bugün

alaeddin keykubat'in kolonoros kusatmasi sirasinda asik oldugu prensesin adi "Prenses Destina". Daha sonra mahperi hatun adini alan giyaseddin keykubat'in annesi. hakkinda fransiz yazar gisele tarafindan "la sultane mahperi" isimli bir roman da vardir.

kelime bir cok avrupa dilindeki "destin-"**** kokenli kelimelerle kardestir ve kader anlami tasimaktadir.
dinlerken içimden bir şeylerin koptuğunu hissetiğim belki de tek şarkı.
öyle bir destina demek, öyle bir destina dinlemek...
gülerken bile dinleseniz gözyaşlarınızın akması kaçınılmazdır.
mükemmel bir şarkı ve derya köroğlu nun yorumu insanı alır götürür..
destinaaaaaaa dininim, din dinim dindindim.....
hep hayalimdir, ilerde bi kizim, bi oglum olsun, oglum deniz kizim destina olsun. belki bir gun gelir o gun...
derya köroğlu'nun "destina" derken ki o içtenliği, titrek sesiyle ta içinden haykırması dinlemeye değerdir...
bir kafe ismi.
farsçada bir kadın adı.
Mitolojide güzellikler tanrıçası demektir. Ayrıca nar çiçeği anlamına da gelmektedir. Filolojik anlamda ne destanla nede destiny ile bir alakası yoktur. sadece benzerlik vardır. Kıl ile kılıç arasındaki ilişkiden farksızdır.
bolu'da en iyi türkü bardır, gidilesi mekandır.
yeni türkü'nün omuz aldığı şairlerden lale müldür'ün bitimsiz sözlerle örülü şahane şiiri. her okuyuşta/dinleyişte ayrı tatlar alınması kuvvetle muhtemeldir.
bu gece ben uyurken biri bu şarkıyı fısıldasa kulağıma..ve yüreğim bir yıldız gibi bağlansa..
yaşamdan çok ölüme yakın olduğu için yaşamanın gizini versem bir de ona..
işte bu yüzden sırf bu yüzden
Yeni bir isim verse bana..
adım "minör" olsa..
munis, sokulgan, hüzünlü resimlerime yakışsa..
cok yaygın* bir mirc ve icq nicki.
(bkz: testine)
yeni türkü'nün ilk akla gelen şarkılardandır.
dün arkadaşımın mp3 çalarımı dinlerken aniden ağlamaya başlamasının sebebi.
"kader" anlamına gelen italyanca kelimedir.
sözleri lale müldür'e, bestesi selim atakan'a ait, insanı ağlatma potansiyeli olan şarkı. nükhet duru da bu şarkıyı söylemiştir, 1989'da çıkan benim yolum albümünde. şarkıdaki asıl hüznü bence selim atakan'ın şahane piyano çalışı vermiştir.
yaşamdan çok ölüme yakın olduğunu hissedebilecek derecede vurucudur şarkı.alkolle birlikte alınmamalıdır bence.ve bir itiraf:nickim olmasını istemiştim ama olmadı..çünkü ben alkolle aldığımdan bu yana ayık değilim..ve insan bir şarkıda bu kadar kendine ait birşeyler bulmamalı derim..ölümsüzdür...
solisti derya nın söylerken en zorlandığım dediği etkileyici, sarsıcı 1 yeni türkü şarkısı.
tekrar tekrar dinlenilesi yeni türkü parçası.
mine g kırıkkanat'ın kusursuz bir kurgu ile harmanlarığı romanı.
keşke daha uzun uzadıya sonunu getirseydi dedirten kitaplardandır.

içindeki fikir parçaları ile hem osmanlı devleti'ni hem de roma imparatorluğunu birlikte ele alırken geleceğin dünyasına da bir pencere açıyor.
sevgiliye takılması gereken en güzel sıfat.
müthis bir sarki. insanin içini titretiyor.
ferhat göçer`in kesinlikle seslendirmemesi gereken şarkı.
1998 de nüket duru nun da seslendirdiği mükemmel bir şiir, mükemmel bir parça.
tabiki yeni türkü versiyonu diyorum.