bugün

başrollerini türkan şoray * ve kadir inanır'ın * paylaştığı, cahit berkay'ın müziklendirdiği '70lerin başarılı türk filmlerinden biri.
yönetmenliğini orhan aksoy'un yaptığı filmdir.
filmin müziklerini cahit berkay yapmıştır.
kadir inanır'la türkan şoray'ın oynadığı sahne görülmeye değer olup, hala taklit edilmektedir.
türkan sultan ve deli kadir' in gerçek hayatta da aşk yaşadıkları söylentilerini arttıran filmdir. doğu anadolu işi eşarbın türkan' ıma, beyaz boyunlu kazağın kadir abime, un lekesinin nubar terziyan' a, acılı metresliğin zerrin egeliler' e ve aşka düşman kahyalığın erol taş' a nasıl yakıştığını görmek, cahit berkay' ın bu dünyaya bizi ağlatmak için geldiğine iman etmek, delici gözlerin sadece fato' da değil türkan' ım da da olduğunu bilmek ve harmandalı'nın sadece imirzalımiroğlu abi tarafından harika oynanmayacağını anlamak istiyorsanız, tv başından ayrılmayın. ayda bir yaşanan bu güzelliğin elinden tutup aşkların en güzeline şahit olun.
defalarca izlenebilecek * türkan şoray ın ve kadir inanır ın çok başarılı bir oyunculuk sergiledikleri, konusunun ve müziklerinin de çok güzel oldugu bir filmdir.
hiçbir filmde türkan şoray bu kadar güzel, kadir inanır da bu denli yakışıklı olmamıştır. sanırım en güzel yaşlarına rastlayan filmlerden biridir. hele ikisinin karşılıklı zeybek oynadıkları bir sahne vardır ki; iki insan birbirine ancak bu denli güzel bakabilir.
necati cumalı'nın makedonya 1900 kitabından uyarlama film!
(bkz: yayla çorbası istiyorum)
(bkz: kadir inanır dan aforizmalar)
- gönül diye birşey yok mu? ya severse.. sevilirse.. içinde bir çiçek büyürse..
- tutup koparacak o çiçeği, atıp çiğneyecek...

kadir inanır ve türkan şoray ikilisinin en güzel filmlerindendir, sanırım türk sinemasının birbirine en çok yakışan çifti olduklarını en iyi bu filmle ispatlamışlardır, * * * filmin insanı derinden etkilemesinin en önemli nedenlerinden biri de film boyunca sürekli çalan cahit berkay ın müziğidir.
http://www.youtube.com/watch?v=pCINoKfbCXc

filme noktayı koyar arkadaş. * * *
ölümüne aşk dedikleri bu olsa gerek.
turkan soray'in turk sinemasi'nin sultani, kadir inanir'in da krali oldugunu ispatlayan film.

ayrica insani aglatan ve kadir inanir'a tekrar asik eden film.
kötülerin kötüsü erol taş'ın şehvetle koyun budu yediği filmdir.
karpuzu unutmuştur bizleri üzmüştür sayın taş.
bir türk sineması klasiğidir. defalarca izlenebilir. kadir inanır ve türkan şoray hakketen yakışıyorlarmış be abi zamanında. var mı günümüzde böyle bi ikili....
kadir inanır'ın en yakışıklı ve asaletli olduğu türkan şoray'ın ise en güzel olduğu yıllarda çekilmiş film.

http://www.youtube.com/watch?v=cL6TKKowg38

yürü be kadir abi.
1978'de çekilen türkan şoray, kadir inanır ve erol taş'ın başrolde oynadığı filme adını veren ve cahit berkay'a ait enstrümantal şarkı. bu şarkı biraz değiştirilerek ve söz yazılarak moğolların son albümüne adını veren umut yolunu bulur olmuştur.
Kadir inanır'ın zeybek oynayarak karizmayı fullediği film.
önümüzdeki sezon dizi versiyonu ile ekranlara gelecek olan yeşilçam klasiği.

karadağlı rıza bey'i, öyle bir geçer zaman ki'den sezon sonu ayrılacak olan erkan petekkaya canlandıracakmış. yakın plan adlı programda aynen bu bilgi verildi geçenlerde. bence yerinde bir seçim olmuş, yakışır ali kaptan'a. ancak mehmet aslantuğ diye de okuduydum bilemiyorum.

dila hanım için ise, tuba büyüküstün'e teklif gitmiş o ikizleri sebebiyle kabul etmemiş, onun yerine hatice şendil'e yönelmişler, haberlerin yalancısıyım ben.

ama bana kalırsa, o rol her halukarda türkan şoray ile karşılaştırılacağı için, onun havasını veremese de rolü kaldırabilecek bir oyuncu almalı k, bu bana göre bu sezon yer gök aşk bitiyorsa eğer, o dizisinin havva'sı yani birce akalay olmalıdır.
duruş ve bakış mükemmel bu oyuncuda.
Erkan petekkaya tamamdır üstesinden gelir de, bayan oyuncu seçimi kim olacak diye merak uyandıran dizi. tuba büyüküstün ya da hatice şendil olmasını istemediğim daha güçlü bir aday olsun dediğim merakla beklediğim dizi.
Tanıtımlarda Dila hanımın ben at binemem diye haykırdığı o güzel filmin dizisi.
Dila, daha ata binemiyor çok uzun sürecek bu hikaye belli.
ne olur erkan petekkaya oynmasaydı, hadi kız sırıtmıyorda adam yakışmamış yahu.
Bitecek dizi, uzun sürmez.
hatice şendil sebebiyle arada bir bakılası dizidir.
efsane bir filmin bok edildiği dizi.