bugün

ingiliz yazar Philip Ridley'in yazdığı ve Cem Kurtuluş'un çevirdiği ve yakın tarihte dot' ta sahnelenecek fütürist oyunun adıdır.

gerekli link:

http://www.tiyatronline.com/yayino2007-277.htm
hangi cehennemdeyim,hangi cehennemdesin diye başlayıp; hangi cehennemde yaşıyoruz, yaşadığım dünya bir cehenneme dönecek-dönmekde, ben bu çözülmüş karanlıkta ne yaparım, dünyayı öyle kirlettik ki kendi kirliliğimizden biz boğulurmuyuz diye sorulara sizi gark edecek olan bir alternatif seyirlik. iyi kotarılmış oyun.
(bkz: mercury fur)
müthiş oyunculuklarıyla ve kaotik öyküsüyle insanı büyüleyen bir dot oyunu. oyuncuların hepsi çok başarılıydı ama ben en çok serkan altunoraka hayran kaldım. oyun çok sert, her dot oyunu gibi yine sarsıcı ama daha da sarsıcıydı. müzik, kostüm, dekor gibi detaylar da muhteşemdi. izleyen herkes için eminim unutalamayacak bir deneyim ve benim için dotun bugüne dek izlemiş olduğum en iyi oyunuydu.
iki saat boyunca soluk almadan izliyorsunuz oyunu, oyuncularin performansi sizi aglatabilir, terler icindeler tum oyun boyunca tum oyuncular, (bkz: serkan altunorak) selam verme sirasinda bayilacak kadar yorgun ve bitkin bir halde, dehsete kapılıyorsunuz...

(bkz: dot) oyunlarinin sarsici ve rahatsiz edici oldugu bilgisine sahip olarak gitseniz bile oyuna, sarsiliyor ve rahatsiz oluyorsunuz.
oyun belki de amacina ulasiyor...

savasin, 3.dunyanin, gelismis ulkelerin, gucun, "farkli olan" algisinin, kaosun, siddetin sorgusu. fakat sorgulayan siz oluyorsunuz; oyun size yalnizca siralanan kavramlari hatirlatici diyaloglar ve parcalar sunuyor, kendini sorgulamak ne kadar zor.
rahatsiz ediciligi belki de bundan...

"biz yasanilasi bir yer ariyoruz..." hala bulma sansimiz var mi?