1. 1.
    dolaylı yoldan beddua etmektir.
    ... surudenayrilanidealistkuzu
  2. 2.
    default anne. bu bedduayı etmemiş anne var mıdır çok merak ediyorum.
    6 ... maktul
  3. 3.
    duruma göre en hayırlı duayı eden anne de olabilir; en ağır bedduayı eden anne de.
    1 ... bagdagul
  4. 4.
    sevgi dolu dua da olabilir. beddua olarak algılanmamalıdır. anneler çocuklarına beddua etmezler, her ne olursa olsun, evlat sevgisi en kutsal şeydir anneler için....
    3 ... linka
  5. 5.
    bilinçli annedir geleceğe umutla bakan annedir..bir başka deyişle seni senin gözünden gören annedir.
    1 ... flyo
  6. 6.
    kendisine 'keşke benim sana yaptıklarımı bana yapan evladım olsa' diye cevap verince, hemen gözleri dolan 'evet ya sen beni hiç üzmedin' düşüncesine kapılan tatlı annedir.
    ... joleblebi
  7. 7.
    "aynı zamanda senin torunun olacak, bi daha düşün derim" denilesi annedir.
    2 ... rooest
  8. 8.
    ultimatom veren annedir, "hareketlerini ona göre düzenle, yakarlar canını" kıvamında hislendirir.

bir gün dalgınlığınıza gelip de, "benim gibi mi? bana mı?!!" gibi bir tepki verirseniz, "aman oğlum, beddua değil bu"yu da ekleyen annedir. politikadan iyi anlar bu anne, genelde koç burcu kadınıdır, sevilir...
    2 ... paralogia
  9. 9.
    sözkonusu anneye vakti zamanında çok çektirmiş bir evlat iseniz, beddua niteliğinde olan, yok gayet halis, muhlis bir evlat iseniz dua yerine geçen anneye özgü dilek sözcüğü.
    lakin asla anne/ baba olamayacağınızı biliyorsanız, annenizi canından bezdirmişseniz sonuçta şükretmeniz gerekir, yok aksi ise ah nerede vah nerede...

ulu not: anne olmak öyle kolay bir şey değil, bir insan yaratmak var işin içinde ve o insanı yaratanlardan birisi de anne, çocuk anneden aldığı sevgi, anneden gördüğü terbiye üzre yetişir, doğurmak annelik değildir lakin köpekler , kediler de anne olmakta, işin özü sen bilirsen işi, sen verebilirsen sevgiyi, sen aşılarsan fideyi, sen sularsan köklerini, evlat senin aynandır bakınca kendini gördüğün...
    2 ... hece ozturk
  10. 10.
    bir annenin evladına edebileceği en büyük dua veya beddularda biridir. çocuğun karakterine göre durum değişir.
    1 ... kenan