bugün

türk müziğinin mihenk taşı.anadolu rock müziğinin türkiye'deki ilk temsilcisi.film müzikleri ve enstrumantal parçaları ile türk insanının gönlüne taht kurmuş büyük müzisyen...
en az 25-30 tane ismi lazım değil.. benim diyen genç rockçıyı cebinden çıkaran müzik adamı..türk rock müziğinin babası-larından
kendisi ile tanışma fırsatım olmadı ama çok tatlı bir kızı vardır ve iş yerinden arkadaşım olur cahit berkayın aynı zaman da mükemmel bir baba olduğunu anlamış oldum.buarada üzücü bir haber vereyim bilmeyenler için moğolların kurucuların dan engin yörükoğlu kanser hastasıdır.
türk rock müziğinin ağır toplarından. birçok ölümsüz eser bırakmış, eger enstrumantal müzikleri dinlenirse çoğu insanın sevdiği bir yerlerden tanıdığı müziklerin sahibi kişi
kabataş erkek lisesi mezunu olan müzisyen.
(bkz: alyazmalım)
bir çok farklı enstrüman çalabilen müziğe olan yeteneği tartışılmaz dünyanın en büyük sanatçılarından biridir. bir dönem müziği bırakıp yurt dışında restaurant işletmiştir ama pek tutmamıştır. yeniden ülkeye dönüp film müzikleri yapmış ve moğollar grubuyla efsaneleşmiştir. ayrıca konserlere 6-7 telli çalgıyla çıkarak hepsiyle ayrı ayrı sov yapmaktadır. *
2002 senesinde, itü maslak kampüsünde, öğrencilerin son dersten çıkıp da dağıldığı bir sırada, bağlamasını eline alan ve bıraktığında cümle alemi çimenlerde yatar vaziyette mayıştırmış, başka alemlere sürüklemiş saygıdeğer ustat.
müzik hayatinin 42. yili dolayisiyla grup zan ile birlikte yeni bir albüm cikarmis harika insan.
filmlerin fon müziklerini her dinleyişte filmi tekrar izleme isteği uyandıran duygu yüklü müziklerin üstadı.
selvi boylum al yazmalım gibi bir filmin efsane müziğini yapmıştır.
bir röportajında ''asıl rock dediğin zaman müzikten önce ruh önemlidir. rocker nedir, muhaliftir. illa politik olması gerekmiyor. ben beni yaşayacağım demelidir. bizim dönemde en belirgin şey saç olayıdır. saç meselesi yüzünden ettiğim kavgaların sayısını utunmuşumdur. ama o bir duruş biçimiydi ve yerleşti. ben hala saçımı kesmiyorum.'' demiştir. saygıyı fazlasıyla hak eden başarılı bir müzisyendir.
keşke ağzını değil hep elini kullansa, keşke hiç söylemese hep çalsa, bestelese denilen insandır.
şu sıralarda trt4'te izlenebilir.
moğollar'ın beyni olmasına karşın sanıldığının aksine grubun kurucusu olmayan müzisyen. grup kurulduktan 8 ay sonra, grubun ilk basçısı neco'nun yerine katılmıştır ve daha önce selçuk alagöz grubunda çalışıyordu. ayrıca kendisi murat ses'in 1973'teki ayrılığına kadar grubun beyni değildi.
önünde uzayıp gider çatlamış asfalt yol, solunda akan ırmak sağında başak tarlaları ile yol alırsın. tam o sırada kulağına çalmaya başlar o muhteşem ezgi alyazmalım ,yol daha uzamaya tarlalar daha büyüme başlar böyle, farkında olmadan bir damla olup takılır kalır kirpiklerinde; cahit berkay. iç geçirirsin yüreğine sağlık be üstad dersin boğazın düğüm düğüm. buram buram anadolu kokar, saflık kokar, duygu kokar, yürek kokar tüm şarkıları. anadolu rock'ın eşsiz duayeni, kilometre taşı. yüreğine sağlık büyük, değerli insan yüreğine sağlık.
son olarak yağmurdan sonra adlı filmin müziklerinde karşımıza çıkan müzisyen.

aslen ıspartalıdır.
bağlama, gitar ve yaylı tamburu virtiözlük derecesinde çalar.

şu yurduma gelmiş geçmiş en iyi bir kaç müzisyenden biridir.

sanırsam onu orhan gencebay'ın rocka bakan yüzü demek tanımlıyor olsa gerek.
(bkz: teşekkürler büyükanne)
hayatında ilk defa hatır için saat 10'da * cem karacanın oğluyla * konser veren esprili amca*
gittiği her yerde ama istisnasız her yerde bu kah savaşa hayır eylemi olur savaşa hayır için çalıyorum bam arkasından al yazmalım. bu kah barışa rock olur bunu barış için çalıyorum bam al yazmalım bu kah hapishanelerle ilgili olur bunu hapishanedekiler için çalıyorum bam al yazmalım bu kah işçilerle ilgili olur bunu işçiler için çalıyorum bam alyazmalım bu kah sivas katliamı ile ilgili olur sivasda yitirdiklerimiz için bam alyazmalım bu kah babylon olur bu sebepsiz olur bam alyazmalım.
iyi müzisyendir , sağlam içer , hoş adamada benzer.
an itibariyle tv 8 de döktüren güzel insan. 176 film müziği yaptım diyor ve ekliyor;bunu övünmek için söylemiyorum. ben ıspartalı terzi rıfat'ın oğluyum. elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum bi şeyler.( hey be güzel abim. ah be güzel abim. ben kendimden utandım oturduğum yerden yemin ediyorum. 2 dizide oynayıp sabah akşam beynimizi ben ben ben diye ziken ( afedersin ) o kadar mala da kapak olsun bu. kapak olsun diyorum çünki anca bundan anlıyolar. )
http://www.renkhaber.com/...tsiz_is_yapmaz/12533.html
her konferansında korsan cd ile ilgili bir nutuk çeken ama, zeki ve yetenekli müzisyen kişisi. kendisini 1 buçuk saat boyunca en önden dinlemiş olmakla gurur duyarım.
Türkiye sanatçılarına örnek olması gereken sanatçıdır.Enstüremantal çaldığında bile neyi anlatmak istediğini anlayabilirsiniz.
Zeki Müren'le birlikte en çok saygı duyduğum müzik adamı, büyük üstad.
moğollar grubunun babasıdır. tüm parçalarında isyan muhakkak vardır. tüm dünya sorunlarına tepki gösterir grubuyla birlikte. gençliğe örnek olan insandır. 'durmayın, ayaklanın' manasında parçlarını dinledikçe sade insanın içinde bile isyan durumu oluşur.
güncel Önemli Başlıklar