entry'ler (30)

şekersiz çay

Geçenlerde arkadaşımın eksik şeker alması üzerine, fedakarlık yapıp ben içerim şekersiz deyip içtiğimdir. Gayette güzeldi efendim. Artık hep şekersiz içiyorum.

türkiyede sözlük sitelerinin ünlü harfle başlaması

Az önce fark ettiğim durumdur. Türkiye'de önde gelip,sık ziyaret edilen sözlük sitelerinin genellikle baş harflerinin ünlü olmasıdır . Uludağ sözlük,ekşi sözlük,itü sözlük inci sözlük, vs

zamana yenik düşen şeyler

Kimi zaman eskisi kadar önemsenmeyen kimi zamansa Zamanın getirilerine boyun eğmek zorunda kalan şeylerdir. Şüphesiz artık eskisi kadar rağbet görmeyeceklerdir.

(bkz: Bilgisayar ekranlarına boyun eğen futbol topu)

sözlük yazarlarının itirafları

Beni hiç sevmeyen,sevmeyeceğini söyleyen birisini bekliyorum,seviyorum. Uzun zamandır konuşmuyoruz. Çok özledim. özlediğimi,hastalandığında geçmiş olsun mesajımı,iyi uykular dileğimi söyleyemiyorum ona. Çünkü bunlar onun için hiç bir şey ifade etmeyecek,biliyorum. inanın çok canım yanıyor. Uyuyamıyorum kimseye de anlatamıyorum derdimi. Hiçbir şey yokmuş gibi,olmamış gibi davranmak ne büyük bir insan kıyımı bir bilseniz. dünyam siyah ve düz bir çizgi,kırmızıya maviye,yeşile uzak.

Bari buradan söyleyeyim " iyi uykular Yeşim seni önemseyen birisi olduğunu asla unutma"

çanı düşürmek için whatsappta tartışma başlatmak

Vizeleriniz hızla yaklaşırken siz çalışmaktan çok uzaktasınızdır. Elinizde ne bir not ne de gerekli kaynaklar mevcuttur. Acil bir şey düşünmeniz gerektiğinizin farkındasınızdır. Uzun süren düşünüşlerin ardından bir whatsapp grubu kurmaya karar verirsiniz. Bu grup sizin vizelerden en az hasarla geçmenizi sağlayacak anahtarınız olacaktır. Büyük bir özenle whatsapp grubuna ganosu yüksek,çanı yükseltebilecek,kız erkek dayanışmasına önem veren, dediğim dedik kişileri dahil edersiniz. Grup ne kadarkalabalık olursa o kadar işinize yarayacağının farkındasınızdır. Ardından iş whatsapp grubunda bir tartışma yaratmaya gelmiştir. Bu Tartışma konusunu özenle ve dikkatle seçmeniz gerekmektedir. Tartışma konusu seçildikten sonra kişilerin münakaşa edip etmediği dikkatle izlenmelidir. Tartışma başladıktan sonra çözülmesi içten bile değildir. Gerek grubun kalabalık olması, gerekse de kız-erkek dayanışmasına açık olan kişiler seçilmesi tartışmanın uzamasındaki en önemli etkendir. Sizde bu süre zarfında telefonunuzu sessize alarak dizinizin kalan bölümlerini izlemek üzere köşenize çekilebilirsiniz..

yaşama hissi bırakmayan şeyler

ilk olmayan son da olmayacak şeylerdir. Insana yaşamanın gerekliliğini sorgulatır. Can sıkar, yutkunmanın her zamankinden zor olduğu anlardır.

görsel

Bu görseldeki, manavın önünden geçip meyve alacak durumu olmayan adamın çocuğunun canı çekmesin diye montuyla görmesine engel olmaya çalışması gibi..

en yakındaki kitabın yazarı

Albert Camus.

Geçtiğimiz yıl ekim Ayında çok sevdiğim kişiye hislerimden bahsetmiştim sözlük. Arkadaştan öteye gidemeyeceğimizi bir süre görüşmememiz gerektiğini söyledi. Kalbim çok kırılsa da tamam deyip kendisini hep bekleyeceğimi fikrinin değişmesi halinde görüşebileceğimizi söyledim. Bir sorunu olması halinde de bana ulaşabileceğini elimden gelen her şeyi yapabileceğimi belirttim. Tamam dedi. 6 gün geçti üzerinden tabii onu takip ediyorum whatsapp durumuna falan bakıyorum. Bir baktım benim ona hislerimi söylediğim tarih duruyor orada kocaman. 08.10 2014 şeklinde . Heyecanlandım benle ilgili olabileceğini düşündüm sözlük. Yarım saat geçtikten sonra telefonum çaldı. Arayan oydu.o an aklımdan " fikri değişti sanırım " diyerek en güzel mutluluk duraklarında soluklandım. Meşgul edip Aradım. Sadece teşekkür etmek istemiş sözlük. Ben ise o an en yaratıcı hayallerimi ortaya dökmüş birlikte olabileceğimiz fikrine kapılmıştım. Kapandı telefon sabahlara dek ağladım kırılmışlığıma. O tarihin başka birisiyle olan ilişkisinin başlangıç tarihi olduğunu bir kaç gün sonra öğrendim. Benim ona söylediğim gün bir başkası ile Birlikteliği başlamıştı. O anki heyecanım,birlikte olma hayalim şu ana dek kimseye anlatamamış olduğum sırrımdı sözlük.

ineceğini şöföre söyleyemeyen insan

çok aşırı çekingen bir insan olduğu muhtemeldir. bu tip insanlar inecekleri yerde bir başkasının da inecek olmasını çok isterler. böylece şöföre demek zorunda kalmadan inebileceklerdir. aksi bir durumda ise genellikle son durağa kadar gidip oradan geriye yürüyerek gelecek olan kişilerdir. bu tip kişilerin bir üst modeli ise, inecekleri yerde birileri inmesine rağmen cam kenarında oturup yanındaki kişiye ineceğini söylemedeği için inemeyen kişilerdir. amanın efendim böyle çekingenlik kesinlikle iyi bir şey değildir.

dürüst olman gerekiyor ki burada anlattığım kişi benim.

yeşim ünal

bak hiç bahsedilmemiş buralarda senden yeşim ünal. oysa aklımda,dudağımda,çevremde hiç eksik olmuyorsun. geldiğin her kelimeye bin bir güzellik armağan ediyorsun . ah bilseler,tanısalar seni hiç boş kalır mı buralar? senin ismini de süslerler her güzel şeyi süsledikleri gibi.

bilmeni isterim ki yeşim ünal, ben hiç ayırmadım çiçeklerden güzelliğini. bulutlardan aşağıda tutmadım değerini. özlemde hiç eksik bırakmadım seni. ama olmadı,bilmezdim değerinin olmadığını sevilmedikçe,sevmenin.

biliyorum yeşim ünal hiç gelmeyeceğini,sevmeyeceğini,beni hiç özlediklerin listene koymayacağını. ama nedense hala bekliyorum seni. beklentim yok,umutlarım ölü. şikayet etmiyorum ,yorulmuyorum da . sanırım böylesi daha iyi,daha zararsız. belli ki bensiz daha mutlusun. kim bilir belki de güzel sevmek ,en uzaktan olandır.

tutulmamış sözlerimiz var biliyorsun değil mi yeşim ünal , birbirlerine hiç değmeyen ellerimiz var, edilmemiş vedalarımız var. hatırlanmaması olanaksız olan anılarımız var. sen de unutma hep hatırla olur mu yeşim ünal . ben hiç unutmayacağım seni . biliyorsun olmuyor böyle hep uzak. çık gel ara sıra iki söz arasında,bir gönül yarasında.ağırlarım seni en çok yakıştığını düşündüğüm yerde.

keşke daha farklı olsaydı yeşim ünal . keşke iki dudağının arasından dökülseydi bizi mutlu kılacak tüm kelimeler. keşke sana bakma özgürlüğüm göz göze gelmenin ötesinde olabilseydi. keşke gökyüzü hep mavi,hayallerimiz ise griye çalmaktan uzak olsaydı . en sevdiğin oyuncağın arkasındaki,siyah bantlarla kaplanmış kapağın altındaki yan yana uzanmış iki pil biz olsaydık seninle. boydan boya uzanırken tenlerimiz masumca değseydi birbirine. keşke gözlerini kapadığında aklına gelen ben olsaydım. arda veya şu internetten tanıştığın adını bilmediğim çocuk olmasaydı da ben olsaydım. biliyorum bu çok bencilce. geri kalmışca. ama seni paylaşmak hiç de hoş değil. Dayanılır değil,kabul edilebilir değil.

ama haklısın yeşim ünal ben aşık olunmayacak kadar çirkin bir adamım. asla öpmeyi hayal etmeyeceğin,bir ömüre sığdırmak istemeyeceğin kadar çirkin. oysa yakışmak vardı yanına. ah bu şanssızlık ki tanrı'nın bana verdiği en kocaman hediye. bir de sensizlik var tabii her gece başka bir şekilde öldüren beni..

özür dilerim yeşim ünal . iyi uykular diyemediğim için. ama diliyorum yeşim ünal. bilmiyorsun sen ben her gece sen uyurken yastığını düzeltiyorum aslında . ufak bir buse yanağına, ve uzun uzun izlemek bana sertçe bakmadığın halini. bir bilsen yeşim ünal. ne güzel bir eylem saçlarının kıvrımlarında kaybetmek parmaklarımı . ah yeşim ünal ah bir bilsen şu bendeki ele avucu sığdıralamayan,söz geçmeyen değerini..

sadece bil yeşim ünal özledim seni ben. unutmadığımı,unutmayacağımı bil. belki bilirsin de bir tebessüm belirir yüzünde işte ben de o gece ölmek isterim,kimseye bir şey demeden.

isterim ki yeşim ünal, yeminlerin yoksa sevelim birbirimizi. ama olmaz çok güç. o yüzden ben çok seveyim de seni yetsin ikimize.

çok seveceğim seni saklayacağım baş ucumda yeşim ünal .
görüşürüz güzelliğin çiçekleri kıskandırdığında.

kim olduğunu çok iyi bildiğin adam.

95 gün sonra gelen zorunlu düzenleme : çok özledim.

Itiraf etmeliyim ki

Hayatın hiç adil olmayışı intihar kelimesine can veriyor. Hayattan kendime tutunacak doğru düzgün parçalar bulamıyorum. Kendimi fiziksel olarak olduğu kadar zihinsel olarak da güçsüz hissediyorum. Gözlerimi kapattığımda bir kaç yıl sonrasını hayal etmekte zorlanıyorum. Çoğu insana dair özelliklerimi kullanmakta yetersiz kalıyorum. Herkesin kahkaha atarak baktığı şeylere ben ufak ve sahte bir tebessümle karşılık veriyorum. Arkadaşlarımın üzüntülerine ortak olabilirken,mutluluklarına ortak olmada güçlük çekiyorum. Özlediklerim sevdiklerim,göz yaşlarımı akıtırken tasarruf etmediklerim bir bir gidiyorlar,gelmiyorlar. Beni ağırlamıyorlar en ufak düşüncelerinde bile. En kötüsü de bunların hepsinin belki galiba gibi kelimeler içermemesi ve hepsinden emin olmak. Sanırım hiç iyi bir adam değilim sözlük,işler bu yüzden kötü gidiyor olmalı.başka bir açıklaması yoktur öyle değil mi?

yazarları asla yarı yolda bırakmayan şeyler

Onunla güzel olma düşüncesi .

sözlükte yeni yazar olmak

Sanırım içinde bulunduğum kategoridir. 2-3 hafta oluyor kayıt olalı. Ne zaman bu yeni yazar etiketinden kurtulurum pek bilmiyorum doğrusu. Kesinlikle heyecan yaratıyor,bak yine heyecanlandım.

varla yok arası olan uyku

Ne uyuyabilirsiniz ne de uykum yok diyebilirsiniz. Rahatlıkla hareket edip,ayakta durmanıza engel olduğu gibi yatağa girdiğinizde uyumanıza da engel olur. Geçen dakikaları sayıp yatağınızda bir o tarafa bir bu tarafa dönersiniz. "Bir karar ver artık" denilmesi gereken uyku türüdür.

yürürken yere bakan insan

Şöyle bir dizeyi aklıma getirir ;

Ve eğer gitmişse sevilen
Başını öne eğerek yürürken öğreniyor seven
Kaldırımların çizgilerine basmadan yürümeyi..

sözlük yazarlarının unutamadığı tarihler

22 Kasım 1996 .

8 Ekim 2014

14 Ekim 2014

2 Kasım 2014

4 Mart 2015

sözlük yazarlarının 10 yıl sonrasına mesajları

Doğrusu büyümüşsün. Yorgun görünüyorsun ellerin bakımsız ,tırnak uçların kirlenmiş. Gözlerin kızarmış,uyumamışsın belli. Belli ki hala seviyorsun zıtlıkları kolların güçlü,kalbin ritüelini bozmamış şekilde güçsüz. Ağır geliyor değil mi mutluluk kisvesi altında yaşamak? Gecelerin çekilir bir yanı yok değil mi? Boylu boyunca uzanıp,uzun uzadıya konuşuyorsun değil mi onsuzluğundan,kendinle? Yine lamban patlaksa,aralık bırakıyorsun değil mi kapını bir parça ışığa muhtaçlığından? Aklının karanlık odalarını yine onun güzelliğiyle aydınlatıyorsun değil mi? Bunlara ne cevaplar vereceğini çok iyi biliyorum.

Asla değiştiremeyeceğin şeyler var. Ne yaparsan yap olmayacak şeyler. Uğurlayamadıkların var . Aynı tarafa bakmak,aynı yöne gitmek istediklerin. ufak bir mutluluğunu,dünyanın geri kalanına tercih edeceğin insanlar var. Değişmiyor düzen biliyorum. Bilesin ki sen hep aynı çizginin üzerinde yazıyor hiç dışarı taşıramıyorsun yazdıklarını. Bunların hiç bir önemi yok onun için. Ne kadar bağırırsan bağır o duymak istemiyor söylediklerini.

Oysa ki sen küçükken böyle değildin. Daha akıllıydın söyleneni anlardın,olmayacak şeyleri hissederdin.Sen değil miydin ailenin ekonomik gücünün yetersizliğini görüp hayallerinde uzunca bir süre yer almış " happy forever" yazılı akülü araçtan vazgeçen. Ondan neden vazgeçmiyorsun? Çok mu önemli evin girişinde onun ayakkabılarını görmek? Işığı kapatayım mı sözünü ondan duymak? Bak ne de çabuk geçiyor zaman. En güzel yıllarını ağlayarak geçiriyorsun. Hiç gelmeyecek birisini bekleyerek geçiriyorsun. Biliyorum çok seviyorsun ama aç gözlerini n'olursun düşüyor gözünden hayat.

gecenin şarkısı

Ceylan ertem - el adamı

Yalnızlığın kadınıyım
Alma beni,el adamı.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

Devlet kelimesinin "ülke" anlamının dışında "mutluluk" anlamınında olması.

Başıma devlet kuşu derken mutluluk anlamına gelen devleti kullanmamız beni gerçekten şaşırtmıştı.

bağlaçlardan sonra gelip can yakan sözcükler

Bazen bağlaçlardan sonra gelen kelimeler o kadar can yakıcı olur ki, yaşama sevincinizi elinizden alır. Boğazınızın düğümlenmesine sebep olup konuşma özgürlüğünüze kısıtlamalar getirir. Bu durum hayatın bize " dur durduğun yerde mutlu olmaya hakkın yok " deme şeklidir.

Yere göğe sığdıramayıp,saçının her teline kadar sevilmeyi hak ettiğini düşündüğünüz biricik aşkınızdan duyacağınız ;
" Seni hep hayatımda olmanı istiyorum fakat arkadaşım olarak " cümlesi bu duruma son derece iyi bir örnektir.