bugün

entry'ler (351)

bıyıklı kadın

en kötüsü de sakallı kızdır (hani böyle favorileri biraz uzundur). çünkü efendim, bi kızın sakalını görmeden güzel dersiniz görünce soğursunuz. ama bıyıklı öyle midir?

100 lük rakı

(bkz: rakı 70liktir)

cream

eric clapton'ın tanrı dendiği zamanki grubu. az albümün hepsi de dinlenesi müthiş blues-rock grubu.

rivayet odur ki, cream amerikan popüler kültür mitolojisinin en sağlam tanrılarından olduğu bir zamanda (1966 gibi sanırım) ingiltereden yeni gelmiş birisi (jimi hendrix) eric clapton'la düelloya girer ve kazanır.

the doors

teorime göre türkiyedeki düğün kültürü yüzünden iyi müzik dinliyim diyen insanlar orglu şarkılardan uzak dururlar. işte the doors bunu kırıyor. az albümünün hepsi best of gibidir.

modern kadının en büyük problemi

bob dylan demişti sanırım: "bir kadının vereceği en zor karar, elleri ojeliyken elbisesini giymektir."

orhan gencebay

hatasız kul olmazı fatih akın'ın crossing the bridgeindeki versiyonu bu adamın aslında türkiyede blues ve jazzın tohumlarını atanlardan olduğunu gösterir.

new girl

ikinci bölümden sonra dahi zooey için izlenecek dizi gibi gözüküyor, tebessüm ettiren diziler kategorisinde.

en iyi film müzikleri

once. hatta müzikal bile diyebilirsiniz.
bi de the boat that rocked vardır ki 60lar antolojisi gibidir.

ham on the rye

türkçeye ekmek arası olarak çevrilmiş, bukowski kitabı. odak karakter yine henry chinaski. henrynin çocukluk ve gençlik yıllarını anlatır. çok sevdim başka ne okiyim derseniz gene metis in bastığı factotum u okumalısınız derim.

üsküdar a giderken

türk komedi dizisinde güzel olanın komik olmaması kalıbını tülin özen, nora tokhosepyan ve duygu yetişle kırmış dizidir.

madem kapanmak istiyorsun bas git iran a

gericilrin ya sev ya terket sloganı gibi olan anlamsız cumle. elstirmmek isterken komik durruma dusuren soz.

favori film

(bkz: waking life)

kız arkadaşla bim e girip prezervatif almak

(bkz: bim posetinden prezervatif yapmak)

hiç gülen yüzlü atatürk büstü olmaması

surekli duracagı icin yapılmamıstır kanımca: siz araba alırsınız sizce turuncu bu arabanın rengidir ama alamazsınız turuncuyu iste ise giderken toplantıa falan gidrken ciddi bir yere giderken utanmamak icindir. ataturk bustu de bundan ciddidir bence: siz bakunini bile cıldırtacak bir isyan icindeyken size aralıksız gulen birisinin olması korkunctur. bi kere dusunmeye devam edecekseniz kuvvetle muhtemel benimseyecegini ozumseyeceginiz fikirleri olmasına ragmen bu guzelim devlet insanına isyan edeceksin ergensin muafsın.

2000

adamın birinin metalik gumusu hayatımıza zorla soktugu yıldır.

kokoreç midye yiyen işkembe çorbası içen kız

hala hayat olduguna inanılan kızdır. bi de guzelse ama entel guzeli, onunla arkadas olcaksın belki bi gece cok ictikten sonra bir sefer opuseceksin ama kankan olmasa da dosyalarca sırrını bilen bir canın olabilir o senin.

başörtü serbestliğini istemeyen laik kız

devletler kendilerine tehdit olarak gorduklerini kendilerini ayakta tutabilmek icin yasaklayabilir engelleyebilir. avrupada serbest dersin: demek ki kendisine tehdit olarak algılamıyor (tıpkı pkk -en azından sempatizanı- olusumlara da izin vermesi gibi) ancak bir rusya ornegi vardır ki fethullah gulen e yakın oldugu iddia edilen orgutlenmeleri 'mahkeme kararıyla engellemistir'.

ama sansur de bi yere kadar baskılar otoriterlik falanlı filanlı hep kendisinin antisini besleyen durumlardır. bir cezayir iç savas duzeyindeki catısmalar vardır ki baskının engelin urunudur.

falan filan onumuzde daha once isvicrenin fransanın falanyanın filanistanın daha onceden cozum getirmedigi senin cozmen gereen, baskasından ornek almadan, gereken bir sorundur.

turbanı bilmem de seks devrimi olsun da bi kadın artık fazla seks yaptı diye asagılanmasa.

(bkz: yasasın australia sex party)

erkeklerin kızlara açılmaktan utanma sorunsalı

(bkz: gece 1 den sonra girilen niteliksiz entriler)
(bkz: ironi)

gelmiş geçmiş en iyi türkçe dizeler

ben artık sarkı dinlemek degil sarkı soylemek istiyorum - nazım hikmet

cıplak heykeller yapmalıyım // anlatmalıyım kiraz mevsiminin para kazanmak degil sevisme vakti oldugunu - sait faik / kiraz mevsimi

bir de rakı sisesinde balık olsam - orhan veli / eskiler alıyorum

baktı köylü mustafa
baktı korkmadan, kızmadan, gülmeden -nazım hikmet/ seyh bedrettin destanı

sizde sah diyeni oldururlerse/ ben de bu yayladan saha giderim

kadılar muftuler fetva yazarsa
iste kemend iste boynum asarsa
iste hancer iste kellem keserse
donen donsun ben donmezem yolumdan - pir sultan abdal

ne dogan gunehukmum gecer
ne halden anlıyan bulunur
ah aklımdan olumum gecer - cahit sıtkı / gun eksilmesin penceremden
.

bi yunus emre eklenebilir daha mesela?

gecenin tek şarkılık özeti

yagmur - ortacgil. hele bi de huzurlu ve mutlu bi de tebessumle yataga gidiyorsan hele bir de yarının sonraki ve daha sonraki gunlerin bekledigin gibi gecmeyecegini bildigin halde.