bugün

ertugrul özkök'ün akillara zarar köse yazisi

http://www.hurriyet.com.t...181.asp?&hid=10294792

adam'in amerikan sempatizani oldugunu biliyorduk, ama nedir bu orhan pamuk halleri?? "türkiye hic kürt secmedi mi?" "hic laz basbakanimiz olmadi mi?" diye sorarlar adama. yok bilmem basbakan adayi bagira bagira "ben kürdüm!" dese secermiymisiz? sanki obama bagira bagira "i'm a nigga!" dedi ve kimliginin arkasina saklandi anasini satayim. kürt sorunumuz oldu dogrudur, ama biz hic bir zaman bir kürdü üc asir boyunca kölemiz olarak evimizde tutmadik. amerika icin kadin baskan bile hala bir devrimken, bizim kadin basbakanimiz oldu! o yüzden...

(bkz: bi siktir git cay koy)
ertuğrul'un yazısı. yalnız yanlış hatırlamıyorsam bu obama gerek seçim kampanyasında gerekse de seçim sonu konuşmasında afroamerikan kültürüne, rengine vb. atıfta bulunmayarak genel amerikan vatandaşlığı çerçevesinden insanlara hitap etti ve seçim kampanyasını bunun üzerine kurdu. değişim, değişim şart, yapabiliriz gibi cümleleri yıllardır yanlış giden amerikan politikalarına karşı sarfetti, zenciler iktidara gelsin diye değil.yanlış hatırlamıyorsam da seçim sonu konuşmasında ne zencilere teşekkür etti ne de beyazlara laf soktu, genel itibari ile kendisine oy veren herkese ki buna eşcinseller de dahil, tüm kesime hitap etti. obama'nın tenine atıfta bulunanlar, ertuğrul ve onun gibi düşünenler gibi obama'nın kendisi değil, özellikle abd dışında kalan ülkelerdir. bu ayrımı iyi yapmakta fayda var.

kaldı ki sormakta fayda var, sadece kürt kimliğini öne çıkaran, sadece buna göre siyaset yapan ve sadece sahip olduğu kürt kimliği yüzünden demokrasi unsuruna dahil olan bir kişinin türkiye'ye ne kadar faydası olabilir, ben türküm diyen bireye ne sağlayabilir ertuğrulcuğum, tamam sen buna demokrasi sınavı de ama yarın birgün ben türküm diyen bir yönetici çıktığında da 'aman faşizm mi geliyor' diye bir yazı yazma, aynı hassasiyetle bu bir demokrasi sınavıdır de.
gönül rahatlığıyla hayır diyebilceğim bir yazıdır. mantık eğer ertuğrul özkök'un çıktığı gibiyse tabii ki. inisiyatif7 nin sözüne eklenecek tek bir şey buldum oda şudur. bir kürt barack obama gibi bir seçim çalışması temellendirebilecek miydi? dtp mantığıyla giderlerse ancak rüyalarında görürler diyebilirim.

ertuğrul beyin atladığı bir nokta daha var. amerika da hemşericilik diye bir kavram da yok yani örnek verecek olursak murat başesgioğlu istanbul 2. bölge 2 yada 3.sıra milletvekili adayı olup meclise girmiştir. * 2.bölge deki diğer milletvekili adaylarının memleketlerini sıralarsak sivas kastamonu karadenizli bir aday ve diğer bölgelerden de bölgece tanınan isimler yani hemşeri oyu toplamışlardır. 2.bölgedeki nufus dağılımına bakarsaka sıranın başını kuşkusuz sivas, kastamonu ve giresun gibi iller çekecektir.
yazısında okuyucularına bir soru sorup, bu yazının yayınlandığı yerlerde onların cevap vermesini sağlayabilecek bütün imkanları yokedecek kadar korkak olan bir yazarın bugünkü yazısıdır. ne email adresini yayınlar hürriyette ne de yazısının altına yorum yaptırır. çünkü kendisi dahil herkes, satılık bir kalemi olduğunu bilir. çünkü yorumlar satılık insanların hakettiği şekilde olacaktır.
(bkz: popülist yazar)
ula kürt de insan değil mi? ülkemizi bölmeye çalışmıyorsa, adam gibi adamsa niye seçmeyelim?

tövbe yarebbim bu gidişle insanları türk-kürt alevi-sünni diye ayırmaya çalışmayı bırakacak artık beyaz tenliler-buğday tenliler yok efendim sarı saçlılar-siyah saçlılar yok efendim rock dinlerler- türk sanat müziği dinlerler yok efendim erzak alış verişlerini köşedeki bakkaldan alanlar- süper marketlerden alanlarşeklinde abidik gubidik ** ayırmaya çalışacaklar! oha lan yeter lan!

tanım: ertuğrul özkök'un yazısı.
edit:imla.
(bkz: no to racism)
(bkz: pikacu yu seçer miydin özkök)
logosunun yaninda türkiye türklerindir yazan bir gazetenin köse yazisi.

not: bu entryde en ufak bir milliyetcilik yoktur.** sadece gazetenin içinde bulundugu çeliskiye dem vurulmustur.
elmalarla armutların birbirine karıştırıldığı bir köşe yazısı başlığı. üzerinde fazla durulmaması gereken sosyolojik olarak gülünüp* geçilecek saçmalık. kendini büyük addeden bir gazetenin* genel yayın yönetmenine* yakışan bir yazı. böyle devam etsin.
seçilmişi var;
(bkz: turgut özal)
Bu tip yazarları; özellikle e.özkök, a.hakan, h.uluç vb... gördükçe ben de yazar olsam heralde iyi para kazanırdım diye düşündüren yazı.
Ayrıca Turgut Özal ı s geçmesi çok enteresan bu yazarımsının.
daha doğrudan bir ifadeyle "ahmet türk'ü, leyla zana'yı ya da etnik kimliğini ehlileştirmeden taşıyabilen bir kürt'ü seçer miydiniz" şeklinde sorulabilecek ve kanımca ilgili yerlere cuk diye oturmuş bir sorudur.

yarın bu sorusundan döneceğini bilsek de, sağa sola bomba atılması yönünde propagandif yazılara imza atacak olsa da ertuğrul özkök kamuoyundaki muteber yerine* güvenerek bu soruyu sorabilmiştir. kendisine arada bir kafasını bir yerlere çarpıp köşe yazarlığının dokunacak sorular sorabilme yeteneğine gereksinim duyduğunu anımsadığı için teşekkürleri bir borç bilirim.
sadece dikkat çekmek için sorulmuş soru cümlesi. bu da abd'nin yeni başkanlık seçimine dayanarak sorulmuş. şimdi bu ülkeye gıptayla bakılıyor her nedense. zenci başkan seçtiler diye. sanki onlar değildi zamanında zencilerle aynı okulda okumayanlar, evlerindeki tüm hizmetçileri köle diye onlardan seçenler, sanki onlar değildi otobüslerde onlara sadece arka koltukları ayıranlar, zenci liderleri öldürenler. ne yani şimdi bir zenciyi başa getirdiler diye ırak'ta, afganistan'da ve dünya'nın bir çok yerinde yaptıkları zulmü unutuyor muyuz? obama değişim sözü verdi, onunda bu söze uyup uymayacağını zaman gösterecek. nitekim başa geçenlerin sorunları değil kendilerini değiştirdikleri malum.
biz hiçbir zaman kürtleri köle yapmadık. aynı sofrada paylaştık ekmeği. bir türk nereye geliyorsa bir kürt de o kadar gelebildi. aksini iddia edenleri hiç de samimi bulmuyorum. türkiye'de en çok sevilmiş başbakan hatta cumhurbaşkanı olmuş olan turgut özal kürt değil miydi? evet 'ben kürdüm.' diye bağırmamıştır. çünkü bizim için kürt olması ya da türk olması bir ayrıcalık olmamıştı. bunun kompleksini yaşamıyorduk ki...
(bkz: seni seçmem onu biliyorum bi)
sözlüklerdeki trolleri anımsatan bir yazı.
abd'de 60 yıllarda yaşananların bu insanların değişim arzusu ile silinip gitmesi ama türkiye'de yıllardır süren ayrımcılığın bir türlü sonlandırılamamasının sebeplerinden birinin yaptığı şeyler ve politik duruşu olduğunu yine geçici olarak idrak edebilmiş bünyenin ürettiği doğru soru.

ama mâlum sözlük çoğunluğu devekuşunun toprağın altındaki kafasını "göremeyip" "yok lan bu deve" demeye devam edecek gibi görünüyor.
zencilerin otobüslerde ayakta bekletilmesini, restoranlara alınmamasını, ikinci sınıf insan muamelesi görmesini ülkemde kardeşçe yaşadığım hatta çoğu devletin zirvesinde yer bulmuş kişilerle bir tutan zekası konusunda şüpheye düştüğüm kişinin yazısı.

ertuğrul özkök bugüne kadar ne zman doğru bir yazı yazdı ki. patron yalakalığı ile yer edinmiş bir kişi işte.
düşünebilseydi bu halde olmazdı zaten.

bu ülkede başbakanlar cumhurbaşkanları ne zmandır türk kürt diye ayrım yapılarak seçildi ki. olmayan bir düşmanlığı körüklemeye çalışan maşalar sizi.
içim rahat bi şekilde " hayır seçmem" şeklinde cevap verebileceğim soru. işin o kısmı kolay zaten, cevap bi şekilde verilir de...
benim cevabım neyi değiştirir? ya da benim daha önce verdiğim oylar neyi değiştirdi.
başbakan ya da cumhurbaşkanı olmasa da mecliste yeterince kürt olması benim "hayır seçmem" cevabımın dayandığı nedeni doğruluyor zaten. gizli ya da açık şekilde pkkya destek veren kürtler değil midir peki meclistekiler?
evet, diğer soru var birde;
neden böyleyiz, bu olgunluğa sahip değil miyiz?
bu olgunlukla ilgili bir şeyse olgun değilim evet, tıpkı faşist olduğum gibi birilerinin gözünde.
sığındığı topraklara, insanlara sürekli olarak nankörlük eden, ülkeyi bölmek için elinden geleni yapan insanlar başa geçtiğinde düşünce ve ütopya aşamasındaki isteklerini kuvvetle muhtemel icraate de dökmek için ellerinde geleni yapacaklardır.
yani diyeceğim o ki olgunluk ayakları falan hikayedir.

"Ya pis kokudan geçilmeyen sokaklar, içinden pislik dereleri akan mahalleler, toplanmayan çöpler?

O hiç önemli değil..."
diyor...

tanıştığım birçok kürte sormuşluğum vardır "kürdistan resmi şekilde kurulsa burda mı kalırsın, oraya mı gidersin" diye...
hepsi aynı cevabı verdi.
"deli misin, burdaki rahatlığı nasıl bulurum orda"

yaa, yaaa. kendiniz de biliyosunuz aslında bu ülkenin size karşı ne kadar iyi olduğunu, alttan aldığını, aslında hiç faşistçe davranmadığını.

farklı şekillerde ölürsünüz bu topraklardan gittiğiniz anda.

ama yine de ben olsam giderdim, istenmediğim bu topraklarda kalmazdım. (kalıyosam da nankörlük etmezdim o ayrı bir konu)
ölmezdim de, yanımdaki diğer türklerle birlikte eminim düzeltirdim bir şeyleri.
neden mi?
ben Türk 'üm çünkü...
1980 lerden önce sorulsa hiç terddütsüz cevabım evet olan, ancak 1980 lerden sonra yaşanılan durumlar sebebi ile cevabım yine hiç tereddütsüz hayır olacak durum.

bence kürtler çok yanlış yaptı. ha türk hükümeti yanlış yapmadı mı derseniz yaptı. ama hükümet sadece doğuya mı yanlış yaptı? herkese yanlış yaptı. ama nedense devlete karşı silah çekebilecek zihniyet yurdun sadece doğu ve güneydoğu taraflarında oldu. bütün kürtler öcü değil tabi. içinde vatanına bağlı çok insan da var. hepsini bu kategoriye sokmak mümkün değil. ancak kürtler batılıların da gazıyla ülke kuracağız diye çok gaza geldiler ve çok ciddi yanlışlar yaptılar.

şimdi sorarım size; ahmet türk, sırrı sakık, leyla zana ve osman baydemir mi o yörenin insanını temsil ediyor? bu kişiler o yöre insanını temsil edemez. nedeni basit: yöre insanı genelde dindar ve muhafazakardır, ancak bu isimler sosyalizmi ilke edinmişler. daha doğrusu leninizmi. ayrıca da bunların sosyalizme değil de kapitalizme hizmet ettikleri de su götürmez bir gerçek.

işte o yüzden bu isimler ortada iken hayır cevabım kardeşim. getirin adam gibi adamlar, karı gibi kıçını başını oynatmayan, bu ülkenin bütünlüğünü savunan, cevabım o zaman hiç şüphesiz evet olur. ben kürtlere antipati beslemiyorum ama kürtler de kendilerini temsil edecek zatlara şöyle bir baksınlar ve bu yılışık tiplere müsamaha göstermesinler.
+ bir kurt u seçer miydiniz
+ yok mhp ye oy vermem ben!
(bkz: seçerdim ama bin şartla)
saat 05.30 da ertoş un kendine soru sormasıyla başlayan muhteşem, pulitzer lik yazı.
vaatleri arasında pkk terörünün kökünü kazımakta bulunursa ve canla başla bu ülkeye hizmet edeceğini ispat edebilirse neden olmasın cevabının sorusu.
Ertuğrul özkök'ü okumam, şimdiki yazısını da okuyacak değilim. ama üzülüyorum, aslında önemli olacak bi soruyu kendisi sorup rahat cevap verilecek bi hale soktuğu için. çünkü retorik falan değil bu soru, yani kimse duyunca "haa evet valla biz seçmezdik, var bizde bi hata demek ki" demiyor, tersine "e seçtik zaten" diyorlar, çünkü sorunun vurgusu yanlış.

Doğru vurgulanmış benzer bi soruyu sade vatandaş programında ayhan aktar sormuştu, ama kimse onunla ilgilenmiyor. O daha keskin ve acıtan bi soru çünkü.

"Amerika'da bi zencinin başkan olması, burada babasını diyarbakır cezaevinde kaybetmiş bi kürtün kürtlüğünün altını çize çize çize başbakan olması gibi bi şeydir."

Doğru diyor, tam karşılığı değil, "gibi bi şey"dir ama üstüne laf edilecek ifade budur. Yoksa hikmet çetin de kürt ama zaten sorun ırkta değil, düşüncede yatıyor. Eğer resmi ideolojiye tabiiyseniz isterse çingene olun ne yazar..