bugün

entry'ler (1724)

yaşınızdan büyük insanların size abi abla demesi

Saygi meselesidir. Sahsen usta cirak seklinde giden bir isim var, aramizda 1 yas da olsa benim altimdakiler bana abla der. Cunku benden emir aliyorlar. Sahsen abla dedigim birinden emir almak bana koymuyor. Ben de benim ustlerime abla abi derim o yuzden.

home office çalışmak

Ulan hayatta en cok ozendigim calisma duzeni su. Dusunsene sabah sekizde dokuzda uyanmissin, pijamalarin esofmanlarin uzerinde. Kahveni yapiyorsun, ev sicak. Terliklerin ayaklarinda. Bi seyler atistirip bilgisayar basina geciyorsun. Guzel bir muzik aciyorsun. Basliyorsun sakin sakin calismaya. Etrafinda binbir cesit idiot yok. Temiz kazak kalmama derdi yok. Gec kalma derdi yok. Evden ciktin trafige takildin derdi yok. Yoruldun iki dk uzanacaksin ev konforunda. Cok sikildin, git bi kafeyr otur hem kahveni ic hem calismaya devam et. Ya da etme, eve gelince devam edersin.

Ben yedide uyaniyorum sozluk. Bi kac gundur ise bilerek gec gidiyorum, karanlikta icim karariyor. Aksam da beste cikabilmek icin kicima motor takilmiscasina kosturuyorum. Sadece beste eve geleyim diye. Keske soyle bilgisayar muhendisi web tasarimci vb olsaymisim. Ic mimar olup mekan tasarimi da yapabilirdim mesela. Ya da yazar olsaydim, ressam olsaydim. Ulan yeterli geliri saglasaydi da evde oturup kanavice falan isleseydim sparis yetistirseydim.

Neyse gec kaliyom yine. Ben ise gideyim en iyisi.

kilo verme günlüğü

En iyi yatirim kendine yapilan yatirimdir diye dusunerek girdigim bu yolda asama asama basari ve basarisizliklarimi yazacagim gunluktur. Biraz once tokken tartildim ve 70 kiloyum sozluk. Simdi egri oturalim ama dogru konusalim. Boyum 165. Ne kadar insanlar gostermiyorsun dese de insanin beli kalcasindan daha kalin olmamali. Ya da ben bu durumdan sikayetciyim. Evet aslinda asil mesele bu. Ben su anki durumumdan sikayetciyim. Kendimi hantal hissediyorum. Aslinda bunu da cok dusunmek istemiyorum ama erkek arkadasim da ne kadar beyefendiligini korusa da bu durumdan memnun degil. Bence ben ondan daha agir olmamaliyim.

Bugun ilk asama olan karar vermeyi asmis bulunuyorum. 70 ten geriye sayalim sozluk. Hedef 60. Her bir kilo verdigimde buraya entry yazacagim. 10 entrylik bir seri olsun. Ve hayatimda nelerin degistigini anlatayim. Nasil yaptigimi anlatayim. Ya da neden yapamadigimi. Simdi su an yaklasik 1.5 lt suyu 10 a kadar icecegim. Gun icinde cok az su iciyorum.

nurcuların genel özellikleri

Risalei nuru herkesin super muthis harika bulacagini sanmalari pacavradan ibaret oldugunu dusunenlerin de cikabilecegini dusunememeleri.

çamaşır asan ütü yapan cam silen erkek

Kendi kendine yetebilen sadece temiz ortamda yasamak icin bir kadin komutasina girmeyecek erkektir. Manti bile yapar heheytt..

en itici kadın isimleri

Sonu "su" ile biten isimler.

nasıl hissediyorsun

Suclu.. sorumluluklarini yerine getiemeyen. Yanlia tercih yapmis.ve bundan sevdikleri zarar goruyor gibi. Cok calisiyorum, calismak zorunda birakildim. Cok da asik oldugum bir adam var. O da cok calisiyor. Calismak zorunda birakildi. Ben yorgunluktan uyuyakaldigim.icin ona bir seyler anlatmaya derdini dinlemeye vakit ayiramadigim.icin kendimi dunyanin en kotu sevgilisi gibi hissediyorum. Anneme.vakit ayiramiyorum, dunyanin en.kotu evladi gibi. Kardesim ayalrdir napyor bilmiyorum. Kotu bir kardes yapti beni bu is. Bu iste iyi olsam ne olacak ki?

sözlük yazarlarının pahalılığı anladığı o an

Gecenlerde kendime bot almaya gittim. Zaten klasik giyinen cafcaf sevmeyen biriyimdir. Iatedigim krem renk az topuklu dumduz bir bottu. Bir magazaya girdim. Gidip plastik icinde saatler gecirdi diye ayaklarim les gibi koksun da istemedigim icin deri olanlara baktim. Birini buldum. Guzel de oldu. Altini cevirdim ve hohaaaa dedim. 650 lira idi o bot. Vay anasini dedim daha da duz bir model baktim. 600 liraydi. En ucuz 550 buldum. Ciktim. Iyi ki gecen senelerde paraya kiyip kendime uzun omurlu bir bot almisim dedim. 300 lira vermistim icim yanmisti. O eskiyene kadar bunlar 1000 lira olur herhalde.

Gecenlerde de dogalgaz faturasi gelmis. Genelde bazalde yakmakla beraber evde kazakla oturmadan usumemenin bedeli 450 lira olmus. Benim yasadigim yer oyle soguk bir yer degil. Eksiler sifirlar gorulmedi hic. En fazla 8 derece falan olmustur. Vay anasini dedim, usumemenin bedeli 500 lira olmus neredeyse.

Montlara bakiyorum en az 500 lira olmus. O gecen seneki botla beraber bi de 300 liraya mont almistim icim yana yana. Iyi ki almisim.

Ulan botu montu dogalgazi gecen gecen sene 30 liraya 3 kilo yulaf almisim. Bu yil ayni satici ayni marka 65 lira olmus.

izmir de intihar eden üniversite öğrencisi

Ben bu cocugu cok iyi anliyorum. Ben de kiyisindan dondum cunku. Cok dusundum kendimi ust gecitten atmayi, metronun onune atmayi. Simdi diyorum iyi ki yapmamisim. Oncelikle bunun asla tek bir nedeni yok. Ekonomi evet bir sorun. Buyuk bir sorun. Insan icgudu geregi parasi olamayana yanasmiyor. Haksizlar mi? Degiller elbet. Kimseyi suclamak istemem. Kim sadece bankta oturup sohbet edebilen bir arkadas ister. Yemekhanede tek, kantinde tek, amfide tek, evde odamda tek.. boyle yasadim ben. Kardesim vardi allahtan. Ona belki hayatimi borcluyumdur. En iyi arkadasim abim benim. Abim bilirdi durumu, cok secenek olmasa da eglendirecek bi seyler bulurdu. Ya olmasaydi?

Lisa sunu yapalim.
Gelemem. (Para yok)

Lisa surda biseyler icelim.
Yok ben eve gideyim. (Para yok babam kizar)

Lisa bi cay mi icsek, sohbet ederdik tanirdik birbirimizi.
Gelemem.(para tok babam kizar kimse sadece okulda gorebilecegi bir kiz arkadas istemez.)

Ekonomik sorun, hasta bir baba(cok sukur duzeldi artik, ekonomi duzelince duzeldi), cekingen kirilgan bir yapi bir araya gelince dusunuluyor bunlar iater istemez.

Ben naptim? Sabrettim. Ama boyle gece sinirden aglaya aglaya, etrafimdan nefret ede ede, uyuyayim da bu zamanlar gecsin diye diye, mezun oldum ve kactim. Hic alakam olmayan bi sehirde yeniden basladim. Kendi parami kazanarak. Kimsenin sorumlulugunu almadan. Kimse de artik gidemezsin diyemeyecegi zaman. Evde gecirilen sinir krizleri, kurus saymalar, sacma bahaneler sunmalar aramalar bitti. Biraz daha kiz gibi davranmaya baslayinca (babam kas biyik almaya, makyaja, etek giymeye vs karsidir. Aksine ne kadar erkek gibi gorunursem o kadar hosuna gider. Kucukken de abimin kiyafetleri bana kalirdi ayaklarim kucuk diye bi bot alinirdi. O da erkek reyonlarindan. Ama ben bir kiz cocuguyum * kabullenmesi zor oldu ama oldu)

Ekonomi buyuk etken. Ben ne zaman kendi parami kazandim birden boyle sapanla gerilmis lastik gibi fiyuuuu diye serbest kaldim. Bi an ne yapacagimi bilemedim. Sonra yasamaya basladim. Ben 23 yasimda yasamaya basladim. Aslinda 4 yasinda gibiyim. Oyle heyecanli hersey.

Bu cocuga uzuldum, cok uzuldum. Ama herkes kendi kurtulus yolunu arriyor. Umarim gittigi yerde mutludur.

doktor kız

Biri lisa garciayi mi cagirdi??
Dikis atilisini izlerken bayilan doktor.

Edit: benim babam doktor degil. Odam da yok idi.

sevgiliyle sokak ortasında öpüşmek

Opusmeden cocuk yapmis ama baldizina enistesine sarkmis, dukkaninin onunde liseli kizlarin arkasindan uzun uzun bakmis super muthis harika erdeme sahip anadolu insani ataragindan buyuk ayip olarak gorulur.

çok aşık olmak

Insanin kalbinde cirpinip duran bi kus tasimasidir. Akliniza o geldikce cirpinir kus. O da akinizdan cikmayinca oyle pir pir eder durur. Carpinti da olabilir tabii bi doktora gitmek lazim.

Gece isinizin arasinda acar acar fotolarina bakarsiniz. Ne tatli ya benim bitanecigim dersiniz. Telefonu opesiniz gelir. Arkadaslariniz tarafindan leyla sifati ile cagirilirsiniz.

ikinci üniversitede okumak istenilen bölümler

Sanat tarihi. Ama boyle para da bok olacak dinledigin eserleri gidip gezip goreceksin ayni zamanda.

ne yapıyorsun

Sabahtan beri koltukta pinekliyorum. Sabah geldim iki saat uyuyayim dedim. Kabus gordum onda da. Kediler kovaliyordu beni. Halbuki severim de kedileri. Hep degisik bir apartman goruyorum ruyalarimda. Bazen hirsiz kovaliyor, bazen arkamdan silah falan sikiliyor. Bir keresinde de annem elini kolunu kesiyordu gozlerimin onunde. Hepsi apartmanin holunde oluyor. Ortada bir boslugu olan dortgen merdivenler. Bir kere de oldugumu ve melek oldugunu dusundugum bir adamla tek tek daireleri gezmistim. Ayni apartman miydi hatirlamiyorum. Neyse iste. Kabus gordum. Iki saat kadar uyumusum. Sonra da bir saat kadar uzandim. Sevgilim var ama uzakta. Cok ozluyorum onu. Siktigimin nobet listesi de nasil ayarlandiysa bi o nobetci bi ben nobetciyim. Telefonla bile konusulmuyor. Isin kotusu bos hafta sonumda ay sonunda. Bi an once subata yaklassak da gidip.bitanecigimi gorsem, opsem koklasam diyorum. Sonra dusundum. Neden 5 saat otede yasayan biri de yanibasimdaki onalrca kisiden biri degil? Asigim ben o adama. Baska kimseyi istemiyorum ne kadar yakinda olsalar da.

Sonra Sadece yemek yapmak icin kalktim. Basit bi tava yemegi yapip yedim. Dus alip Sonra tekrar uzandim. Telefona baktim. Herkesin yilbasi durumlarina baktim. Kendimi biraz depresif buldum onalrin modlarina gore. Dans etmek, sakalasmak, icmek, dolasmak vs istemiyorum. Icimden gelmiyor. Bir atalet var uzerimde. Sadece diyorum ki iste o olsa yanimda. Sarilsam, uyusak beraber. Su siktigimin isi yuzunden zaten her hayalimin sonu uyumakla bitiyor. Diyorum ki kapma gitsek ama sonra cadirda uyusak. Yuzmeye gitsek ama sahilde biraz uyusak. Otobusle gitsem yanina ama yolda uyusam. Neyse, birazdan yine uyurum.

Bi de canta hazirlamaliyim. Nobet var yine. Jon snow bu kadar nobet tutmadi aq. O cantaya yiyecek yedek kiyafet falan ayarlamak lazim. Sarj aleti.. para. Okunmaz asla ama kitap. Havalandirma calismiyorken battaniye de koyardim ince polar. Ama calisiyor artik. Yedek corap. Ya da siktiret sabah hazirlarim.

Komedi dukkaninin eski bolumleri acik tv de. Ses olsun diye acik o tv hep.

Bulasiklari yerlestirip calistirayim. Sonra da her hikayenin sonu gibi uyuyayim.

2022

Gelmistir hadi bakalim ne haltlar edecektir kim bilir.

bir kızın sevgilisi olup olmadığını anlama yolları

Lisedeki edebiyat hocamiz gozlerinde kayboldugun biri var mi diye sorardi. Olan kizlar ihihihi hocam yhaaa derlerdi. Benim gibiler de "ney var miymis anlamadim.." derlerdi yanindakine.

Ulan simdi dusundum de bizim edebiyatci da sacma biriymis galiba.

ilişkinin rutine binmesi

Beni gereksiz bir sekilde irrite etmistir. Nedense kafamda aski hep merak ile iliskilendirmisimdir. Acaba ne yapiyordur, acaba ne dusunuyordur, bos zamanlarinda neler yapiyordur, o da benim gibi midir?? Tum bu sorular zamanla cevap buldukca sanirim insan daha az merak ediyor. Nasilsa her gun oldugu gibi yine sunu sunu yapiyordur diye dusunuyor insan. Ve bir gun bir noktaya geliyorsun, bir seyler anlatmak yerine tv izlemeyi tercih ediyor bir taraf. Eger siz tv izlemeyi tercih eden tarafsaniz hicbir sey fark etmiyorsunuz. Hala o gun ne yaptigini deli gibi merak eden tarafsaniz icinizde bir seyler kopuyor.

Hep bir seyin eksik oldugunu hissettim sozluk. Doldu sanmistim. Ben hala deli gibi merak eden tarafim. Yorulunmus bir gun tv izlemek suc mu? Asla degil. Ya da bir insana surekli ama surekli ilgi gostermek kolay bir sey mi? Aksine cok ama cok zor. Bir hata yok ortada. Ama benim doldu sandigim bosluk hala oldugu gibi yerinde sanirim. O bosluk biri ile dolacak bir bosluk degil. Belki de benim hayat tarzim yanlis. Ya da benim kendimde bir sey bulmam gerekiyordur.

Ey cem yilmaz, gercekten kdv dahil her sey icimizde mi?

büyüdüğünü anladığın küçük noktalar

Birileri soylemeden hatalari fark edip duzeltmek. Etraf dagilmis deyip toplamak, saglikli besleneyim diye dusunup yemek yapmak, annemi daha cok arayayim diye dusunmek, faturalari kendin takip etmek vs vs.

sakin ve küçük bir ilçede yaşamak

Ilerde yapmak istedigimdir. Sakin ve kucuk ilcelerde hep ayni insanlar vardir. Bi yerden sonra hersey rutine baglar. Kisi sayisi kisitlidir. Herkes kimin ne oldugunu bilir. Mesela dolandiricilar hirsizlar bile bellidir. Az biraz da taninan biri olursaniz islerinizi kolayca halledersiniz. Kimse de gelip size satasmaz. Mesela kimlik cikarmak icin gunler oncesinden randevu almaniz, ptt de sira beklemeniz gerekmez, devlet dairelerinde bi oraya bi buraya gide gele helak olmazsiniz. Evet imkanalr kisitlidir ancak bi sikinti olunca ya da gezmek istediginizde de arabaniza atlayip basip gideceksiniz iste. Kucuk ilceler ucuzdur. Ev kirasina iki bin lira bayilmazsiniz.

Sikinti sudur ki orada dogup orada yasayan ve orada olecek insanlar sizi bir miktar bogabilir. Vizyon yetersizligi sendromuna yakalanmamak icin insanlarla fazla samimi olmamali mesafeyi korumalisiniz. Ki boylece sizin hayatiniza da karisamazlar.

sakin ve küçük bir ilçede yaşamak

Ilerde yapmak istedigimdir. Sakin ve kucuk ilcelerde hep ayni insanlar vardir. Bi yerden sonra hersey rutine baglar. Kisi sayisi kisitlidir. Herkes kimin ne oldugunu bilir. Mesela dolandiricilar hirsizlar bile bellidir. Az biraz da taninan biri olursaniz islerinizi kolayca halledersiniz. Kimse de gelip size satasmaz. Mesela kimlik cikarmak icin gunler oncesinden randevu almaniz, ptt de sira beklemeniz gerekmez, devlet dairelerinde bi oraya bi buraya gide gele helak olmazsiniz. Evet imkanalr kisitlidir ancak bi sikinti olunca ya da gezmek istediginizde de arabaniza atlayip basip gideceksiniz iste. Kucuk ilceler ucuzdur. Ev kirasina iki bin lira bayilmazsiniz.

Sikinti sudur ki orada dogup orada yasayan ve orada olecek insanlar sizi bir miktar bogabilir. Vizyon yetersizligi sendromuna yakalanmamak icin insanlarla fazla samimi olmamali mesafeyi korumalisiniz. Ki boylece sizin hayatiniza da karisamazlar.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.