bugün

4. stüdyo albümlerinin kaydını bitirip, Sony BMG ile anlaşmışlardır. 2009 mart ayı yeni albümlerinin muhtemel çıkış tarihidir.*
dinlerken zehirlenme riskinin bulunduğu tek grup.
"seni kendime sakladım" şarkısıyla insanı koparan gruptur.
5 nisan 2009 bostancı gösteri merkezi' nde, yeni albüm gala konseriyle hayranlarına dönüş yapacak olan grup.
Kendi tarzlarında türkiye'nin sayılı gruplarındandır. solistin o umursamaz, kendini o kadar da kasmadan çıkardığı o muhteşem sesiyle, her şarkısı kendine hayran bırakır kendini.

saygı duyulası, sevilesi bir rock grubudur.

dipnot: albüm bekliyoruz artık.
yaptığı müzik türü tam anlamıyla saydidelik türkçe rocktır. kendi alanında türkiyede en ünlüsü ve en iyisidir. herkesin anlamasını bekleyemeyiz zaten ama en azından arabesk/pop filan demeyiniz ulan. ayıptır.
duman; rock müzik dinlemektir. konser performansları ile kendimizden geçmektir.
kaan, batuhan, ari, cengiz; grup üyeleri.
son stüdyo albümleri 'seni kendime sakladım'ın çıkışından yaklaşık 4 yıl geçti.
arada konser albümleri, bir best of albümü çıkardılar.
şimdilerde hayran kitlesi tarafından 18 mart'ta çıkması kesinleşen albümleri heyecanla beklenmektedir.
yeni web sitesi; (bkz: http://www.dumanlive.com)
iki ayrı albüm, toplam 20 şarkıyla 18 mart'ta hasreti sona erdirecek gruptur.
http://www.youtube.com/watch?v=WLcdDXpc45o
http://www.youtube.com/watch?v=NaQLZ4fkecc
yeni albümün sözlerinde "geçmiş albümlerden hafif copy/paste yapılmış" ya da kibarca "geçmiş albümlere gönderme yapılmış" bir garip grup sanki. tarzda hafif değişikliğe gidilmiş gibi gibi. iyi, güzel, hoş şimdilik. bakalım.
20 şarkıyı 2 ayrı cd ye sığdırdın tamam anlarım. fakat hangi akla hizmet ayrı ayrı satıyorsun. arkadaşım zaten senin asıl para kazandığın yer albüm satışı değil ki konserler. o zaman nedir bu ayrı ayrı satalım daha çok para kazanalım anlaşyışı. hiç yakıştı mı? ikisini bi paketin içine koy hadi 1 albüm fiyatına satmayacaksan 1,3 albüm fiyatına sat ama 2 albüm parası verdirtme bana. cidden hiç yakışmayan bir davranış biçimi olmuş ama bence duman bunun böyle olmasını istememiştir, sony böyle yapmıştır diye inanmak istiyorum.
kafaları dumanlı sansasyonel ve bir okadar etnik kökenli gençlik grubu.
gecen sene agustos ayinda harbiye'de yaptiği konser icerisinde yeni albümünü 2008'in eylül ayinda cikaracağini dile getiren lakin 2009'un mart ayinda cikaracak olan grup. o değilde bu da uzamasin kaan ?
yeni albüm download linkleri forum sitelerinde çoktan yer etmiş grup.
korsanlar plak şirketinden daha iyi çalışıyolar anlaşılan.
18*'inde çıkmıyo muydu bu evladım?

DUMAN 1

1.Bu Aşk Beni Yorar
2.Dibine Kadar
3.Hayvan
4.Helal Olsun
5.Rezil
6.Sarhoş
7.Sevdim Desem
8.Sor Bana Pişman mıyım
9.Yağmurun Sabahında
10.Yalan

DUMAN 2

1.Balık
2.Ellerin Ellerime
3.iyi de Bana Ne
4.Kümbela
5.Of
6.Paranoya
7.Senden Daha Güzel
8.Senin Marşın
9.Tövbe
10.Vals
daha piyasaya sürülmemişken internet düyasından temin edebileceğiniz albüme sahip grup.
lost adlı gençliğin pek bi tuttuğu dizide siyah kostümleriyle oynayarak bayağı bi gizem yaratmış türkçe sözlü rock grubu.
korsan işinin tavan yaptığı albümlerini, piyasa daha sürememiş olan nadide grup. albüm 18 mart 2009' da çıkacak, fakat nasıl oluyorsa albümün tüm parçaları internette orjinal kayıtlarıyla dolaşıyor.

burdan yetkilere yeni albümden rezil adlı parçanın bir kısmını yolluyoruz.
buyrun beleş.*

ortada bir yanlış var
yanlış yapan yanar
arkasında sandık var
değmesin akıncılar

(bkz: korsanın orjinalinden önce çıkması)
gerçekten çok farklı şarkıları barındıran 2 yeni albümle tekrar karşımıza çıkacak olan gruptur.
tarz oldukça değişmiş, kaan eskisi kadar melankolik değil sanki. sözler , sololar, perküsyon... herbiri çok farklı, leziz.
son iki albümünü sindire sindire dinlemesem de damar parça azlığıyla beni hayalkırıklığına uğratmışlardır.

2 albümün en damar parçası

(bkz: bu aşk beni yorar)

diğer damar parçası

(bkz: dibine kadar)

hadi bir de ilerleyen zamanlarda alışarak

(bkz: tövbe)

başka da yoktur malesef.

diğer şarkılar ise harbiden güzeldir, değişik ve sade işlerdir.siyasi içerikli şarkıları ise çok güzel olmuştur.
(bkz: iyi de bana ne)
(bkz: rezil)

türk müziğinin durumu belli uzun zamandan beri piyasaya çıkan tek adam gibi grup buz olmuştur o yüzden de damar parça konusunda 4 yıl boyunca dumanı bekliyorduk. 2-3 şarkıyla bir 4 yıl daha idare edeceğiz artık.

o zaman girdimizi

ah eğleniyor kendi başına
ah neşe si yeter
diye kapatalım.
"bütün lobi faaliyetlerimi kullandım, rüşvet verdim, kulis yaptım, tekme tokat öne geçtim bıkmadım ben, beni çok dövdüler keje ama duman'ın çıkartacağı son albümü çıkış tarihinden daha önce elime geçirebildim.

yüzlerce kez dinledim sonra ben bunu. yemek yedim dinledim, ders çalıştım dinledim, sabah uyandım dinledim, sarhoş oldum dinledim. kimselere de bakmadım, aklımdan geçen. yazdım, çizdim, sazla sözden ibarettim. arkamı döndüm emanet ettim. aklım fikrim kaynayınca, söz müzikle kaynayınca, kalbimi açtım, ibadet ettim. dört yıldır süren bu uzun hasretten sonra duman sadece kuş cıvıltılarını kaydedip albüm çıkartsa milyonlar yine de beğenecekti bunu ama, yapmışken en iyisini yapmışlar, senelerdir duman'dan beklediğimiz gibi en sonunda "of" diye bir şarkı da yapmışlar. eğer müzikten birazcık anlıyorsam, bu albüm bizim memleketin gençliğine verilmiş en açık armağandır, birazcık anlıyorsam, ilk defa değişime bu kadar açığız, ilk defa şansımız bu kadar yüksek..."
diyebilirdim uzun uzun, duman'ın iki cd'den oluşan ve piyasaya sürülmek üzere olan bu albümü hakkında ama, ben kısaca "helal olsun" demeyi tercih ediyorum.

hem en sonunda "helal olsun" diye bir şarkı da yapmışlar.
o zaman sen de; şarkını seç gel benimle, beraber bağıralım!
albümü ilk dinlediğim ''bu ne laan böyle nasıl bi albüm olmuş önceki albüm daha güzeldi'' tribine girdim hemen. ama aklıma 4 yıl öncesi geldi bi anda. o albümü de ilk dinlediğim zaman da aynı tepkiyi vermiştim. ve içinden çok kral şarkılar çıkmıştı. sonra dedim kendi kendime bu albümü gece gündüz dinleyip sindirmeliyim. yavaş yavaş sindirdim ve bu aşk beni yorar olsun, dibine kadar olsun senden daha güzel olsun rezil ve sarhoş olsun güzel şarkılar buldum içinde. iki albümde çok güzel olmuş. müziğin kalite ve özgünlüğü bu adamlarda. yaptıkları şarkılar hala dinlenen insanlar. bi saat sonra bi önceki albümü baştan sona kadar hiç sıkılmadan tekrar tekrar dinlerim. koleksiyonumda yer alması gerekiyo bu albümün. *
kuzenle aramızda şöyle bir diyaloğun geçmesine sebep olan gruptur.

- kuzen duman ın yeni albümü dinledin mi ? adamın sesi açılmış sanki biraz ehehe

+ ee askerde baya bi bağırttırmışlardır onu , alkolü uyuşturucuyu da kesince ses kendine geldi tabi

-ahahdjlksgjsşldmsşlgsdşslkgs
5 nisandaki konserin görüntüleri konserden önce internete düşerse şaşırmayacağım, yeni müzik türü anadolu blues olan grup.
taş gibi bir* albüm daha yapmıştır.
biraz grunge , biraz blues , biraz jazz , biraz punk, biraz arabesk böyle gidersiniz, saydırır bunları duman size.
böyle biraz şu biraz bu diye bok atmak yerıne, saygı göstermek gerekir dumana. çünkü biz buna bir tarz yaratmak , tarz oluşturmak diyoruz. buda entry yazmak kadar kolay bir hadise değildir.

ayrıca artık duman soundu diye bişey var. bunu değiştirmelerini mi bekliyor insanlar, bu tarz eleştirilerin mantığını çözebilmiş değilim.

popüler işler konusuna gelince; duman popüler işler yapıyor olsa albüme balık gibi bir şarkı koyma riskine girmezlerdi. ben daha çok kendi beğendıklerını yapıyolarlar diye düşünüyorum.

siyasi şarkılarına gelince ise kayıtsız kalmaları ayıp olurdu zaten.