bugün

ilk kez ulu-sözlük'te rastladığım şeylerden biri. bunu iddia eden arkadaşın kesinlikle bir alt yapısı vardır buna ilişkin elbette; fakat kaynaklarda şeytan'dan melek olarak bahsedilir. cinler irade sahibi ve cennet cehennem ayrımına insanlar gibi tabidirler. arkadaşımızı yanıltan, melek kelimesine giydirilmiş zamanla oturmuş iyilik perisi aroması olsa gerek. halbuki melekler, nefsi olmayan varlıklardır ve her birinin ayrı görevi vardır. anlatılara bakarak, insanla kendisini karşılaştıran tek meleğin şeytan olmadığını biliyoruz. başka melekler de insanın evrendeki duruşunu sorgulamışlar ve kendilerine nefis "install" edildiğinde, başlarına gelenlerden ötürü hanyayı konyayı anlamışlardır. tanrı, ins yerine cin koysa idi, şeytan bence aynı tepkiyi verecekti.

tabii bunların hepsi, inanıyorsak geçer akçedir. inanmıyorsak bir tanrıya, şeytana da inanmanın manası kalmaz. iyilik de kötülük de içimizde deriz, devam ederiz.

düzeltme : ayet no. veren arkadaşın uyarısından sonra kontrol ettim, ifade oldukça net.

"50 - Yine o vakti hatırla ki biz, meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik. iblis hariç olmak üzere onlar hemen secde ettiler. iblis cinlerdendi, Rabbinin emrinden dışarı çıktı. Şimdi siz beni bırakıp da iblis'i ve soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin düşmanınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir."

demek ki şeytan anladığımız temelde bir melek değilmiş, orijin olarak da. tabii çeviri 100% doğru ise.
islam terminolojisinde melekler nurdan, insanlar topraktan, cinler ve şeytan ise ateşten yaratılmıştır. bu minvalde önermenin bir sıkıntısı namevcuttur.

asıl sıkıntı; orta çağ menşeili insan hayalgücü üretimlerini ciddiye almaktır. birinin hayalgücünü ciddiye alacaksanız, kendinizinkini alın canlarım. bir ihtimal kainatı bile değiştirebilirsiniz.

not: yanılmıyorsam kehf suresi dahilinde bu önerme doğrulanabilir. kontrol etmeye üşendim şimdi. hatalıysam düzeltiverin size zahmet .
kehf suresi'nin 50. ayetinde belirtilen bir durumdur. o yüzden kur'an'ı referans aldığımızda iddia değil, ayette belirtilen bir durum olduğu görülmektedir.

(bkz: kehf suresi)
şeytan melek değildir. şeytan tam olarak cin de değildir ama cinler gibi ateşten yaratılmıştır. şeytan olmadan önce adı azazil'dir ve kesinlikle bir melek değildir.
şeytan'ın cin mi yoksa melek soylu mu olduğu açıklık kazanamamıştır bence.

nasıl mı?

şeytan'ın allah'ın hükmüne göz diken melek soylu bir yaratık olduğu yönünde bazı ayetler vardı bildiğim kadarı ile. burada otoriteye başkaldırı söz konusu.

allah'ın hükmü mutlak olansa ona karşı gelmek bir irade zaafı değil midir?

melekler irade sahibi olmadığına göre şeytan'ın cin olması daha akla yatkın. ama ilk cümlemde şeytanın melek kökenli bir yaratık olduğunu söylemiştim. burada bir çelişki var. bu çelişki ya benim bilgi eksikliğimden kaynaklı, ya da kur'an-ı kerim'in çevirisinin yapılamayışından kaynaklı. ama kesinlikle üçüncü bir ihtimal söz konusu değil, hâşa...
toplumumuzun kanayaran yarası sorun.