bugün

ne zaman birisi şans getirdiğine inandığına inandığı bir şeyi anlatmaya başladığı zaman aklıma hep şu fıkra gelir:

at nalının insanlara uğur getirdiğine inanan biri, Hocaya sormuş:

- Hocam, at nalı insana uğur getirirmiş, evin kapısına assak günah olur mu?
Böyle hurafelerin dine aykırı olduğunu her zaman anlatan Hoca, bu sefer farklı bir yöntemle cevap vermiş:

- Eğer uğur getiriyorsa, asabilirsin. Ama bence getirmez. Çünkü atlarda bir değil, dört nal olmasına rağmen şimdiye kadar bir faydası olduğunu görmedim. Aksine akşama kadar yediği kamçının, taşıdığı yükün ve koşturulduğu yolun hesabı yoktur.
aile bağları. ciddiyim ne zaman annem ya da babam ile aram açık olsun tüm işlerim ters gider ve şanssızlık yakamı bırakmaz. sanırım bilinçaltımdan kaynaklanıyor bu durum. çünkü onlarla aram açıkken hayattan elimi ayağımı çekesim geliyor.
kelebekler için at pipisi.
güne nickelback ile başlamak, evet garip.
yeşim taşı isimli taştır.
baharat kokulu şallar.
komşunun minik kızı bana uğurlu geliyor arkadaş.kızı ne zaman görsem, oyun oynasam ertesinde iş yerinde lehime bişeyler oluyor.ya çok büyük tesadüf ben kendimi kandırıyom yada gerçekten bu kız uğur getiriyor.
insanın gerçek olmadığını bildiği halde bile bile kendini inandırmaya çalıştığı anlamsız şeylerden sadece biri.

(bkz: uğur)

(bkz: uğursuzluk)

öyle bir kavram yok bunu hepimiz biliyoruz kabullenelim artık.
kafaya düşen kuş boku.
kişiye konan uğur böcüğü.
falda çıkan yunus balığı.
(img:#644167)

Eskimiş derili sarı bileklik.

Bir müzik yarışması öncesi arkadaşım al bunu yanına, hatta tak şimdilik diyerek vermişti. Takmıştım ben de. en mutlu olduğum günlerden biri o olmuştu. Bu bileklik o gün bana şans getirmişti. Sonra da farklı zamanlarda farklı yerlerde taktım. Etkisi oldu nedense. *
at siki.

pardon, yoksa at nalı mıydı? hep karıştırıyorum.