bugün

entry'ler (54)

hoop gitti kafa

bartu küçükçağlayan ve onur ünsal oynamaktadır. 30 dakika sürüp, tadı damakta kalmaktadır.

bu ay santral'de 15 aralık çarşamba, 16 aralık perşembe, 17 aralık cuma, 18 aralık cumartesi, 29 aralık çarşamba ve 30 aralık perşembe günleri, saat 19.00 ve 20.30 de oynanacakmış.

güzel şeyler bizim tarafta

krek tiyatro toplulugu'nun bugün prömiyerini yapacağı bir berkun oya oyunu daha.

newsletter'da oyun için şöyle bir şey yazmışlar:

korkaklar ülkesinde sevmek suç, sevenler tutsak. iki farklı çift, dört farklı insan, tek bir kurban.
berkun oya'dan sevmek, ahlak, özgürlük ve bedelleri üstüne sarsıcı bir oyun.

yazan ve yöneten : berkun oya
prodüktör : nisan ceren göknel
işık : cem yılmazer
oynayanlar (alfabetik sırayla): bartu küçükçağlayan, ozan çelik, öykü karayel, tülin özen

krek tiyatro toplulugu

10 (yazıyla on) seneden sonra kendi mekanına (bkz: santralistanbul) kavuşmuş olan topluluk.

yeni oyunları güzel şeyler bizim tarafta ve istanbul tiyatro festivali'nde de oynadıkları hoop gitti kafa bu ay kendi mekanlarında dönüp duracaktır.

bomba, iksv'de her pazartesi patlıyor zaten.

in berkun oya we trust!

not: twitter sayfasını da vereyim de tam olsun.

tom robbins

bu ay itibariyle ayrıntı yayınları, yazarın "villa cognito" adlı kitabını villa meçhul ismiyle repertuarına katmış ve bizi sevim sevim sevindirmiştir.

'Tanuki'nin erbezi torbasını paraşüt niyetine kullanarak gökten indiği bildirildi.'

educating rita

kocaeli şehir tiyatrosu'nun ve adana devlet tiyatrosu'nun bu sezon oynadığı oyundur. rita'yı kocaeli'de funda ilhan, adana'da tülay günal; profesör frank'i ise* ufuk aşar ve çetin tekindor canlandırmışlardır. konu olarak pek ilginç gözükmeyebilir; fakat oyunculara süper bir oyun alanı sağladığına inanıyorum. funda ilhan sigara sarışıyla, gülüşüyle, kostümleriyle gerçekten harika bir karakter oluşturmuştu. ufuk aşar'ı da zevkle izledik ama gönül isterdi ki bir de çetin tekindor'u sahnede görelim.

in yer face

28 şubat'ta pera'daki panelde konuşmacı olan Philip Ridley* ve vur yağmala yeniden oyunlarının yazarı Mark Ravenhill bu akımdandır.

vur yağmala yeniden

murat daltaban'ın kurduğu dot'un 2008-2009 sezonu projesidir aynı zamanda. projede yer alan oyunlar:

1. gösteri:
dün meydana gelen bir olayda
kayıp cennet
2. gösteri:
korku ve sefalet
savaş ve barış
3. gösteri:
troyalı kadınlar
dünyalar savaşı
4. gösteri:
tahammülsüzlük
aşık kadınlar
mikado
5. gösteri:
aşk (için her şeyi yaparım ama bunu yapmam)
tanrıların şafağı
6. gösteri:
mahşer
ana
7. gösteri:
bir ulusun doğuşu
suç ve ceza
8. gösteri:
odysseia
cennet yeniden

yaşlanmayan ünlüler

kesinlikle michael j. fox. back to the future serisinden sonra hatırlayabildiğimiz pek bir yerde oynamadı ama cine 5'te spin city diye bir dizide oynuyordu. kendisini son görüşüm de scrubs'ta oldu. aynı bodurluk, aynı köselik. adeta bir sermet erkin adam!

edit: sermet erkin de var tabi.

dot

ekibin vur yagmala yeniden projesi için:

http://www.dotbilsarda.org

vur yağmala yeniden

oyunların duygusunun içe işlemesinin, sahnenin seyircilerden 1 karış ötede olmasının da büyük etkisi var zannedersem. özellikle 5. gösteri'de* mine tugay'ın oyunculuğu karşısında insanın dişlerini sıkması ve hatta ağlaması mümkün. ahanda buyrun: http://www.facebook.com/g...92762&oid=46166008904

vur yağmala yeniden

ingiliz oyun yazarı mark ravenhill'in yazdığı, 16 kısa oyundan oluşan epik oyun. Oyunların hepsi savaş, iktidar, özgürlük, demokrasi gbi kavramlar üzerine yazılmıştır.

"vur/ yağmala/ yeniden, kısa oyunlardan oluşanbir epik döngüdür. bu biçimde yazmaya yöneldim çünkü çağdaş tiyatro seyircisinde birbiriyle çelişkili iki ihtiyaç olduğunu gözlemledim. bizi hâlâ; orestes, kayıp cennet ya da shakespeare'in tarihi oyunlarındaki epik anlatıma çeken birşeyler var. bununla birlikte, manşetler çağı çocukları olarak, etrafımızdaki birçok ekrandan, birkaç saniyede, hikaye ve bilgileri hemen algılayabiliyoruz. ipod'larımız sayesinde, yaşamımızdaki her anın sürekli ve değişken bir fon müziği var. megayı ve mikroyu, 'büyük seçimleri' ve suşiyi -herşeyi- aynı anda istiyoruz.

Ben, modern insanın gezegenimizin her köşesine kendi değerlerini; özgürlük ve demokrasi tanımlarını götürme çabasını irdelerken, büyük bir resmi küçük parçalarla ortaya koymayı tercih ettim. her parçaya varolan epik bir eserin adını verdim..."

mark ravenhill

dot

bilsar'ın sponsorluğunda vur yağmala yeniden adlı projeyi gerçekleştiren tiyatro topluluğudur. oyunlar tünel'in oralardaki bilsar binasında yapılmaktadır. Binanın girişinde klasik olarak; bilet alınacak bir gişe, kulis ve kadeterya olarak tanımlayabileceğimiz bir planlamayla karşılaşacağımı düşünmüşken, tüm oyuncu ve seyircilerin kocaman ve üstü gazete dolu bir masanın etrafında oturup sohbet ettiklerini ve biletleri de kendilerinin kestiğini görünce ne yapacağımı şaşırdım ve tuvalete kaçtım**. insan bir parçası olmak için delirebilir.

not: biletler standart 25 tl olmuştur arkadaşlar.

franz kafka

istanbul şehir tiyatrolarının 2008-2009 sezonunu için çıkardığı dönüşüm oyununun yazarı.

dario marianelli

bunu seven bunu da sevdi:

(bkz: john williams)

acımasız gerçek: firelord ozai'nin seslendirmesini mark hamill yapmıştır.
luke skywalker olur kendileri, dark side'a geçmiş kadar olmuş resmen.

kaynak: imdb.com

to erdoğan

time dergisi yazarının, ingilizce'ye kazandırmış olduğu fiil. rte'nin davos'taki tutumu neticesinde "bırakıp gitmek", "rest çekmek" ya da bunun benzeri bir anlam yüklenmiş anladığım kadarıyla. evet, cümle içinde kullanalım:

"i erdoganned the party last night."

haberin orijinali: http://www.time.com/time/...2_1876426_1876412,00.html

ilk eski sevgili

tarihteki ilk örneği için;

(bkz: havva)

felsefik msn iletileri

fotosentez yapacak kadar özgürüm**.

nuevo tango

isp. yeni tango

tosca tango orchestra

teksas, abd çıkışlı grup. müziklerini nuevo tango olarak tanımlarlar. 2001 çıkışlı "waking life soundtrack" albümü, tanınmalarını sağlamıştır dersek yalan olmaz zannımca.