bugün

deniz kenarı bir şehir gibi görünse de sahil şeridi ile merkezi arasındaki mesafe araba ile bir buçuk saatte kat edilir.
karesi beyliğinin merkezi ayrıca alaca mescitinle kurtuluş savaşının batı cephesinin komuta edildiği yerdir. küçük ama iyi niyetli insanlardan oluşan metropollerden sıkılanların bir numaralı tercih yeridir çünkü etrafındaki hemen hemen her şehir metropoldur. (bkz: bursa istanbul izmir)
türkiye'de kız kaçırma olayının en çok yaşandığı il. suç oranında da her sene birinciliğe oynar. ayvalık, bandırma, edremit en güzel ilçeleridir.
(bkz: türkiye nin en büyük köyü)
bandırma'nın ili olan şehir. ayrıca tanıtım filmlerinde sadece ilçeleinin fotoğrafları kullanılan ildir.
Şehir merkezi yerinde sayarken ilçelerinin gerek turizm gerek kültürel faaliyetler gerek sanayi yönünden tam gaz gelişmekte olduğu güzel memleketim.Esnafın sevmediği eski belediye başkanı Sabri Uğur 4 yılda bu köyümsü memleketimi yaşanılabilecek bir şehre çevirmiştir.Adının da Pers devlet adamı Balı-Kisra'dan geldiği rivayet edilir.
2 saatte her tarafın bembeyaz olduğu akabinde sağnak bir yağmurun başladığı 10 plakalı ilimiz.
özellikle kıyı kesimlerindeki beldeleriyle(akçay,ayvalık,altınoluk,ören) tatilciler tarafından yaz aylarında büyük rağbet görür.ayrıca buralarda türkiyenin en kaliteli zeytin yetiştiriciliği yapılır.havası temizdir, denizi temizdir,insanları cana yakındır yaşanılası bir yerdir.
ülkemin maksimum 150 - 200 bin nüfuslu illerinden gelerek "bu ne len kasaba burası" "şehir değil köy len bura " gibi cümlelerle bok attıkları ülkemizin gerek nüfus gerekse yüz ölçümü olarak en büyük illerinden biri olan memleketim... Balıkesir'e köy diyen kendini bilmezlerin bilmesi gereken en önemli konu ise kıyı sahilindeki şirin kasabalara sahip dediğiniz o il her sene sizin il nüfusunuzun en az 2-3 katı turist alıyor.
içerisinde 10 numara olan tek şeyin plakası olduğu Türkiye'nin büyük köylerinden biridir. (bkz: beni burdan çıkarın)
(bkz: höşmerim)
türk hava kuvvetleri'nin internet sitesine göre en çok pilot şehit veren il.
merkez ilçeye bağlı beldeleri:

-KOCAAVŞAR
-PAMUKÇU
-ŞAMLı

köyleri:

-akarsu
-akçakaya
-akçaköy
-aktarma
-alacabayır
-aliağa
-armutalan
-aslıhan
-aslıhantepeciği
-ataköy
-atköy
-aynaoğlu
-ayşebacı
-ayşebacı
-ayvacık
-ayvatlar
-bağalan
-bahçedere
-bakacak
-balıklı
-bayat
-bereketli
-beşpınar
-beyköy
-boğatepe
-boğazköy
-bozen
-büyükbostancı
-büyükpınar
-çakıllık
-çamköy
-çanacık
-çandır
-çayırhisar
-çaypınar
-çiçekpınar
-çifçidere
-çiftlikköy
-çınarlıdere
-çinge
-çukurhüseyin
-dallımandıra
-davutlar
-dedeburnu
-deliklitaş
-dereçiftlik
-dereköy
-dişbudak
-düzoba
-ertuğrul
-fethiye
-gökçeören
-gökköy
-halalca
-halkapınar
-hisaralan
-ibirler
-inkaya
-ışıklar
-kabakdere
-kabaklı
-kalaycılar
-kamçılı
-karabeyler
-karacaören
-karakavak
-karakaya
-karakolköy
-karaman
-karamanlar
-kavaklı
-kılcılar
-kirazköy
-kirazpınar
-kırmızılar
-konakpınar
-köseler
-köteyli
-köylüköyü
-kozderegüvem
-kozören
-küçükbostancı
-küpeler
-kürse
-kurtdere
-kuşkaya
-kutludüğün
-kuyualan
-macarlar
-meryemdere
-naipli
-orhanlı
-ortaca
-ortamandıra
-ovabayındır
-ovacık
-ovaköy
-paşaköy
-sarıalan
-selimiye
-sıvatpınar
-taşkesiği
-taşköy
-taşpınar
-tatlıpınar
-tayyipler
-toybelen
-türkali
-turnalar
-turplu
-üçpınar
-yağcılar
-yakupköy
-yaylabayır
-yaylacık
-yenice
-yeniiskender
-yeniköy
-yeroluk
-yeşiller
-yeşilova
-yeşilyurt
-ziyaretli
yakın zamanda türkiye'de aylık kişi başına düşen gelir olarak istanbul, ankara ve bursa'dan sonra 4. olduğu açıklanan ilginç şehirdir. üniversitesi 9 eylül üniversitesinden büyüktür, kişi başına aylık gelir olarak izmir'den fazladır.
öyle bir şehirdir ki, artık yerleşim birimi olduğundan falan umudu kestim, mağarada bile daha çok olanak var diyebilirim. insanlar sagopa'nın yeni albümüne ikinciyi bırakın onikinci postayı atarken balıkesir'de iki tane olan albümcülerden birisi yarına, diğeriyse çarşamba veya perşembeye gün veriyor. ben evdekilere kalem ucu alacam diyerek evden çıkıyorum, rezalete bak. yürüyerek gitsem izmir'den alıp gelirim lan çarşambaya kadar.

edit: taksici arkadaş, neden korna yaptın bu entry'e acaba? yalan mı? balıkesirli bile değilsin bence.
ilçeleri çok güzel olan şehirdir. merkezi ise ilçelerinin ilçesidir. 3 senedir düzensiz olarak bu şehirde yaşıyorum bi türlü alışamadım.*
gitmek için heyecanlandığım, sabırsızlandığım, ama varınca da ikinci günden sonra istanbul'a dönmek için sabırsızlandığım memleketim.
çocukluk arkadaşını yolda görünce çok tuhaf oluyor insan...
değişik memleket ama çok güzel.
Marmara Bölgesi'nde yer alan, * Türkiye'nin 24. büyük ili.
4 yılımı geçirdiğim türkiye'nin en büyük köyüdür. Öğrencilik berbattır. ortayaş üstü amcalarının çoğu hacıdır ama çoğu da yawşaktır. ev kiraları pahalıdır. Kızları 10 numerodur.
an itibariyle hayır demiş olan memleketim...
merkezinde deniz olmayan ancak çevre ilçelerinde harika denizler barınıran ve kazdağlarının büyük bir kısmınıda içine alan ilimiz.
uzaktan sevilmesi daha güzel olan memleket.
iki denize birden kıyısı olan az sayıda vilayetlerdendir. nedense pek sevilir bok atılması ama görevle giden memurlar yerleşip kalmaya can atarlar.
ek: neyini beğenemedin hıyar ağası?
küçüklükten beri bi önyargım var bu şehre.

bizim peder sağolsun ağzı bozuktur azıcık. ne zaman kalabalık bi mekan görse, hafif de sitemkar şekilde ama inanılmaz bi ciddiyetle:

- bu ne mına koyim balıkesir kerhanesi gibi.
gidip görülmesi gereken güzel şehirdir. şehirden ziyade ayvalık, edremit dolaylarında takılmak daha eğlenceli zaten merkeze baya uzak kalıyorlar. merkezde ise abartılacak bişey yok çünkü merkezde pek bişey yok. bi tane büyük alışveriş merkezi vardı adı aklıma gelmeyen onun dışında pek bi aktivite bulamamıştık biz şehirde. yahut bizim rehberler iş bilmezdi.