bugün

(bkz: ulvi ç)
(bkz: bir incesu polisiyesi)
türk televizyon standartlarının üzerinde oyunculuklara, senaryoya ve yönetmene sahip dizi. emrah serbes'in aynı adlı polisiye roman serisinden uyarlanmıştır. yazarı aynı zamanda dizininde senaryo grubundadır, kurgusunun ve diyalogların kaliteli oluşuda serbes'in edebiyatçı dokunuşlarının etkisiyle olsa gerektir. sosyalist bir yazar olan emrah serbes'in bir diğer etkiside dizinin politik söylemi ve karakterlerin gerçekçiliğidir. dizi izleyenlerini zaman zaman gülmekten kırarken dramatik kurgusu ile midesine bir boksörün yumruğunun ağırlığında darbeler vurabilmektedir.

hikayelerinin çarpıcılığına karakterlerin derinlikli ve yalın halleri ile işleniyor oluşu eklenince etkileyiciliği artmaktadır. bunlar dizinin artıları iken eksilerine şöyle bir bakmak lazım:

senaryoda bazen mantık hataları ve devamlılık sorunları görülebilmekte, ayrıca dizinin bence en büyük eksiği bir hukuk danışmanlarının olmayışı. dizi cinayet büroca araştırılan olaylar çerçevesinde işlenirken hiç bir sorguda avukat olmayışı polislerin ifadeleri ve itirafları tek başlarına alıyor oluşu fahiş bir hata.
cinayet gibi ağır cezalık şuçlarda zanlının kolluk kuvvetlerinde avukat huzurunda alınmayan ifadesi geçerli değildir. birçok işlemi hakim izni olmadan yapamazlar, bu şekilde ele geçirilmiş deliller hükme esas alınamaz. velasıl behzat ç ve ekibi iyi birer polis olabilir ama berbat hukukçular, yakaladıkları katillerin ceza davalarının çoğu usul eksiklikleri yüzünde beraatla sonuçlanıyor olmalı. bu durum -özellikle ifadelerde avukat olmayışı- behzat ç.'nin alameti farikası olan dayak kötek meselesini boşa çıkaracağı için senaryo tayfası tarafından özellikle dahil edilmiyor olabilir ama açıkçası bu durum gerçekçiliğe gölge düşürüyor. dizinin bir diğer zaafıda -son bölüm hariç- yan yollerdeki oyuncuların ve figürasyonun zayıf olması. sesli çekildiği ve dublaj yapılmadığı için bu durum yer yer diziyi gerçek kesit havasına büründürüyor. bunun temel nedenide her bölümde farklı olayların işleniyor oluşudur. bu nedenle her bölümde yeni ve farklı oyuncular bulmak gerekiyor. profesyonel oyuncular yüksekten uçtuğu için muhtemelen casting ajanslarından bulunan oyuncularla idare ediliyor.

son olarak; birçok eksikliğine rağmen böyle güzel bir dizinin reyting canavarına yenik düşmek üzere oluşu üzücüdür. sürekli gününün ve saatinin değişiyor olması hayra alamet değil. özellikle son bölümün çekimleri senaryosu figürasyon açısından çıtasını yükseltmiş oluşu son bir gayret ve izlenme oranlarını arttırma çabası gibi göründü. bu bölümde ekip bütün sınırlarını zorlamış sanki . umarım çabaları sonuçsuz kalmaz da bizde behzat ç'den mahrum kalmayız.
(bkz: #9951678)Daha önce hakkında bunları söylemiştim. Söylediklerimin hala arkasındayım ama dizinin de süper gittiğini söylemeden edemeyeceğim. Öyle ki yarın sağlam bir finalim varken bile kesintisiz izledim diziyi.
star tv nin yayın gününde karar kılamadığı dizi. öyle bir geçer zaman ki adlı diziyle çakışmıştır. * polis babanın kahkahalarla izlediği tek dizidir. böyle bir komiser istiyor. * hayatın içinden olduğu için tutmuştur star tv her ne kadar batırmaya çalışıyorsa da.
müziklerini pilli bebek'in yaptığı güzel iş. ankaradan nefret eden birinin izleyebileceği kadar güzel hem de.
aykırılığı kadar gerçekçiliğiyle de dikkat çekmeyi başarmış projedir ayrıca.
ha bir de pilli bebek müziklerini yapıyor ***
başrol oyuncusu erdal beşikçioğlu'nun oyunculuğu ile beni benden alan dizidir. özellikle ilk izlediğimde "-bahçelide buluşalım" repliği ile bende gülümseme oluşturan *,sıhhıye'yi kızılay'ı gösterince "aha lan bizim dersanenin oralar" şeklindeki gereksiz yükselişlerimle kendimi bile şaşırttığım izlenilesi dizidir. küfürlerin biplenmesine rağmen diziye renk kattığı bir gerçektir. kaldırılırsa ayıp ederler.
son yayınlanan bölümün finalini zayıf bulduğum dizi. Oyunculuk harika ama konu öyle zart diye çözülmemeli... *
ara ara izlememe rağmen, dizi gününün sürekli değişmesinden korkmaktayım.
gün değişti-saat değişti.
ey ahali! bu hayra alamet değil... bu adamlar bu diziyi yayından kaldırmaya niyetli olabilir. bir yere sokamadılar güzelim diziyi.
büyük ihtimalle yayından kaldırılacak dizidir. dün itibari ile totalde 31. olmuştur zira. her ne kadar a/b'de 16. olsa da, bu durum en fazla bir-iki hafta idare eder diziyi. star'ı bir diziyi daha piç ettiği için tebrik ediyor, önümüzdeki dizilere bakıyoruz.

http://www.ucankus.com/ratingler
iyi bölümdü , güzel bölümdü.
bol bol şule gördük görmesine.
fakat "bizim soyadımız ç" kısmı çok aptalcaydı.
hani tam soyadını söylemek üzereyken polis sözünü kesip "haa behzat başkomser mi? tamam tanıyorum" dese güzel olurdu. ama sanki polisle dalga geçercesine "ç" demesi saçma olmuş.
üstelik espri falan yapmaya da çalışmıyordu kız orda ciddiydi. polisin ısrarla sormasına bile "ç" denmesi anormal. gerçekçiliği baltalayan bişey olmuş. normalde o diyalog ta çat diye söylenir soyadı. masasındaki isim plakasına anahtarlık koymak güzel bir detay , olabilitesi var. ama burdaki durum mümkün değil.
hoş olmadı...
bu diziyi ne zaman izlesem arkadaşlarıma naber la ,noluyo la gibi sonu la ile biten cümleler kuruyor ve telefonlarımı heee diye açıyorum...
hayalet gibi bi adam öyle bi kadın yakışır mı ? yapmayın gözünüzü seveyim . eli yüzü düzgü bi kadın bulsaydınız bari hiç olmadı bu .
tam düşündüğüm, olmasını istediğim tarzda dizidir kendisi. yıllardır onca kabadayılı, onca vurdulu kırdılı, onca günceli yansıtan, onca günlük hayat üzerine kurulu dizi izlememe rağmen hemen hemen bütün karakterler salon insanı çizgisinde; hiç birinin ağzıda sürekli olarak ne argo vardır ne de küfür. peki gerçekler argoyla küfürle mi yansıtılır, büyük ölçüde evet efendim..

günlük yaşamda agzından küfrü eksik etmeyen, tacizlerin hakaretlerin aldatmaların kralını yapan vatandaş tv karşısına geçtiğnde herzaman iyinin yanında kötünün karşısında, kendi yapmıyormuş gibi küfredene ahlaksız aldatana namussuz tacizciye şerefsiz vb. bilumum giydirmede bulunurken gerçekçiliğin dibine vurmuş behzat ç. yi izlemez, izlemeyin bakalım.
* *

not: bu sitem, dizinin rating oranları farkedilip buna içerlenmesi sonucu edilmiştir.

hazır gerçekçilik, argo ve küfürden konu açmışken -diziyle alakasız olarak- olmasını istediğim mi desem aslında istemiyorum ama olsa nasıl olur acaba diye merak ediyorm mu desem bilemediğim bir konu var. futbol spikerliğinde küfür mevzusu. yahu kıytırıktan bi futbol oyunu oynarken bizler kıyasıya küfür ediyoruz maç anlatan spikerde maç anlatımı sırasında küfür etse nasıl olur acaba.* bu kadar gerçeklik fazla mı acaba. fakat kendilerini nasıl tuttuklarını cok merak ediyorum.
--
dizi hakkında son sözlerim star yönetimine. yöneticiler, sizden ricam diziyi yaptığınız masraf hatrına diziyi oturup 1 bölüm izlemeniz. izleyin ki güzelim dizi hak ettiği gibi muamele görsün....
günü pazardan alındığından beridir reytinglerde iflahı kesilen dizi. eğer bu diziyi kanal d yapsa öttürürdü, star sikip atmadan başka yere transfer olsa bari.
10. Bölüm fragmanı yayınlandı . müthiş bi bölüm bizi bekliyor .
--spoiler--
‎- soruşturma ekibinin başında sen olacaksın
- niye?
- dinsizin hakkından imansız gelir
--spoiler--
10.bölüm fragmanı : http://www.facebook.com/video/video.php?v=1734751453730&oid=131921136855377&comments&ref=mf
seviyorum bu diziyi ayrıca akbabayı nerden çıkardığımı 5.bölümde farkettimki nefes bardan hatırlamaktaymışım kendilerini.
hergün yayınlansa lan keşke diye düşündüren dizi.

(bkz: şule ç)
şule jale berna olmasa izlemem la bu diziyi. bide 4. bölümün sonunda az kalsın ağlıyodum. böyle kaliteli bir yapımı, bu kadar güzel bir diziyi insanların bilmemesi gayet güzel bence çünkü nerde çokluk orda bokluk herkes öğrenirse piç olur güzelim dizi.eğer yavsak star tv rating yüzünden kaldırırsa bu diziyi onların ben...

edit : son 3 bölüm kararı almışlar, ulan küfür etmiyim etmiyim diyorum zaten yukarıda da küfür etmeden bıraktım yazımı ama amına koyayım ben böyle işin ya. siz hala gidin küçük sırlar , arka sokaklar ,papatya, dürüyenin güğümleri vb. y*rr*k gibi diziler çekin ağzını yüzünü s*ktmin o*o*s*p* cocukları. neden yani neden kaldırıyorsunuz kardeşim? sevgilisinin kardeşiyle yatan tül çoraplı kombolu sürtükler mevcut değil diye mi? istanbulda çekilmiyor diye mi? kırk yılın başı kaliteli dizi izleyeceğimiz için mi? ulan hayatımda tv izlemeyen ben sırf o dizi için kalkıp salona gidiyorum lan şerefsiz p*z*v*nkler . yanlış anlamayın ama hele birde akasya durağı diye bir dizi var ki o diziyi izleyene, yayında tutana, emeği geçen herkese iyice kafam girsin. tamam sakinim.

not : biraz sansürledim
star tv farkında olmadan bi fenomen yarattı ama hala yarattığı şeyin farkında değil. türkiye'de kaç tane kendi hayran kitlesi olan dizi var? şunu bana bi söyleyin. ayşegülmüş, dürüyeymiş, papatyaymış geçin bunları. hepsi çerezlik diziler, kaldırılsa kimsenin sikinde olmaz.. yenisi gelir diyip geçilir ama behzat ç. öyle değil, bu ülke insanı gerçekten hiç bişeye layık değil.
olay Ankara'da geçiyor. Psikopat bir polisin hayatını anlatıyor.
dizi iyidirr hoştur ama son izlediğim bölümünde katilin rus kızlarla olan sahnesinde resmen çırıpçıplaktır ve bu beni o kadar şaşırtmıştır ki...gündeme gelmemesi ayrıca ilginçtir...
iki dakikada bir "biiip" sesiyle küfrün örtüldüğü nacizane dizilerden biridir.
arka sokaklar adlı "yüzkarası nanenin" dizi diye yayınlanıp pazartesi geceleri ezel'den bile fazla izlendiği şu "vasatlar ülkesinde", yayınlandığı gece ilk 10'a bile giremeyerek bizlerin gözüne bir türkiye gerçeğini ve reyting ölçüm saçmalığını sokan dizidir.
ayrıca dizinin sürekli yayın gününü değiştirip "mundar eden" star tv'ye denecek tek şey var:
(bkz: star tv ye kafam girsin)
bugünkü bölümünde ölmüş adamı oynayan kişinin gözleri kıpır kıpır olan dizi. sadece benim değil beraber izlediğim 2 kişinin daha dikkatini çekti.
ne yalan söyliyeyim, adamın adını aramaya üşendim.
yıllar önce trt'de izledigim kanıt peşinde * adlı diziden fena arak yapan yerli dizidir.

katilin son ana kadar kim oldugunun bilinmeyişi, her polisin katil ve olay hakkında ayrı teorileri hemen hemen herşey bir zamanlar trt'de yayınlanan kanıt peşinde adlı diziye benziyor. iki filmi birbirinden ayıran tek nokta ise argo konuşmalar ki, bu filmin çok tutulmasının kanıtı. aynı tarzdaki kriminal adlı kanal d'de yayınlanan dizi behzat ç kadar iyi degil. nedeni gerçeklikten uzak olması belki.

arakda olsa dizinin yoklukta gideri vardır. türk malı, fatmagül'ün suçu ne gibi dizilerden 10 gömlek üstedir.