri aldırmıştır. bir de nat geo wild kanalında görülmüştür, küresel ısınmaya karşı birşeyler yaptığını da göstermiştir.
red dragon' da hannibal lecter travmasını çabuk atlatarak diş perisi adlı seri katilin peşine düşen fbi ajanı will graham' ı canlandıran amerikalı aktör.
primal fear,fight clup,american history x filmlerini izleyerek ne kadar yetenekli bir oyuncu oldugu anlasilmaktadir.tek yakistiramadigim filmi ise italian job tur.
figth clup ve amerikan history x filmleri ile kendini ispatlamış oyuncu. aynı zamanda da karizmatik ve alçak gönüllü birisi.
butun filmlerinde harika bir oyunculuk sergileyen ve aynı zamanda hem yakısıklı hem de karizma olan bi adam.
radiohead, REM, RHCP ve Hole hayranıdır kendisi..
american history x deki kaldırım sahnesinin sonundaki sinsi gülüsü beni benden almıstır. büyük oyuncudur kendisi.
primal fear'da canlandırdığı aaron stampler karakteri ile (ki bu karakter kendisinin ilk aktörlük deneyimidir) resmen izleyiciyi koltuğa yapıştırmış, son dönemin en iyi aktörlerinden biri, belki de en iyisi. hayran olduğum herif.
birgün benim yerime eve , işe, okula gitsede benim taklidimi yapsa. bende uzun süren bir tatil yapsam. hakkıyla yerine getirir, bi allah'ın kuluda anlamaz. sanırsam bu adamın yapamayağı tek rol, bakterinin içine giremeyen virüs'ün çırpınışları olsa gerek.
başta fight club ve sihirbaz olmak üzere oynadığı tüm filmlerde kendini oynadığından şüphe duymadığım aktör..
artık usta olarak anılabilirdir çünkü gerekli başrol miktarını yakalamıştır kendisi..
nedense oynadığı her film başarıyı yakalıyor.. açıkcası fight clubda brad pitt olmasa bile yine tek başına filmi götürürdü diye düşünmüşümdür..
hep kötü adam olsun hiç iyi rollerde görmek nasip olmasın istediğim vakur oyuncu.
the score ve primal fear'deki rolleriyle bir oyuncunun nasıl su gibi olduğunu kanıtlayan baba oyuncu. giydiği karakterin şeklini alan ders olarak okutulası oyuncu.
rounders filminde canlandırdığı karakter bir sigarakolik olmasına rağmen sigara içmeyi reddeden ancak fight club'ta içen oyuncu.
norton programının isim babası olması muhtemel sanatçı.
"fight club" filminde brad bitt ile başrol oynadığı için brad'le anılan aktor insan.