bugün

ingilizlerin çimlik alanda, bir sopa ve kriket topuyla oynadıkları oyun. Kişiler bir yuvarlak oluşturur. Biri topu atar, öbürü sopayla vurur. Arka kaledeki oyuncu koşmaya başlar. Top yakalanana kadar koşar. Top yakalandığında yuarlak oluşuranlardan birinin yanındaysa orda kalır, boşluktaysa oyun dışı kalır.

Dünyanın en aptal oyunlarından biri..
Müthiş bir kumarbazlık öyküsü. Mike McDermott (Matt Damon) okul harcını ve tüm varını yoğunu bir poker oyununda kaybediyor. Sevgilisine bir daha kumar oynamamak üzere yemin eden Mike, en iyi dostu Lester'in (Edward Norton) hapisten çıkmasıyla sözünden dönüyor. Rus mafyasından Teddy KGB (John Malkovich) isimli bir gangstere olan borcunu ödemek zorunda olan Lester, Mike'la birlikte kumar masalarına dönüş yapıyor.
(bkz: bilginin hastasiyim copy paste in ustasiyim)
matt damon, edvard norton ve poker. siz bi' filmde daha farklı şeyler arayabilirsiniz ama bu 3ü benim için yeter de artar. tam anlamıyla müthiş bir film. hatta kendinizi zorlarsanız bi' iki hayat dersi bile çıkarabilirsinz. bırakacağın zamanı bilmek, kaybetmeyi öğrenmek, hırsa yenik düşmemek ama yinede bu söz aklınızda olsun;

--spoiler--
enayinin parasının onda kalmasına izin vermek ahlaksız bir davranıştır.
--spoiler--
bugün izleme şerefine erdiğim sağlam konulu bir poker filmi.
son dönemde sinemada gözüken poker filmleri - (bkz: lucky you), (bkz: deal) - ile arasında hem oyuncu kadrosu hem de senaryosu ile büyük farklılıklar içerir. edward norton'un en sağlam gittiği rolün de "pislik eleman" rolü olduğunu bir daha anladım bu filmde.

--spoiler--
eklemem lazım ki, sonu tatmin edici olan tek poker filmidir izlediklerim arasında. ne o öyle lucky you ve dealdaki şövalye finişleri? kazanacak işte ulan adam parasını, hangi sağlam pokerci karşısında babası oynuyor diye 2.5 milyon dolarlık ödülden vazgeçer? güldürmeyin adamı.
hazır spoiler'a dalmışken john malkovich için de ayrı bir parantez açmalı. teddy kgb rolüne daha çok yakışacak başka bir adam düşünemiyorum ben. hele hele son sahnedeki "my son of a bitch" cümlesi epey güldürüyor. iyi aktör dediğin böyle olur.
--spoiler--

texas'ın t'sinden anlıyorsanız sizin açınızdan izlenmesi farz bir filmdir kısacası bu. hatta pokerci arkadaşlarınızla izleyin ki, oyun sonrası hemen ufak bir masa kurup 2 el poker çeviriverin.
poker temalı oyunların en başarılılarından biri. matt damon yerine bi başkası olsa pek daha güzel olabilirmiş. artıları ve eksileri muhasebeleştirildiğinde artıları fazla basıyor ama yine de bir çok eksisi var.
matt damon ve edward norton u bir araya getirmiş mükemmel şaheser.

bundan sonra da ikisi bir arada görmek nasip olmadı. yıktı bizleri.

--spoiler--

filmin sonlarına doğru david zayas * * da rol almakta. o ufacık rolünden nelere geldi. tebriklerimi sunarım.
--spoiler--
türkiye'de tutku adıyla yayınlanmıştır.
tam olarak 2 saat 15 dakika sonra tnt'de yayınlanacak film. lakin aynı saatte cnbc e de man in black 2'yi yayınlayacak, karar verebilen beri gelsin.
man in black 2 yi izlmeyi tercih ederek kaçırılan film.
--spoiler--
ilk yarım saatte masanın enayisini bulamadıysanız, masanın enayisi sizsinizdir.
--spoiler--
john malkovich'in son bölümdeki oyunculuğu görülmeye değerdir.

ayrıca pokerin şans oyunu olmadığını dünya şampiyonasına katılan isimlerin her sene aynı olması ile desteklemiştir.
(bkz: famke janssen)
matt damon'dan ziyade edward norton'un oyunculuğuna dikkat kesildim. en iyi kaybeden erkek oyuncu rölünde adayımdır bu filmiyle.
izlenilmesi gereken filmler arasında olan yapıttır.
imdb'de notunun 7.7 civarı olması gerekirdi lakin pokerden anlamayan insanlardan dolayı düşük olduğunu düşünüyorum. Güzel filmdir john malkovich konuşması da ayrı bir bombadır. Poker oynamayı biliyorsanız izlenirse pişman olunmayacak filmdir.
poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlamazsanız o enayi sizsiniz demektir.
dün akşam izlediğim ve hayran kaldığım filmdir.

oldukça gerçekçi bir anlatıma sahip olan film de matt damon dan ziyade edward norton un oyunculuğu sizi büyüleyecektir.

güzel filmdir poker i sevdirir.
film olarak harikadır.

(bkz: poker filmleri)
görsel
sağlam filmdir. poker ile bir ilginiz olmasa dahi izleyin. tavsiye ederim. tam 20 yıl olmuş gösterime gireli bu arada.

görsel