bugün

arkadaşım yapmayın. Şehir demek il demek değildir. bu durum beni eğitim seviyesi konusunda endişelere sevketmiştir. O çok eğitimli chp li ve solcu-ateist biladerler bile apıştı kaldı ona yanarım.

Yok mudur entry si ile bu konuyu tam olarak aydınlatabilecek biri?
--spoiler--
il, vilayet veya valilik, (Arapça: ولاية wilayah), şehir özelliklerini taşıyan en büyük mülkî yönetim birimi.

il, merkezi idarenin taşra birimlerinin en büyüğüdür; bir memleketin, bir vali tarafından idare edilen bölümlerinden her birine verilen addır. Merkezi idarede kanunların uygulanması, kamu düzeninin korunması ve kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerinden yönetim ilkesinin uygulanmasıdır. Kuruluş esasları kanunla belirtilen kamu tüzel kişisi. (anayasa)

1982 Anayasası'na göre Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından; coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre illere; iller de kademe kademe bölümlere ayrılır
--spoiler--
kafası gereksiz bilgilerle dolmuş malların insanlara yukardan bakarken söylediği cümle.

(bkz: bilgisizliği cehalet sanan mallar var sözlük)
ilk okul çocğunun bilmemesi normaldir. kendi adıma konuşmam gerekirse tek öğretmenli bir köy okulunda birleştirilmiş sınıflarda okudum. sözlüklerde bunun ne olduğunu bilen KiŞi SAYISI oldukca azdır diye tahmin ediyorum. köyümden ancak bayramlarda anne tarafından dedemi ziyaret etmek için çıkardık ki kendisi Karaman'da ikamet ediyordu. şehirden anladığımız tek yer karaman ve karaman da il. tüm hayal gücümde karaman=şehir=il olarak kaldı uzun bir süre. neyse ki kaderimizi kendimiz çizdik ve şimdi ülkenin en büyük şehrinde güzel bir konumdayım.

bu kadar trollük yaptıktan sonra konuya dönelim. ilk okul öğrencilerinin bilmemesi normaldir canlar. ben üniversitede okumakta olup da şehir ile il arasındaki farkı bilmeyen insanlarla tanıştım zamanında. olay aynen şöyle gerçekleşmişti.

ben: bri zamanlar millet Bozkır'a ömründe bir kaç kez giderdi bizim orada. Şimdi herkes Cuma günü şehre paZara gidiyor.
angutus: abi şehre Konyaya mı geliyorlar.
ben: yok oğlum Bozkır'a. ta konya'ya niçin gelsinler bir pazar için?
angutus: ya sen şehir demedin mi? Bozkır ilçe değil miydi?
ben: siktir git lan...

yaşanmış hadisedir. şimdi siz ilk okul öğrencisi bebecikleri boş verin bu angutuslara ne yapacağız?