türkiye tarihine kara leke olarak geçen yıllardan biridir...
ezginin günlüğü adlı grubun son albümünde bulunan hüzünlü şarkı.
bir ikincisinden kaldıramayacağımızı düşündüğüm sene.
Dünyada olup bitenler
24 Eylül - iran - Irak Savaşı başladı
4 Kasım - Ronald Reagan ABD Başkanı seçildi

Türkiye'de olup bitenler
2 Ocak - Ordu, hükümete uyarı mektubu verdi
21 Ocak - Markiz Pastanesi kapandı
24 Ocak - 24 Ocak kararları açıklandı
6 Nisan- Fahri Korutürk'ün cumhurbaşkanlığı süresinin bitmesi
12 Eylül - Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu. Siyasal partiler kapatıldı; parti başkanları ve aydınlarla birlikte çok sayıda mesleki ve siyasal örgüt yöneticisi tutuklandı
bir ezginin günlüğü şarkısı

sigaramın dumanına sarsam saklasam seni
gitme gitme gittiğin yollardan dönülmez geri
gitme gitme el olursun sevdiğim incitir beni

yokluğun ah yol yol olsa uzasa unutmam seni

akşam vakti sardı yine hüzünler
kalbim yangın yeri gel kurtar beni senden
akşam vakti dolaştım sokaklarda
yırtık bir afiş seni gördüm duvarda

kesinlikle oldskool funk ve rap müziğin tüm türleri için kutsal olan yıl. electro, hardcore, deep, sophisticated, disco klasiklerinin çoğu, underrated olan veya olmayan süper albümler bu yıl çıkmıştır. özellikle michael henderson'un wide receiver'ı...
en sancılı doğumların yaşandığı yıl..
örnek şahsım.

ayrıca dr. J. nin (bkz: julius erving) NBA'de akıllara seza basketini attığı play-off maçının oynandığı sene.
bir şarkı ancak bu kadar hüzünlü olabilir şarkısı.
bol göz yaşı eşliğinde dinlenen şarkı. ışık kapatılır ve muhteşem sesin eşliğinde bu güzel şarkı dinlenir.

akşam vakti sardı yine hüzünler
kalbim yangın yeri gel kurtar beni senden
akşam vakti dolaştım sokaklarda
yırtık bir afiş seni gördüm duvarda

kısmına hıçkırıklarla zoraki eşlik edilir. bir gece daha böyle yitip gider.
kimi insanların doğum tarihi.
http://www.youtube.com/watch?v=MrFTh1NVsvw
ezginin günlüğünün olmazsa olmazı..
1980 süleyman demirel in iktidarda olduğu bir dönemdir ve günde 30 kişi ölmektedir, öldürümektedir. askeri cunta yapılır ve demokratikleştirme adı altında anti-demokratik bir uygulamaya geçirilir. faşist milliyetçiler ülke yönetimi eline alır ve dev-sol temizlenmeye çalışılır. kanlı diktatör olarak kenan evren adını tarihe yazdırır. şuan bodrumda rakı-balık-deniz eşliğinde keyif çatmaktadır ve türkiye halkları onu beslemeye devam etmektedir.
ezginin günlüğü'nün çeyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde sezen aksu tarafından yorumlanmıştır.
ezginin gunlugu'nün ceyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde sezen aksu tarafından yorumlanmıştır, ama hiç de iyi olmamıştır.
bazı yazarların doğduğu yıl. *
çok içtiğin bir gecenin ardından hala canından çok sevdiğin eski sevgiliyi görüdükten sonra... görüp konuştuktan sonra dinlene bilecek en güzel şarkı...
adamım john lennon un mark chapman denen tipik amerikan psikopatı tarafından vurularak öldürülmesi.bir röportajtan:
"sayın lennon. sizce ölümünüz nasıl olaur?"
"sanırım bir kaçık tarafından vurulurum."
Sezen aksu her zaman baştacımdır kraliçemdir ama bu şarkıyı pek iyi söyleyememiştir. Hayatımda ilk defa sezen aksu'nun söylediği bir şarkıyı birşeyler hissetmeden dinledim bana ezginin günlüğünün o tadını veremedi.
türkiye'nin çok yönden bunalıma girdiği ve sivillerin buna çare bulamadığı karmaşa dolu yıldır.
solist kızın * ''sigaramın dumanı'' derkenki sesinin detone hali bende olsa , yeter.

saklanmaz , unutulmaz , dönülmez , atılmaz , satılmaz.

tüm hakkı saklıdır , yeter.
sezen aksu'nun çok daha farklı bir yorum kattığı ezginin günlüğü parçası, sezen aksu yorumuyla melankoli eklenmiştir şarkıya, dinlerken ilave olarak bir de şarap gerekmektedir şimdi.
avrupa futbol sampiyonasi'nin yapildigi yil. euro 80 olarak tarihe gecmistir. Kupayi finalde belcika'yi 2-1 yenen almanya kazanmistir merak edenlere.
sezen aksu yorumu şahane olan şarkıdır. efkarın dibine vurur.
12 eylül gününün türkiye cumhuriyeti tarihinde kara leke olduğu gündür.

(bkz: 27 Mayıs 1960)
(bkz: 12 Mart 1971)
(bkz: 12 Eylül 1980)

+darbe neye denir abi?
-türkiyede her on yılda bir olan olaya denir.
+türkiyede he on yılda bir olan olay nedir?
-darbedir.