entry'ler (69)

hz muhammed le atatürk ü kıyaslamak

aralarında kesinlikle ve kesinlikle ayrım yapılamaz. karşılaştırılmalarıda fazlasıyla saçma ve gereksizdir. biri dinimizi diğeri vatanımızı simgeler. nasıl ki bir elma ve portakalı birbirlerinden farklı oldukları için toplayamıyorsak, nasıl ki yaşamımıza devam edebilmek için akciğerimizden veya kalbimizden herhangi birini seçip yola devam edemiyorsak bu iki yüce kişidende herhangi birini seçip yolumuza devam edemeyiz..

okulda arama yapılırken telefonu kaptırmak

çok kötüdür bu. hele birde pin kodunuz, şifreniz falan yoksa üç buçuk atarsınız resmen müdür yardımcısı bakacak mesajlarıma, resimlerime diye. okulda çekmiş veya çekinmiş olduğunuz abuk subuk fotoğraflarda varsa hele içinde... sonra telefonu geri alana kadar kim bilir kimler mesaj atar, neler yazarlar düşüncesi. elinizi atarsınız cebinize yoktur, saate bakmak istersiniz yoktur. geri kalan parçalarıyla avunmaya çalışırsınız. kulaklığını bırakmazsınız elinizden, şarj aletine sarılıp uyursunuz gecelerce... evet saçmalıyorum sözlük farkındayım; ama acım taze. yok telefonum ve benim içim hiç rahat değil.

ölmeden önce dinlenmesi gereken şarkılar

sigaramın dumanına sarsam saklasam seni gelsin bana ölmeden önce ezginin günlüğü'nden

en itici erkek isimleri

berk, berke, berkecan üçlüsü.

babanın sevgisinin anlaşıldığı anlar

"ben çocuklarıma güvenirim. hele kızıma, kendimden bile çok güvenirim ona." dediği andır. sevgisinin + güveninin...

aldatan sevgiliyi affedip bir daha aldatılmak

bu sefer suç sizdedir. zamanında ikinci bir şans verdiğiniz için.

allah sana senin gibi evlat versin diyen anne

evladına kızmış annedir. bir keresinde arkadaşlarla oturmuş annelerimiz hakkında konuşuyorduk:

arkadaş1: annem bana kızdığında allah sanada senin gibi evlat verir inşallah diyo.
ben: hadi be. aynısını benim annemde diyo.
arkadaş2: benimki de
arkadaş3:evet evet, benim annemde!

vs.vs. yani diyeceğim o ki klasik anne bedduasıdır ve unutmayın annelerin bedduası kabul olmaz *

anne babanın seviştiğinin öğrenildiği ilk an

çok farklı tepkiler verilebilir öğrenildikten sonra.

ben: anne ben sana kötü gözle bakıyorum. * *
annem: * noldu kızım?
ben: sen babamla yatıyosuuuuun. *

annesi ölünce salya sümük ağlayan erkekler

hayattaki herşeyin karşı cinsi etkilemek olduğunu düşünen kızların itici bulacağı davranışı sergileyen erkeklerdir. erkeklerde insandır, kaya parçası değil. ki burada anneden, dünyadaki en değerli varlıktan söz ediyoruz...

tek cümle ile aşk

yanlışlıkla sobaya değen eli çekmemektir aşk. bile bile yanmak, yanmaktan hoşlanmaktır.

dünyadaki en önemli insan olmadığını anladığın an

özgüvenini kaybetmeye başladığın andır. *

sen kendini küçük zannedersin. halbuki en büyük alem sende toplanmıştır. ebru bunu fısıldar bize. bir tek nokta, en ince fırçanın ucuyla suya bırakılan minnacık bir nokta, olur sana umman-ı derya. yayılır, kıvrılır, lamelif misali dolanır. katreyiz alemde, lakin unutma ki, tek bir nokta, tekmil sırları içinde barındırır.

elif şafak - pinhan

t cetvelini ışın kılıcı olarak kullanan mühendis

gün içinde t cetveliyle fazla haşır neşir olmuş ve rüyasında t cetvelini ışın kılıcı olarak görmüş mühendistir.

yaran diyaloglar

göz ameliyatı olduğum sıralarda kardeşime sinirlenmem ve vurabilmek için sert bir şekilde arkaya dönmem sırasında geçen bir diyalog:

ben: ne diyosun lan sen!
annem: * oğlum! şu tarafa geçte öyle vursun.
kardeş: yuh be anne.

bense bunun ardından gülme krizine girerek kavgadan vazgeçmişimdir.

iz bırakan kitap cümleleri

kendine acımak, sorumluluktan kaçmanın süslü bir yoludur. onun yerine hırs ve cesaretini koyarsan hayatta başarıya ulaşabilirsin.

(bkz: v c andrews - fırtına)

bir insanı tümden kaybettiğini anladığın an

kişi sizin için fazlasıyla değerliyse ve tabiri caizse bittiğiniz, yandığınız, kül olduğunuz andır. bir daha onu göremeyeceğinizin, onunla iki kelime konuşamayacağınızın, gülümseyişinin içinizi ısıtamayacağının kafanıza dank ettiği andır. acıdır.

üçüncü şahsın hikayesi

(bkz: üçüncü şahsın şiiri)

sözlük yazarlarının sinir olduğu şeyler

sakınan göze çöpün batması efenim. *

sabah uyanıldığında düşünülen ilk şey

saatin kaç olduğu
geç kalınıp kalınmadığı

entry ve nick uyumu

(bkz: #10710405)

ilişkiyi facebooktan sevgiliyi silerek bitirmek

(bkz: modern zamanlarda ayrılma şekli)