bugün

korkuyorum anne, al beni içine. diyerek devam eden Yaşar kurt'un güzel parçalarından birinin cümlesi.
yaşar kurt'un "korku" isimli güzel şarkılarından birinin giriş sözleri.Popülerliği yalnızca ilk çıktığı zamanla sınırlı kalmamış,nesilden nesile aktarılarak * * gençlerin büyük bi kesiminin diline dolanmıştır zaman zaman. *
emir kustarika'dan esintiler içeren.yoğun müzik eşliğinde garip hayatları olan bir apartmanda yaşayan sakinleri konu alan.izlenirken ne kadar uzun olsada asla sıkılmayacağınız.bir film.
yaşar kurt'un şarkısı tınısı ve müziği hoş ama şarkının sözlerinde askeriye için beynimi yiyorlar anne ve benzeri cümleler ne düşünülerek yazıldığını açıklıyor.
ali düşenkalkar, ışıl yücesoy, köksal engür, şenay gürler, bülent emin yarar gibi isimler rol almakta bu filmde.
reha erdem in beş vakit ten önceki filmi. yut dışında birçok ödül almış ancak türkiye de değeri bilinmemiş film de denebilir.
2005'de nilufer gungormus erdem'e senaryo dalinda altin portakal kazandirmis, izlerken insani icine ceken, sanki hep orda yasamissiniz gibi hissettiren * , yer yer komik, yer yer hüzünlü, hayatin detaylardan ibaret oldugunu vurgulayan, samimi reha erdemfilmi.
köpeğin bile harika oynadığı, anlatılmaz yaşanır tadındaki reha erdemfilmi. film değil bayram sabahı huzuru sanki.
(bkz: korku)
http://www.youtube.com/watch?v=dKK7dlZB6A4
yaşar kurt'un hafızalarda yer eden anti-militarist şarkısı.
her ne kadar dvd'sinin kapağında 'nefes nefese bir komedi' yazsa da sadece bir komedi filmi değil kesinlikle (ama neden nefes nefese yazıldığını filmi seyredince anlıyorsunuz) oyuncular ve müzik gerçekten çok iyi. senaryo ise son dönem tanık olduklarımın en iyilerinden biri.
şenay gürler ve köksal engür dışındaki oyuncular da öyle aman aman popüler isimler değil (ama hepsi çok iyi o ayrı)
son dönem türk sinemasının yüzakı filmlerinden biri. reha erdem'i ve tüm kadroyu alkışlıyor ve filmi her sinema severe tavsiye ediyorum.
yaşar kurt' un aynı adlı şarkısında geçendir ki, tüyleri diken diken etmekle kalmaz, toplumun prangalarından kurtulamamanın yarattığı bitkinliği ve üzüntüyü tüm çıplaklığıyla dile getirir. çaresizlik nidaları içerisinde eylem adamı kimliğini koruyup kalıplaşmışın tatsızlığına isyan etmeyi anlatandır.

--spoiler--
korkuyorum anne
al beni içine
--spoiler--
yaşar kurt'un zamanında yasaklanmış! olan, en iyi şarkılarından biri.
cenin olmaya özlem..
kanımca en başarılı türk yapımları arasında olan film.
-köpekler içimizde kemik olduğu için mi ısırır bizi neriman teyze
+hayır köpekler içimizde kalp olmadığı için ısırır bizi..

sonunu daha karmaşalı beklerdim. bütün olaylar bir süre sonra tıkanacak, birbirine bağlanacak ve aynı anda çözülecek gibi bir his vardı bende. ama olmadı. orta gürültüde bir doğum, sesiz bir sünnet, basit bir yüzük itirafı, askerde unutulan adam, hafızası yerine gelen ali. bu kadar olay bir şekilde birbirine bağlanmış. ama olmadı.. müzik çok yoğun kullanılmış. seyredilesi.
reha erdem in bundan sonra da bol ödüllü filmi beş vakit var.
muheteşem bir şarkıdır, yaşar kurt yorumu ise ayrı bir güzellik katar.
askere gidecekelre dinletilmemeli.
türkmax'te yayınlanmaya birkaç dakika içinde başlınılacak olan çok iyi bir reha erdem filmi.
korkuyorum anne;
sahte yüzlere gülümseyerek şu adını koyamadığım tanımı dünya olan yaşanmışlıkları bitirip evin yolunu tutarken, biri bensizliğimi anlayacak, sıcak rüzgar yüzümü yalnızlığımla yakacak diye..
kapıya anahtarı soktuğumda soğuk bir el beni karşılayacak ancak, kahpe tokatını yüzüme indirecek diye ..
içimdeki açlığı dolapta kalmış birkaç aperatifle geçiştirmek için elimi uzattığımda birden midem bulanacak, yüzümden soğuk terler dökülecek diye ..
bir an önce bedenimden dünyanın kirini atmak için duşa ulaştığımda başımdan aşşağı akan suya gözyaşlarım karışacak diye ..
saatin gece yarısını gösterdiğini farkedip yatağıma uzandığımda, yatağımdaki binlerce çivi bedenimi dağlayacak diye ..
gitarı eline alan her 100 kişiden 113 ünün ilk çaldığı şarkıdır. akorları em-d-c-d (mi minör-re majör-do majör-re majör) şeklinde gittiğinden basması oldukça kolaydır. mal mal tipler parklarda kızlara bu şarkıyı çalarak karizma yaptığından ve godigomoz kız milleti de bundan etkilendiğinden dolayı tiksinti uyandırmıştır, amiyane tabirle boku çıkmıştır. diğerleri için
(bkz: iki yol)
(bkz: fırt emin)
artı bilimum haluk levent şarkıları..
beş vakit gibi eğlenceli ve sıradışı bir filme imza atmış italya' da yaşayan usta yönetmenimiz reha erdem' i ilk filmi kaç para kaç' tan sonra asıl şöhretine ve geç kalmış ödüllere kavuşturan uçuk kaçık film.
(bkz: korku)
sözlük yazarlarının filmin senaryosu hakkında olumlu şeyler yazdıklarını okuduktan sonra "acaba ben başka bir filmi mi izledim" sorusunu kendime sormama neden olan, filmi izlerken gülmediğim tıpkı dondurmam gaymak gibi senaryo yoksunu, gereğinden fazla uzatılmış film.
içinde yer yer jean pierre jeunet esintileri mi desem etkileri mi desem hissttiğim şirin film.
--spoiler--
en çok etkilendiğim sahnesi son sahnesi olmuştur ki filmi iki şekilde hatırlamak mümkündür nezlimde. bir yanım o kayadan el ele tutuşup indiklerini ve mutlu bir hayat sürdüklerini düşünürken diğer bir yanım da el ele kayadan atladıklarını ve mütiş bir kara filme imza atıklarını düşünmektedir. *
--spoiler--